YEREL
Giriş Tarihi : 27-05-2021 11:02   Güncelleme : 27-05-2021 11:02

ESNAF YOKLAMASI

Pandeminin etkisini iliklerine kadar hisseden esnaf artık ne yapacağı konusunda tereddüt içerisinde.

ESNAF YOKLAMASI

Esnafların tam kapanma süreci ve sonrasında neler yaptığına dair açıklamalarda bulunan Levent Dinçer çareyi Artvin halkından beklediklerini belirten açıklamalarda bulundu. Esnaflar büyük sorunlar ile her geçen gün karşılaşmakta çözümün ne olduğu konusu ise tartışılacak seviyede yapılan uygulamalar sonucu esnafın son durumu ele alındı.

Pandemi sorunsalı

Dinçer pandemi boyunca etkisi altında kaldıkları zorlu süreci şu şekilde anlattı “ Ortalama 1 senelik süreç oldu ve devam etmekte olan bir süreç içerisindeyiz. Bu süreçte bu kadar zorlanacağımızı ve yıpranacağımızı tahmin etmiyorduk açıkçası 2 aylık bir süre içerisinde Kovid-19 salgınının bitmesini ve her şeyin normale dönüp düzeleceğini umarken iş uzadıkça uzayınca şu anki süreçte karşılaştığımız sorunlar çığ gibi büyüdü. Bir an önce aşının bulunup herkesin rahat etmesini bekliyorduk ama bu durumda çok uzun bir süreç halini aldı. Doğal olarak biz esnaflar olarak fazlası ile etkilendiğimizi söyleyebilirim ve etkilenmeye devam ediyoruz diğer bir deyişle halkımızda fazlası ile etkilenmiş durumda. İnsanlar birbiri ile olan iletişimini düşürdü sosyal yaşantılarda olumsuz etkilendi hem manevi olarak hem de maddi olarak sorunlarla karşı karşıyayız tabi zararlarını gördük ve görmeye devam edeceğiz gibi duruyor “ dedi.

17 günlük sınav

17 gün boyunca yaşanan zor durumlara yer veren Dinçer, “ Bizim yan gelirimiz yok veya resmi kurumda çalışmıyoruz aybaşında da maaşımız yatmıyor kısacası tuzumuz kuru değil bu iş yerinde kazandığım ile evimi geçindiriyorum diğer esnaf arkadaşlarımda aynı şekilde geçimini sağlıyor. Bundan dolayı vergi, kira ve diğer giderlerimizi işlettiğimiz dükkânımızdan karşılamak durumunda kalıyoruz. Günü birlik kazandığımız için günü birlik harcamalarımızı da karşılamak durumu içerisindeyiz bu dönemde şöyle kazandık şöyle cebimizde kalsın diyemiyoruz. Gelir ve giderleri tek bir para kaynağı ile karşılamak zorunda kaldığımız için birden kapanma sürecine girdiğimizde zor durumda kaldık. Bu süreçte ne yaptık cebimizdeki kredi kartlarından ve bankalardan belirli miktar para aldık ve süreci atlatmaya çalıştık. Kira durumumuz vardı mesela konu ile ilgili dükkân sahibini aradığımda yardımcı olabilecek misinizi diye sorduğumda geri dönüş hiç olmadı ondan dolayı bankadan kredi çektik belli miktarda çekilen tutar ile kirayı ve diğer giderlere harcama yaptık tabi bankaya borçlanmış olduk ister istemez. Süreç bittikten sonra insanlar alışverişe devam edecek ama bir daha 1 Haziran’da ne olacak bilemiyoruz. Devlet 3 bin lira destek veriyor fakat 3 bin lira sadece kiraya gidiyor devletimizin katkısı oldu ama yapılan yardım maalesef yeterli değil. Biz Artvin halkımızdan destek bekliyoruz internetteki alışverişlerini kısıp yerel esnafa destek olmaları çok önemli pazarlık yapıp bir konuda bir ürün alacakları zaman bizler yardımcı olmaya çalışıyoruz zaten internetten aldığınız bir üründe 1 ay sonra vereyim gibi bir durum söz konusu değil. Yerel halkımızdan destek bekliyoruz onun dışında başka bir yerden destek beklemiyoruz “ ifadelerini kullandı.

Ekonomik durumlar

Dinçer ekonomik sorunların neden olduğu sorunlar hakkında şu açıklamalarda bulundu “ 1 sene boyunca bir kafe veya lokantanın kapanması ne demektir. Biz 3-5’te olsa kazanç sağlayabiliyoruz fakat bu alanda yer alan esnaf arkadaşlarımız zar zor ayakta durmaya çalışıyor. Esnaf arkadaşlarımızın büyük kayıpları var nasıl kurtulacaklar ne yapacaklar bilmiyoruz. Birçok esnaf arkadaşım var aynı durumda olan desteklemeye çalışsak bile elimizden fazlası gelmiyor bende iyi durumda değilim. 1 Haziran’dan sonra her şey normale döner diyeceğim ama bu konuda karamsarım bu gidişat haziran sonuna kadar gidecek. Ayakta durabilen duracak duramayan ise maalesef batacak üstüne de bir sürü borç edinecek sonucunda inşallah aileleri dağılmaz bu zamanda birbirimize destek olarak atlatmaya çalışmamız gerekiyor diye düşünüyorum “ dedi.

Aşı düşünceleri

Dinçer aşı hakkında kendi düşüncelerini şu cümleler ile ifade etti “ Benim bildiğim bu 2 ay önce aşılarda anlaşma sağlamıştılar daha sonra o aşılara ne oldu aşılar niye gelmedi bilmiyoruz daha sonra aşılar yolda diye bir açıklama oldu geliyor, gelmedi gibi durumlar oldu. Ben anlamıyorum aşıyı alamıyorsan kendi içindeki kendi yurdundaki bilim adamlarından yararlanman gerekiyor. Kendi aşını üretip bir an önce insanlara aşılama yapmak gerekiyor diye düşünüyorum yani bu kadar yavaş bir aşılama süreci nasıl oluyor ben anlamıyorum. Bu kadar aşılanma süreci ile bu ülkeyi hastalıktan kurtarabileceğini düşünmüyorum en az 1 sene daha sürer diye düşünüyorum. Bunun çözümü vardır biz bunu söylüyorsak bilim adamları daha iyi biliyordur. Ben kendi şahsım olarak aşı konusunda kararsızım birçok yan etkisini duyuyoruz ve işe yaramadığını da duyduğum için aşı olma konusunda kararsızım diyebilirim “ dedi.

Psikoloji yerle bir

Dinçer insanların psikolojilerinin artık kaldıramayacağı noktaya geldiğini belirtti ayrıca yapılan uygulamalar ile ilgili şu açıklamaları yaptı “ Artık maddi ve manevi sorunlardan daha büyük sorun insan psikolojisi vatandaşımızın dayanacak gücü kalmadı bir kafes içerisindeki kuş gibiyiz aşılanma süreci çok uzun sürdü ve hangi aşınan nasıl etki edeceğini de kestiremiyoruz. Karadeniz bölgesinde bir sürü kongre, toplantı gibi etkinlikler oldu siyasi cenazelerinde olduğunu görüyoruz salgın oralarda yayılmıyor ama ne hikmetse bizim dükkânımıza giren 2 insan olunca yasak neymiş virüs yayılırmış diyorlar. Marketlerde 30 insan birbiri ile yakın temasta oluyor maskemi koruyacak sadece insanları kongreler yapılsın marketler dolsun ama kafeler kapalı kalsın ben içeriye 2 kişi aynı anda alamayayım. Ne güzel dünya insanlar yapılanların farkında böyle önlem ve kurallar olamaz kuralı koyan kişilerin kurala uymadığını da görüyoruz. İnşallah örnek olacak şekilde ayrımcılığın önüne geçilir ve bu ayrımcılığa bir an önce son verilmesi gerektiğini düşünüyorum “ dedi.