YEREL
Giriş Tarihi : 01-06-2021 15:24   Güncelleme : 01-06-2021 15:24

ESNAF VE DOĞA OMUZ OMUZA

Uygun, “ Genellikle Ardanuç'un köylerinde başta gelen sorun içme sular ve ulaşımdır“

ESNAF VE DOĞA OMUZ OMUZA

2019’da muhtar olarak Tepe Düzü Köyünde faaliyetlerine devam eden Elyese Uygun köylülerin yaşadıkları altyapı sorunlara açıklık getirdi. Pandemi günlerinde de esnaflık yaptığı süreçteki zorluklara da yer veren Uygun yaptığı açıklamalarda önemli konulara yer verdi.

Pandemide son durum

Uygun, pandemi süresince esnaf olarak yaşadığı sorunlara şu ifadeler ile yer verdi “ Bu yaşanan zorluklara kendi penceremden baktığımda şöyle söyleyebilirim, sokakta insan kalmadı dükkânların sürekli kapalı kalması ödemeler konusunda insanları çok fazla zorladı. Başka bir iş ile ayakta durmaya çalışan esnaflarımız var fakat ek işi olmayanlar çok zor durumda kaldı. İşçinin parasını ödeyen işletmelerin yan destekleri olmasa ayakta kalmaları pandemi durumunda çok zor görünüyor. Bir sirkülasyon yoktu ama insanlar acil ihtiyaçları için sokaklara çıkıp geri dönüyordu. Bu durumu art niyet olarak kullananlar var ondan dolayı salgın sürecinde yeni vakalara neden olma durumu söz konusuydu diyebilirim “ dedi.

17 gün

Tam kapanma sürecine yönelik açıklamalarda bulunan Uygun, “ Ardanuç’ta yaygın bir hastalık durumu görünmüyordu. Lokal alanlarda vardı ama Lokal alanlardaki salgında da biraz kontrollü davranıldıktan sonra düzelecektir. 17 günlük kapanma sürecinde esnafın durumu ortada buranın şartlarında bizim bu tür faaliyetlerle ayakta kalmamız çok söz konusu değildir geriye kalan zamanlarda ise kendimizi sağlama almaya çalışıyorduk. Bilindiği üzere bu salgın gözle görülen bir şey değil o anlamda risk olarak gördüğümüz için tereddütte yaşadık ama şu anda bir sorunumuz yok “ ifadelerine yer verdi.

Devletin desteği

Uygun, devlet tarafından esnaflara uygulanan yardım hakkında şu açıklamaları yaptı “ Şu ana kadar 3 ayda verilen 1000 Lira yardımını aldım onun dışında 4000 Bin Liralık bir yardım aldım. Geçici olarak bir çözümdü fakat durum ortada herkes aynı sorunları yaşadığı içinde malum geçici bir çözüm olduğu için sonrasında yaşanan sorunlar ortada “ dedi.

Ekolojik yıkım

Doğal alanlar hakkında şu açıklamaları yapan Uygun, “ Çevre açısından değerlendirdiğimizde bizim doğal alanlara verilen zararlara karşı bir duruşumuz var ama bir noktada üzerinde durulması gerekiyor ki Artvin’in bütün İlçelerinde sadece HES inşaat olmayan tek İlçe Ardanuç’tur HES projeleri çok ama biz karşı duruyoruz. Şu ana kadar HES şantiyesi kurulumu olmadığından dolayı sevinçliyiz diyebilirim. Diğer İlçelerde yer alan HES çalışmaları bizi çok memnun etmiyor ve burasıda doğal hali ile kalırsa iyi olur böyle daha mutluyuz. Beratlı köyündeki taş ocağında insanlarımız fena halde sıkıntılar yaşıyorlar içme sularının yönleri değişti, değişen yönlerden dolayı susuz kalıyorlar. Şu an kullandıkları sular tozdan ve diğer faaliyetlerden dolayı kirlendiğini söyleyebilirim. Meyveleri ver sebzeleri bahçelerinde çürüyor verim alamıyorlar. Birde başka bir taş ocağımız var Derinler Barajının su tutma mıntıkasında bundan dolayı Derinler Barajında sucul hayatın incelenmesi lazım. Oradaki canlı balıklar tüketilir mi diye incelemelerin yapılması lazım bildiğimiz tek şey suyun kirli olmasıdır. Elimizden geldiğince bunların yapılmaması ve uygulanmaması için ne gerekiyorsa yapıyoruz doğanın temiz olması için çabalıyoruz “ ifadelerini kullandı.

Cehennem kanyonu

Uygun, Kanyona yönelik yapılan çalışmalara şu şekilde dikkat çekti “ Bunlar aslında doğal korunması gereken alana aykırı tavırlar fakat şu anda oldu maalesef bununla ilgili kimse dava açmadı buda ayrı bir engel ama bizim için esas olan idarecilerimiz ’inde bozulmaması gereken bir yerin bozulmadan projeler yapılmasıdır. Dere yatağını değiştiriyorlar işte park alanı diyen var veya yol yapılacak diyen var ama esas olan orada doğal kanyonun parçasını kesip doğal dokuyu bozdular gerek yoktu. Doğa ile bütünleşen projeler değildi yapılanlar doğa ile bütünleşecek projeler olsaydı daha sağlıklı olacaktı doğa adına keşke böyle bir başlangıç yapılmasaydı. Okumuş ve yazmış adamlar böyle hatalar yapabiliyorlar ama bizim gibi köylü halk bunların farkında ve anlamsız geliyor. Bize okumuş, yazmış adamların böyle bir şeyin yapmasını akıl mantık almıyor açıkçası doğaya zararlı olacaklarını bildikleri birçok şeyi yaptılar ve buna devam ediyorlar ileride pişman olacaklar mı asıl sorulması gereken soru budur diyorum “ dedi.

Muhtarın gözünden sorunlar

2019’da muhtar olarak seçilen ve Tepe Düzü Köyü muhtarı olan Uygun şu açıklamalar ile gündemi sonlandırdı “ Genellikle Ardanuç'un köylerinde başta gelen sorun içme sular ve ulaşımdır. Köy yollarının yapılması gerekir ulaşımı çok iyi değildir örneğin asfalt çok azdır diğer stabilize kaplamalar iyi değildir birçok köye böyle ulaşılıyor fakat bu ulaşım verimli ve iyi bir ulaşım değildir. İnsanları rahatlatan ve memnun eden ulaşım değildir. Geriye Kalan içme suları ise kısmen büyük bir sorundur bu sorun çözülmüş gibi gözüküyor ancak yapılması gereken bunun devamında atık suların rejimidir hiçbir köyde atık sulara rejim verilmemiştir. Bu bir maliyetli bir iştir aynı zamanda atık sulara rejim verilmediği için birçok yerde kırılmalara ve toprakta kırılmalar gibi sorunlara yol açmıştır. Aynı zamanda evsel atıklar kimyasal tepkimeye yol açmıştır bunların konusunda da bir çalışma yapılmamıştır. Bu kimyasalların vereceği zararlar hani bizim gözümüzle göremediğimiz böceğin ne yarar, zarar sağlamadığı konusunda bizi bilgilendiren bir devlet olmadığı gibi bizimde takdir edersiniz ki kendi yöntemlerimiz ile detaylı analiz ve incelemeler yapıp sonuca ulaşacak konumda değiliz. Bu börtü böcek kısmı toprağımızı havalandırıyor havalandırılan toprakta verim artışı oluyor bu verim artışından da en fazla verimi almaya çalışıyoruz bu verimimiz olmaz ise ne yaparsak yapalım fena halde düşecektir ve topraklarımız kirlenmiş olacaktır işte bu anlamda şebeke kurulan bütün köylerde atık sulara rejim verilmesi gerekir. Aynı zamanda kanalizasyon sistemi olan köyümüz çok azdır iki köyümüzde kanalizasyonumuz var ama geriye kalan köylerde kanalizasyon tesisimiz yoktur. Bütçe gerekli olduğu için birçok köy yaptığı projede öylece bekliyor yapılamıyor maalesef “ dedi.