YEREL
Giriş Tarihi : 09-04-2021 10:39   Güncelleme : 09-04-2021 10:39

Esnaf 1 yıldır kan ağlıyor

Esnaf ve Sanatkarlar Osası Başkanı Hakkı Seyhan 1 seneyi aşkın bir süredir içinde bulunulan pandemi sürecinde esnafların durumunu değerlendirdi.

Esnaf 1 yıldır kan ağlıyor

Hakkı Seyhan değerlendirmesinde esnafların 1 senedir kan ağladığını, kafelerin 1 senedir kapalı olduğunu açıldıktan sonra da çalışamadıklarını belirterek, “İş yok, öğrenci yok, genç yok. Lokantalar bir dönem kapalıydı zaten. Şimdi bir de ramazandan dolayı paket servise geçeceklerini söylüyorlar zaten iş yapamıyor bu insanlar.  Hepsi mağdur durumda. Allah esnaf arkadaşlarımıza kolaylık versin.  Devletimizden de fazla bir beklentimiz olamadı, esnaf paketlerinden belli kesim faydalanabildi.  Basit usûl işletmesi olanlara bir miktar ödeme yapıldı ama belli bir miktar geliri olan insanlara ödeme yapamadılar. Kahveci arkadaşlarım bana soruyor ‘Başkan ne yapacağız?’ diye. Çay ocakları işleten arkadaşlarımız çay satımı ile kiramızı ödeyemiyoruz diyorlar. Doğru diyorlar, 3 bardak çay satışı ile kiralarını çıkarabilme ihtimalleri yok. Fiş kesemediklerini ifade ediyorlar. İlerleyen günlerde vergi ödemeleri geldiğinde kendilerine fiş kesemedikleri için sorgu açılıp açılmayacağından endişe ediyorlar.  Türkiye’deki esnafların işleri gerçekten zor” dedi.

‘Sulu yemeği ekmek arası yapamazlar ya’

Ramazan ayı içerisinde paket servis usulüne dönecek olan esnaflar için konuşan Seyhan, kafe ve restoran işletmeciliği yapan esnaflarla görüştüklerini, esnafların paket servisten kazanacakları para ile kira ödemelerini yapamayacaklarını anlattı ve “Arkadaşlarımız işletmelerinde eleman çalıştırıyorlar ve bize paket servis yaparak elemanın dahi ödemesini yapamayacaklarını dile getiriyorlar.  Vatandaş gidip bu işletmelerde sulu yemek yiyemeyecek, sulu yemeği de ekmeğin içine koyarak paket servis yapamazlar sonuçta. İnsanlar sürekli döner de yiyemez. Döner zaten durduğu zaman kuruyan bir gıda. Esnafın gerçekten işi çok zor. Durum hiç iyi değildi zaten. Esnaf da ne yapacağını şaşırdı. Eleman alıyor çalışması için, 1 ay sonra pandemiden dolayı tekrar bir kapanma oluyor. Elemanı işten çıkarsa ayrı bir dert çıkartmazsa yine farklı bir dert. Elemanı işten çıkardığında çalışana da günah oluyor. Öte yandan ilerleyen süreçte kaliteli, kalifiye bir elemanı bulması da çok zor” diyerek esnafların her açıdan zorlandığını vurguladı.

Esnafların aşı talebi üzerine görüşlerini bildiren Başkan Seyhan, Valilik’te yapılan toplantıdan bilgi aktardı ve “Sayın Valimize en azından berberler ve kuaförler bire bir temas halinde olduğundan dolayı aşı talebimi aktardım fakat bu durumun kendi ellerinde olan bir karar olmadığını aktardı” dedi.

Esnaf can çekişiyor

Esnaf arkadaşlardan sabırlı olmalarını talep eden Seyhan, “Esnaf can çekişiyor, sabırlı olmamız lazım. Umudumumuzu kaybetmeyeceğiz. Umut ediyorum ki ilerleyen günlerde bunlar aşılır, pandemi biter. Esnaflarda tekrardan işlerine dönerler. Çocukları için ekmek parasını çıkarırlar, onlar da mutlu olurlar, çocuklar da mutlu olurlar. Esnafta ne yazık ki para yok. Hazırda parası olması gerekiyor ki çocukları bir şey istediğinde alabilsinler” diyerek esnafların bu konuda ezildiklerini belirtti ve açıklamalarını sonlandırdı.

DİLAN ŞAHİNBAŞ