YEREL
Giriş Tarihi : 10-12-2021 18:02   Güncelleme : 10-12-2021 18:02

Eşit ve Özgür Ülkeyi Birlikte Kuracağız

Eşit ve Özgür Ülkeyi Birlikte Kuracağız

Cumhuriyet Halk Partisi İl Yönetimi 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü ile ilgili dün saat 11.30’da Halitpaşa Meydanında basın açıklaması gerçekleştirdi.

CHP İl Yönetimi’nin 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü ile ilgili düzenlediği ve CHP İl Başkanı Ahmet Biber, Merkez İlçe Başkanı Olgun Gümrükçü, Kadın Kolları İl Başkanı Ayşe Yavuz Dinç, Merkez İlçe Kadın Kolları Başkanı Dilek Çoruh, 78’liler Derneği Başkanı Seyfettin Altıkulaç, Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Hakkı Seyhan ve partililerin katılım gösterdiği basın açıklamasını Merkez İlçe Gençlik Kolları Başkanı Reşat Murat Genç okudu. İsmail Usta basın açıklamasında “Tek adam rejiminin tüm gizleme çabasına rağmen saklayamadığı açlık ve yoksulluk 2021 Türkiye’sinin en önemli insan hakkı sorunudur” dedi.

Yargı, ülkenin hak ihlallerinin merkezi haline geldi

Basın açıklamasının başında insanlığın doğuştan sahip olduğu temel hak ve özgürlüklerin tüm dünyada kabul ve ilan edilişinin 73. Yılında olunduğunu ifade eden Genç, “Geçtiğimiz yıl yaptığımız insan hakları günü açıklamamızda, iktidarın hak ihlallerine ilişkin olumsuz karnesini kamuoyu ile paylaştık. 2021 yılı içinde de hak ihlalleri katlanarak artmıştır. Tek adamın kararıyla kadınların yaşam hakkının en önemli güvencesi olan İstanbul Sözleşmesi’nden bir gece yarısı hukuksuzca çıkılmıştır. Düşünce ve fikirlerini açıklayan yurttaşlar apar topar gözaltına alınmıştır. Yüksek mahkeme kararlarına dahi uymayan vesayet altındaki yargı ile ülkemiz hak ihlallerinin merkezi haline getirilmiştir. İnsan haklarının yasal ve hukuki güvencelerini yok sayan kararlar ve uygulamalarla anayasal güvence altındaki temel hak ve özgürlükler bir kişinin iradesi ile yok sayılmaktadır” dedi.

Tek adam rejiminin saklayamadığı açlık ve yoksulluk en önemli insan hakkı sorunu

Neredeyse her iki gençten birinin işsiz olduğuna, asgari ücretin yoksulluk sınırını bırakın açlık sınırının altında olduğuna, gıdasız kalan çocukların büyüme geriliklerinin ortaya çıktığı bir dönemi yaşamakta olduklarına dikkat çeken Genç, “Tek adam rejiminin tüm gizleme çabasına rağmen saklayamadığı açlık ve yoksulluk 2021 Türkiye’sinin en önemli insan hakkı sorunudur. Bugün ülkemizin yaşadığı başta ekonomik buhran olmak üzere her türlü adaletsizliğin temelinde tek kişilik hükümetin otoriter, antidemokratik ve evrensel insan haklarına aykırı uygulamaları yatmaktadır” ifadelerini kullandı.

Merkez İlçe Gençlik Kolları Başkanı Reşat Murat Genç basın açıklamasının devamında “Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun başlattığı ve adalete susamış milyonların desteğiyle hala sürmekte olan “hak, hukuk, adalet” mücadelemize tüm kadrolarımızla, hak bilincinin güçlenmesi için yurdun dört bir yanında devam ediyoruz” dedi.

“‘Benim Hakkım’ broşürleri ile meydandayız”

Cumhuriyet Halk Partisi olarak bu amaçla, hak mücadelelerini halkın içinde halkla birlikte büyütmek hedefi ile “BENİM HAKKIM” broşürleri ile bugün 81 ilde hep birlikte sahada olduklarını söyleyen Genç  “Tüm illerde vatandaşlara haklarını, hak arama yollarını anlatacağız” dedi.

‘Antidemokratik uygulamalara demokratik yöntemlerle son vereceğiz’

Sunulan hizmetlerin hiçbir siyasi partinin lütfu olmadığını, bunların anayasal güvence altında olduğunu ve aynı zamanda devleti yönetenlerin görevi olduğunu anlatacaklarını ifade eden Genç, “Hak arama yollarını bilen, kendi hakkına sahip çıkabilen bireylerin hak bilincinin gelişmesiyle; ülkeyi açık hava hapishanesine çeviren dayatmacı, otoriter, zorba tek adam rejimin antidemokratik uygulamalarına demokratik yöntemlerle son vereceğiz” diyerek eğitimin, sağlığın, barınmanın, gıdanın, çalışmanın, düşünce ve ifade özgürlüğünün, şiddetsiz bir toplumun var olabilmesi için CHP olarak hak odaklı, çözüm içeren politikalarla hareket edeceklerini vurguladı.

‘Hak ihlallerinin olmadığı eşit ve özgür bir Türkiye’yi kuracağız’

Ülkenin gençlerinin, kadınlarının, yoksulluk içindeki çocuklarının, işsizlerinin, memurlarının, emeklilerinin, işçilerinin, çiftçilerinin, esnafının, hiçbir hukuki gerekçe olmaksızın ihraç edilen KHK'lılarının, adil yargılanma hakkından mahrum bırakılanlarının, barış akademisyenlerinin hak mücadelelerini güçlendireceklerinin altını çizen Genç, basın açıklamasını şu ifadelerle sonlandırdı:

“10 Aralık Dünya İnsan Hakları Gününde bir kez daha ilan ediyoruz: İnsan hakları, hukukun üstünlüğü ve demokrasi ilkelerinin egemen olduğu; hak ihlallerinin olmadığı, eşit ve özgür bir Türkiye'yi hep birlikte kuracağız. Cumhuriyetimizin İkinci Yüzyılında 10 Aralık Dünya İnsan Hakları günü adına yaraşır bir şekilde coşkuyla kutlanacak!”

Dilan Şahinbaş