SİYASET
Giriş Tarihi : 08-09-2022 12:53

Eşit, parasız, laik eğitim hakkımız

Eşit, parasız, laik eğitim hakkımız

SOL Parti 10 Eylül Cumartesi günü Artvin dahil olmak üzere pek çok ilde eğitim kürsüsü kuracak. Öğrenci, veli ve öğretmenlerin katılacağı bu etkinlikte AKP’nin eğitim politikaları protesto edilecek.

Bu kapsamda SOL Parti İl Örgütü 10 Eylül Cumartesi günü saat 13.00’te Halitpaşa Meydanında eğitim kürsüsü kurarak AKP’nin eğitim politikaları protesto edilecek.

Partiden yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı: “Milli Eğitim Bakanı’nın özel okul sahibi olduğu bir şirket devleti oluştu. Devletin imkânları özel okullara aktarıldı. Kan emici patronlar çocuklarımızın geleceğini satılığa çıkardı. Eğitim bir haktır. Herkes eğitim olanaklarından eşit şekilde yararlanmalıdır. Özel okullar kamulaştırılmalıdır. Devletin kaynaklarıyla beslenen ve büyütülen tüm bu okullar halk çocuklarına açılmalıdır. Parasız eğitim haktır! Hakkımızı Alacağız! Eğitim parasız ve herkes için eşit olmalıdır, özel okullar kamulaştırılmalıdır. Barınma haktır, devlet eliyle ücretsiz karşılanmalıdır. Başta tarikat yurtları olmak üzere özel yurtlar kamulaştırılmalıdır. Okullarda su ve yemek ihtiyacı ücretsiz karşılanmalıdır. Yoksulluk ve açlık sınırı altında yaşayan ailelerin çocuklarına karşılıksız, geri ödemesiz burs verilmelidir.”

Zülfiye AKSU

AdminAdmin