YEREL
Giriş Tarihi : 20-04-2021 11:08   Güncelleme : 20-04-2021 11:08

Esat Delihasan hayatını kaybetti

Türkiye Karate Federasyonu (TKF) Başkanı Esat Delihasan, korona virüse yenik düştü.

Esat Delihasan hayatını kaybetti

12 Nisan'da Kovid-19 testinin pozitif çıktığı açıklanan Esat Delihasan, yakalandığı yeni tip korona virüsünden bir hafta sonra hayatını kaybetti.

Esat Delihasan için İstanbul Eyüp Sultan Camii'nde cenaze töreni düzenlendi. Törene Gençlik ve Spor eski Bakanı Osman Aşkın Bak, Türkiye Halter Federasyonu Başkanı Tamer Taşpınar, Delihasan ailesi ve karate camiasından birçok isim katıldı. 52 yaşında hayata veda eden Esat Delihasan'ın cenazesi toprağa verilmek üzere memleketi Rize'ye gönderildi.

ESAT DELİHASAN KİMDİR?

1969 yılında Rize'de doğdu. İlk ve ortaokul öğrenimini Rize'de tamamladıktan sonra, liseyi İstanbul'da bitirdi. 1984 yılında Eminönü Kültürel Karate İhtisas Spor Kulübü'nde Sayın Ali Koca nezaretinde Karate çalışmalarına başladı. 1988 yılında Sayın Atilla Çeliktürk ve Sayın Hakan Alpay döneminde Milli Takıma seçilerek Avrupa Şampiyonası'nda ülkemizi temsil etti. 1988 yılında yapılan Dünya Şampiyonası'nda dünyanın en iyi dövüşen sekiz sporcusundan biri olarak Türkiye'den ilk defa Dünya Karması'na seçildi. 120 kez milli formayı giydi. Defalarca uluslararası turnuvalarda ve şampiyonalarda madalya kazandı. 1994 yılında İstanbul Büyükşehir Belediye Spor Kulübüne transfer oldu. 1995 yılında takımın başına antrenör olarak getirildi.