YEREL
Giriş Tarihi : 28-12-2021 10:33   Güncelleme : 28-12-2021 11:01

Erkan Uzuneminağaoğlu Anıldı

Erkan Uzuneminağaoğlu Anıldı

12 Eylül öncesi yükselen devrimci mücadelenin önderlerinden Erkan Uzuneminağaoğlu ölümünün 35. yıldönümünde Borçka'da bulunan mezarı başında düzenlenen törenle anıldı.

12 Eylül askeri cuntası tarafından katledilen Devrimci Yol militanları Erkan Uzuneminağaoğlu, Cavit Kaya ve Osman Küçük mezarları başında anıldı.

Mücadele arkadaşları, sevenleri ve devrimci gençlerin de katıldığı anmada; mezara yapılan yürüyüş sonrası Erkan'ı ve dönemin yereldeki mücadelesini anlatan konuşmalar yapıldı, sloganlar atıldı, şiirler okundu.

Erkan Uzuneminağaoğlu için konuşma yapan SOL Partili Şenol Taban şu ifadeleri kullandı:

“Erkan’ındöneminde yaşadım, o yüzden kendimi çok şanslı hissediyorum. Erkan ve yoldaşları örgütlü kötülüğe karşı, örgütlü iyiliğin safında, örgütün yaşamında yer alan arkadaşlarımızdı, yoldaşımızdı.

Onu halen yaşatıyor olmamızın gerçekten inanılmaz huzur ve keyfi içerisindeyim. Altmışlı yaşlardan sonra her dakika kalp krizi, beyin kanaması gibi ölümlerle karşı karşıya kaldığımız yaşlardayız.  Elimizi çabuk tutmalıyız aksi takdirde güzel günler görmeyi yitireceğiz. Dilerim güzel günleri bu kuşağın görmesi yakın olur.”

Anma töreninde konuşma yapanlardan bir diğeri ise Halkevleri Artvin Şube Başkanı Dursun Ali Koyuncu oldu.

Koyuncu konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

“Bir yılın ardından tekrar Erkan’ın mezarı başlarındayız.Biz onun mücadeleleri ile büyüdük. Bizim için bu gençlik anmalarının en önemli şeyi, hatıralarla dolu bir maziyi anmak değil, elbettebugünlere ışık olması, mücadele anlayışı,dayanışma ve yoldaşlık ilişkisi her zaman bizler için bir umut ışığı olmuştur.

Onların ışığında mümkün oldukça onların yaşattığı mirası, bugünün koşullarına göre devam ettirmeye çalışıyoruz. O dönemin mücadele tarihi ne gerekiyorsa onu yapmışlardır. Bizde bugünün devrimcileri, bugünün genç kuşağı olarak yine bugünün gerekliliğini yerine getirmeye çalışıyoruz. Biz Erkan’ın mücadeleleri ile büyüdük, onun hayatı ile büyüdük. Erkan’ın özellikle yoldaşlarına verdiği güven bizim için tarihi bir mirastır.

Erkan Uzuneminağaoğlubu bölgede ciddi bir figürdü, ciddi bir miras yaratmıştı, bizde onların yurttaşlık güvenine yakışır bir şekilde mümkün olduğunca mücadele etmeye devam ediyoruz.”

Uzuneminağaoğlu’nun mezarı başındaki anmanın ardından Cavit Kaya ve Osman Küçük’ün mezarları ziyaret edildi. Mezar başlarında yapılan konuşmaların ardından anma sona erdi.

Anma sırasında sık sık “Faşizme ölüm, tek yol devrim” ve “Onlara sözümüz devrim olacak” sloganları atıldı.

Erkan Uzuneminağaoğlu kimdir?

1956 yılında Artvin'in Borçka İlçesi'nde doğdu. Demokrat bir ailenin çocuğuydu. 3 kardeşin en küçüğüydü. Ufak-tefek yapısı nedeniyle arkadaşları arasında "Altı otuzbeş" lakabıyla anılırdı.

Ortaöğrenim yıllarındaki isyankar ve atak kişiliği ortaokulu değişik okullarda sürdürmesine neden olmuştu. 1972-73 yıllarında Borçka Ticaret Lisesi'ne girdi. Lise yıllarında devrimci saflarda yer aldı. Liseden sonra Erzurum Atatürk Üniversitesi'ni kazandı. Bir süre burada okuduktan sonra 1977 yılında Borçka'ya geri dönerek, Devrimci Yol'un bölgede gelişen siyasal faaliyetlerinin önderlerinden biri oldu.12 Eylül'den sonra Artvin bölgesinde oluşturulan silahlı direniş birliğinin sorumluluğunu üstlendi. Erkan Uzuneminağaoğlu 26 Aralık 1980 tarihinde Şavşat'ın Şalcı Köyü'nde askeri birliklerle girdiği çatışmada Taner Uzun'la birlikte öldürüldü. Karlı bir kış günü Borçka'da kalabalık bir halk topluluğunun katıldığı cenaze töreniyle toprağa verildi.

Dilan Şahinbaş