YEREL
Giriş Tarihi : 11-05-2022 13:27   Güncelleme : 11-05-2022 13:27

Erdoğan’ın Müjdesi Yangına Benzin Döküyor

Erdoğan’ın Müjdesi Yangına Benzin Döküyor

SOL Parti İl Örgütü, Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan’ın kabine toplantısından sonra açıkladığı konut kredi paketi ile ilgili açıklamada bulundu.

Kabine toplantısı sonrası açıklama yapan AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan, enflasyon konusunda "Alım gücünü biraz daha düzelteceğiz" dedi. Erdoğan, Suriyelilerle ilgili açıklamasında CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nu eleştirerek "Şu anda 3 milyon 700 bin Suriyeli bizim kardeşimizdir ve onlara sahip çıkacağız" şeklinde konuştu. Erdoğan "Konut almak isteyen ve konut yapan firmalarımızla ilgili müjdemiz var" diyerek 3 yeni paket açıkladı.

SOL Parti İl Örgütü CB Erdoğan’ın "Konut almak isteyen ve konut yapan firmalarımızla ilgili müjdemiz var" diyerek açıkladığı 3 yeni paket ile ilgili yazılı basın açıklaması yaparak “Tayyip Erdoğan tarafından “müjde” diye duyurulan “konut kredi paketi” olsa olsa birtakım müteahhitler için bir müjdedir” dedi.

Açıklamada şu ifadeler yer aldı:

“Daha geçen hafta resmi tüketici enflasyonu aylık yüzde 7.25 olarak açıklanmıştır aylık yüzde 0.9 ve yüzde 0.89 faizlerle kredi vermek, bu fırsattan yararlanacaklara ulufe dağıtmaktan başka bir anlam taşımaz.

Enflasyon yüzde 100’e koşarken, bu uygulama konut fiyatlarının daha da şişirilmesini getirecek, elinde konut stoku birikmiş inşaatçılara rant aktarılmasıyla sonuçlanacaktır. Emlak piyasasındaki bu artış kaçınılmaz biçimde kiraları da yukarı çekecek, fatura son tahlilde yine dar gelirli insanlarımıza çıkacaktır

Zaten bu 2 milyonluk bir kredinin aylık ödemesi 28.500 lirayı bulmakta ve bu rakam bir emekçinin ödeme gücünü kat be kat aşmaktadır. Hele döviz ve altınlarını bozacaklara yönelik paket, ayda yüzde 0.89 faiz öngörüyor. Bu iş bir anlamda döviz varlığı bulunanları ödüllendiriyor. Söz konusu program ikinci el konutları da içeriyor. Böylece akrabalar, ahbaplar arasında, ucuz krediden yararlanmak için “hileli” satışlara kapı aralıyor. Aşırı yüksek enflasyon ortamında müteahhitlerden bir yıl fiyat garantisi istemek de gerçeklikle örtüşmeyen ayrı komedidir. Bu konutlara baştan yüksek fiyat biçmeyi teşvik edecektir. Ucuz kredi heyecanıyla eldeki stoklar eritilirse, yılın geri kalanında sabit fiyatların zaten bir anlamı kalmayacaktır. Kamu bankaları tarafından yürütülecek bu programın doğuracağı zarar son tahlilde bütçeye yansıyacak, daha geçen günlerde emekli bayram ikramiyesine “0” zam layık görülen emekliler, emekçiler ve tüm yurttaşlar tarafından ödenecektir.”

özel