YEREL
Giriş Tarihi : 09-12-2021 15:12   Güncelleme : 09-12-2021 15:12

Endişe Kaynağı: Biokütle Enerji Santrali

Endişe Kaynağı: Biokütle Enerji Santrali

Murgul’da, ormanlardan toplanan ağaç parçalarıyla enerji üretmesi beklenen biokütle enerji santrali, ormanların yok olacağı endişesini yarattı.

Biokütle enerji santralinin Murgul’da kuruluyor olması ilçe halkında endiş” yaratırken İYİ Parti İlçe Başkanı Hüseyin Çelikaslan, "Toplamda 80 bin ton odun garantisi verildiği söyleniyor, bu da Murgul ve çevre ilçelerinin ormanlarının yok oluşu demektir" dedi. CHP Murgul İlçe Başkanı Mehmet Durmuş ise "Endişe verici, zararlarının ne olacağı konusunda kimseden bilgi alamıyoruz” ifadelerini kullandı.

Santralın yapım aşamasında yarıya gelindiğini ve bu elektrik üretiminin hammaddesinin ormanlar olduğunu belirten İYİ Parti İlçe Başkanı Hüseyin Çelikaslan, “Bugün santralin yapım aşamasının yarısına kadar gelindi. Bu elektrik üretim santralinin hammaddesi orman. Tamamen ormana bağlı ve Murgul’da ormanların olmadığı bunun başlangıcıyla birlikte çevre ilçelerden de bu ormana ağaçların taşınacağı söylenmişti. Orman bölge müdürlüğünün toplamda 80 bin ton odun garantisi verdiği söyleniyor. Şimdi 80 bin ton odun 4 bin kamyon yapar. Bu da ortalama günde 10, 11 kamyona tekabül ediyor. Bu Murgul ve çevre ilçelerinin ormanlarının yok oluşu demektir. Tabi zamanla santral çalıştığı zaman burada üretim yapılacağı söyleniyor, işçi istihdam edileceği söyleniyor ancak 6 tane bacası var. Bu bacadan çıkan duman ne olacak? Bacadan çıkan ısı 65 derece, bu 65 derece ısı doğanında kendi ısısını 35 derece olarak düşünürsen bu santralin kurulduğu Erenköy vadisinde tamamen meyvelerin ve sebzelerin yanacağı düşünülüyor” dedi.

Durumun doğaya büyük zararı olduğunu, ormanların zaten tükendiğini ve farklı alternatif işletmeler açılmasını istediklerini dile getiren Çelikaslan, "Örneğin meyve suyu fabrikasını istedik peynir, süt, yoğurt fabrikasını açılmasını istedik çünkü bu süreçte üreten, tüketen, alan, satan herkes kazanacaktı. Yani köyün tepesindeki insan sabah sütünü satacağının garantisi altında olacaktı. Oysa bugün ne olacak yalnızca ormanda kesim yapan insanlar para kazanacak. Ormanlarda çalı çırpı toplanacağı söyleniyordu, oysa bugün ben altını takip ediyorum hiç santralin sahasına çalı çırpı gelmedi. Ağaç komple ormanda kesilip tomruklar şeklinde dalıyla, gövdesiyle birlikte santralin sahasında stok ediliyor. Çevre ilçelerden geliyor; Şavşat, Ardanuç, Borçka gibi. Bu Artvin ilinin ormanlarının yok oluşu demektir. Yazıklar olsun yani başka bu parayla başka alternatif işletmeler açılabilirdi. Herkesin faydalanacağı bir sistem olurdu. Herkes kazanabilirdi” diyerek bugün 1-2 kişinin yani şirket sahiplerinin kazanacağını vurguladı.

Bu durumun insan sağlığını da olumsuz etkileyeceğine dikkat çeken "Vadi çok dar, filtreler yalnızca külünü engelleyecek, oradan çıkan dumanı engellemeyecek. Bu duman vadi olduğu için Erenköy havzasında yatacak. Gündüz öğlenden sonra Borçka’dan esen rüzgâr Çoruh vadisindeki rüzgâr Murgul’un şehrin merkezine doğru duman getirecek. Sıcaklığı artı 65 derece deniyor ve bugün normal güneş vardı 35 derece olursa 100 derece. Murgul’da Erenköy ve çevresindeki köylerin tamamının sağlığını bozacak" dedi.

Konu ile ilgili açıklama yapan bir diğer isim ise CHP Murgul İlçe Başkanı Mehmet Durmuş oldu. Başkan Durmuş açıklamalarında projenin zararları konusunda kimseden bilgi alamadıklarını ancak bu durumun gelecekte su sorununa da yol açabileceğini belirterek şu ifadeleri kullandı:

"Orman kesiminin ne gibi zararlar vereceğinin kestiremiyoruz. Otoriteler ağaçların kesilmesinden su sorunu yaşayacağımızın açık ara olduğunu söylüyor. Endişe verici, yani zararlarının ne olacağı konusunda kimseden bilgi alamıyoruz. Daha önce biz bu fabrikada gaz sıkıntısı yaşadığımızdan bu insanlar kanser hastası oluyor, dumandan zehirleniyor diye fabrikaların kapatılmasına kadar yol açılmıştı. Ancak bu biyoenerjinin bize ne zarar vereceği endişesini yaşıyoruz.”

Dilan Şahinbaş