YEREL
Giriş Tarihi : 29-03-2021 15:39   Güncelleme : 29-03-2021 15:39

“En kötü sendika sendikasızlıktan daha iyidir”

Artvinli TV’de Hatice Nur Ersöz’ün sunumuyla Meslek Örgütleriyle Söyleyişi programına konuk olan   Disk Genel - İş Sendikası Artvin İl Temsilcisi Selim Bilgin, iş sendikası hakkında bilgilendirmelerde bulundu.

“En kötü sendika sendikasızlıktan daha iyidir”

Artvinli TV’de Hatice Nur Ersöz’ün sunumuyla Meslek Örgütleriyle Söyleyişi programına konuk olan   Disk Genel - İş Sendikası Artvin İl Temsilcisi Selim Bilgin, iş sendikası hakkında bilgilendirmelerde bulundu. Bilgin “Sınıf mücadelesinde engellemelere ve yasal zorluklara rağmen işçilerin emekçilerin yanında olmaya ve bunu gerçekleştirmeye çalışıyoruz.” İfadelerine yer verdi.

Röportajın tamamı ise bu şekilde:

Disk Genel - İş Sendikasının Şube Başkanıyım, Doğu Karadeniz Bölgesi faaliyet alanımızın içerisinde emek ve demokrasi mücadelesi vermeye çalışıyoruz. Sınıf mücadelesinde engellemelere ve yasal zorluklara rağmen işçilerin emekçilerin yanında olmaya ve bunu gerçekleştirmeye çalışıyoruz. Sendika işçi sınıfının haklarını araması için bir araçtır. Şöyle söylemek gerekirse ne bir sendikacının ne bir sendikanın takip tüfeği yok, kimseyi korkutacak değiliz. Sendikanın tanımı da şudur sınıf adına çerçevesinde bir baskı grubudur.  İşverene karşı işçinin, emekçinin haklarını ve alın terini savunan bir kuruluştur. Bizde onun bir temsilcisi olarak görevimizi yapmaya çalışıyoruz. En kötü sendika sendikasızlıktan daha iyidir. Bütün izleyicilerimizi örgütte olmaya davet ediyorum.

Profesyonel sendikacıyım dediniz, daha önce hangi kurumda çalışıyordunuz? Sendikaya üye olmak için hangi şartlar gerekiyor?

Sendikalar kanunu var. Bir işçinin istediği sendikaya üye olma hakkı var. Türkiye de işçi sendika konfederasyonu üç tane var. Bunlardan birisi Hak İş Konfederasyonu. En eskisi Türk İş konfederasyonu daha sonra Disk konfederasyonudur. İş kollarına göre işçiler emekçiler örgütlenir. Diğer şekilde istediği konfederasyonda yer alır. Türkiye de böyle değildir, işçi sendikalara üye olur ama hür iradesiyle üye olamaz, engellenir. Ama sonuçta Türkiye’de resmi olarak 3 tane konfederasyon var, bunun dışında memur sendikalarında memurlar için Kesk, Kamu Sen, Memur Sen konfederasyonları var. Türkiye de ki çalışan bütün arkadaşlarımız işçilerin üye olabileceği diske yani Türk İş, Hak İş’e bağlı herhangi bir sendikaya üye olabilir. Bu 3 konfederasyon iş koluna göre bir sendikaya üye olabilir.

Sayısal üyeliğe göre en büyük sendika nedir?

En büyük sendika bana göre disktir. O yüzden sayısal olanlara bakılırsa şu an ki mevcut hükümetimizle daha içli dışlı olan Hak İş, Türk İş tir. Bunu kabul etmiyor olabilirler ama herkes her şeyi biliyor. Özellikle kamuda çalışan işçilerin bazı yerlere yönlendirildiği, medyada ve basında da görülüyor. Bu aslında özgür bir sendikacılık değil. Zaten özgür bir sendikacılık olsa o sendikalara, özgür iradeleriyle üye olan işçilerin, üye olduğu konfederasyonlar kalkıp ta 1 Ocakta 2800 TL asgari ücretle imza atmazlar. Diskin tanımına gelirsek Disk’in açılımı Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonudur, 1961 yılında kurulmuştur.  Disk o zamanlarda Türk İş ten ayrılan, Maden İş birleşmesiyle kurulmuş bir konfederasyondur. Diskten önce kurulmuş bir sendika olmasına rağmen disk kurulduktan sonra disk konfederasyonu içerisinde yer almış bir sendikadır.

Sendika çalışmalarına kaç yılında başladınız hangi konumdaydınız?

Bir sendikada yönetici olmanın birinci kuralı işçi statüsünde çalışmaktır. Kamuda özel sektörde hiç farketmez. Bende 2000’li yıllarda Artvin Belediyesinde işe başladım 7 yıl orada çalıştım. Ondan sonra da uzun yıllar sonra Doğu Karadeniz Bölgesinde Disk Konfederasyonu adına genel iş, iş kolu olarak belediyeler genel işler iş kolunda olduğu için disk örgütlenmesi içerinde yer aldım. 2007 yılında Rize Şube Başkanı oldum o gün bugündür 2007’den bu yana profesyonel olarak sendikacılık yapmaktayım. Bahsettiğim sendikaların hak-iş, türk-iş, disk’in örgütlenme yapılanmasına göre dağılımı vardır. Biz de  Şube Başkanı olarak genel iş sendikası adına Giresun’dan Artvin’e yani Artvin, Rize Trabzon, Gümüşhane, Bayburt illerinde örgütlenme yapmakla görevli biriyim. Benim kapsama alanım Giresun’dan Artvin’e kadardır.