YEREL
Giriş Tarihi : 27-05-2021 11:19   Güncelleme : 27-05-2021 11:19

En büyük yatırım da pandemiden etkilendi

Son yılarda Artvin’e turizm amacıyla yapılan en büyük yatırım olan Villa Da Butik Otel Ağustos’un 2019’da hizmet hayatına başladı.

En büyük yatırım da pandemiden etkilendi

Ancak 2020’nin Mart ayı itibariyle ülkemizde başlayan pandemi süreci Villa Da Butik Oteli’ni de etkiledi.

Villa Da Butik Otel’in tesis müdürü olan Diren Altın “ diğer sektörler gibi bizde bu süreçte olumsuz etkilendik” ifadesini kullandı.

Pandemi sürecinin getirdiği olumsuz süreci anlatan Altın “ Artvin koşullarında turist potansiyelinin istenilen seviye de olmadığını düşünüyorum. Ancak biz Artvin için güzel işletme yaptık. Biz işletmemizde farklı bölgelerden birçok misafir ağırladık. Karadeniz bölgesinden, Antalya’dan farklı illerden gelen müşterilerimiz oldu. Ancak bu süreç sebebiyle misafirlerimizde azalma elbette ki oldu. Ancak pandemi süreci insanlarımız pandeminin az olduğu bölgelere akın etmesi sebebiyle o süreç bizim için olumlu geçti. Daha sakin ve pandeminin yok denecek kadar az olması sebebiyle insanlar Artvin’i ve bizi tercih etti. Pandeminin başladığı Mart’tan Mayıs ayının bitimine kadar olan dönem herkes için olduğu gibi bizim içinde olumsuz geçti. Çünkü bu sürecin başladığı dönemde ne yapılacağı hakkında tam bilgi sahibi olmadığımız için ülkece herkes zorlandı. Ancak Temmuz’un ortasından Eylül ortasına olan iyi geçti diyebilirim. İyi diyorum ancak mevcut koşulları göz önünde tutarak iyi diyorum. Bu işletmeyi açarken ki beklediğimiz potansiyel tabii ki henüz gerçekleşmedi. Ancak bunun da sebebi 2019 yılının Ağustos ayının ortasında açıldık yani 2019 yaz sezonu bittikten sonra işletmemizi açabildik. Biz şuana kadar yaklaşık 3 yıl olacak işletmemizin açıldığı ancak tam anlamıyla bir yaz sezonu geçiremedik. Ancak yine de 2020 yılının Temmuz ve Eylül aralığında yapabildiğimiz işi mevcut koşulları göz önünde tutarak iyi olarak görüyoruz” ifadelerini kullandı.

1 Haziran’dan sonra normalleşmenin başlayacağı iddiaları üzerine Altın; “ 1 Haziran’dan sonrası için beklentimiz bu yılki yaz sezonunda bugüne kadar ağırladığımız misafirin 2 katını ağırlama öngörüsü içerisindeyiz. Bu senenin daha olacağını umut ediyoruz. Çünkü 2019 yaz sezonu bittikten sonra açıldık, yaz sezonu göremedik. Henüz yeni açıldığımız içinde tanıtımımız azdı. Ama bu süreç içerisinde tanıtımımızı elimizden geldiğince en iyi şekilde yaptık. Artvin’de olduğumuz içinde memnuniyeti ön planda tutuyoruz. Çünkü misafirlerimizin beğenisini kazandığımızda bir arkadaş diğer bir arkadaşa memnuniyetini anlatıyor. Bu da bizim için en güzel ve en etkili tanıtım oluyor” dedi.

Pandemi sürecinde alına önlemlerden bahseden Altın “Sağlık Bakanlığı’nın otel konaklamalarında uygulamış olduğu kararlar genelgeler var. Biz bu kararlara uyarak bütün odalarımızı her gün misafir olsun olmasın dezenfekte ve buharlı makinelerle dezenfekte ettik. Kendi bahçemizi, kendi alanımızı ve açık alanlarımızı da bu şekilde dezenfekte ettik. Kendi odalarımıza, misafirlerimizin odalarına, misafirlerimize özel mini dezenfektanlar hem el hem de yüzey dezenfektanları yerleştirdik. Ateş ölçerler bulundurmak zaten genel kurallardı. Yaz sezonunda Ağustos Ekim ayları arasında HES kodu sorgulama zorunluluğu vardı. Biz bütün misafirlerimizi kimseyi atlamadan sorguladık. Bunu yapmamız da zaten zorunluydu. Personellerimizin bile işletme dışına 2 dakikalığına çıksalar bile ateş ölçerle ateşi ölçülüp HES kodu sorgulandı. Bu konu da personelimiz çok özenli bir şekilde çalıştı. Sağlık Bakanlığı’nın koyduğu kurallara elimizden gelenin en iyisini yaparak uymaya çalıştık.

İşletmemizde havuz bulunuyor. Ancak pandemi sebebiyle havuz kullanımı yasaktı ve belli bir süre yasak kaldı. Ancak Temmuz’dan sonra belli kurallar çerçevesinde izin verildi. O da şöyle çocuklu aileler vardı. Misafirlerimiz sıra sıra girmek durumunda kalıyordu. Bir ailemiz girip çıkıyordu ardından diğer aile giriyordu. Havuzlarda çok yoğunluk olmamasına özen gösterdik. Havuzumuz sürekli dezenfektan ediliyor. Su zaten düzenli bir şekilde yenileniyor. Havuzlarımızı düzenli klorlamak zorundayız. En iyi şekilde bütün önlemleri almaya çalıştık. Ve herhangi bir sıkıntı da yaşamadık” açıklamalarında bulundu.

Artvin’in tanıtımı için geçen sene İstanbul’daki fuara katıldıklarını belirten Altın, Google üzerinden tanıtımlar yaptıklarını ve odamaks, etstur gibi otel bulma konusunda açılan bütün sitelerde kayıtlarının bulunduğunu ifade etti.