YEREL
Giriş Tarihi : 16-07-2021 09:55   Güncelleme : 16-07-2021 09:55

En Büyük Sorun Aslında Araçlar

Şavşat Pazar alanında esnafın derdi taleplerden büyük durumda.

En Büyük Sorun Aslında Araçlar

Yapılan alt yapı çalışmaları ve doğalgaz çalışmaları sonucu yolların aşınarak bozulmasından sonra Pazar alanında vatandaş ve esnaf can derdine düşmüş durumda. Aslında en büyük sorunun araçlar olduğuna yer veren İsmail Öztürk ve Reşat Turan Pazar alanına dair önemli açıklamalarda bulundular. Yapılan çalışmaların uzun vadeli Şavşat adına iyi olacağına da dikkat çeken Öztürk, yapmış olduğu açıklamalar ile Pazar esnafının sesi oldu.

Öztürk, “ Yaz aylarında köylerde yetiştirdiğimiz doğal ürünleri getirerek Pazar alanında satıyoruz. Artvin’de ve Şavşat’ta olan pazarlarda ürünlerimizi satıyoruz. Özelliklede yazın Şavşat’ta satışlarımızı daha sık şekilde yaptığımızı söyleyebilirim. Ürünlerimiz doğal olduğundan dolayı çok fazla beğeniliyor ve satışlarımızın iyi olduğunu söyleyebilirim. Açıkçası doğal ürün olduğundan dolayı müşterilerden fazlasıyla talep görüyoruz. Mesela ben yazın sadece 2 ay gelmeme rağmen sabit müşterilerim var kesinlikle akşama kalmadan ürünlerimiz bitiyor ” diye konuştu.

Tatlı patates

Öztürk, patatesin iyisine yönelik şu açıklamaları yaptı “ beyaz patates tatlı ve lezzeti çok güzel olur. O yüzden de sıkça talep görüyor diğer patatesler gibi değil aralarındaki lezzet farkını zaten yiyenler bilir. Berta’da ürettiğimiz ürünler ise salatalık, domates, patates, mısır ve diğer türlü erik, elma gibi ürünlerimizde oluyor ” dedi.

Talepler ne yönde?

Öztürk, taleplerin olmasına karşı alım gücünün yeterliliğine yönelik şu açıklamalarda bulundu “ geçen sene kötüydü bu senede aynı ilerliyor. Vatandaş genelde fiyatların artmasından şikayetçi tabii ki bu sadece Pazar fiyatlarından değil, diğer fiyatlarda arttığı için insanların alım gücü ciddi boyutta düşüyor doğal olarak. O yüzden çok fazla şikâyet var ve bazen de bizde bir şey diyemiyoruz. Çok sıkı pazarlık yapan insan sayısı arttı diyebilirim. Ulusallara göre bizlerin yetiştirmiş olduğu ürünlerin farkı da olduğundan dolayı fiyat farkı olabiliyor çünkü biz zor şartlarda bu ürünleri yetiştiriyoruz ve marketler toptan aldığı için indirimli alıyor doğal olarak ondan dolayı da biz öyle bir indirim yapamıyoruz. Durum böyle olunca birkaç kuruş fark ortaya çıkıyor. Mesela marketler bizim gibi beyaz patates satmazlar çünkü üretimi yok, çok az olduğundan dolayı satışını yapamıyorlar. Kars beyaz patatesi var ama bu bizim sattığımız beyaz patates gibi değil bu bizdeki patatesin tadı daha iyi olduğunu söyleyebilirim çünkü bunu da yiyenler bizlere söylüyor kesinlikle kendi düşüncem değil. Bizden beyaz patatesi alan müşterilerimiz devamlı alırlar tadı gerçek anlamda lezzetli olduğu için talep görüyor. Mesela ulusallar bizden bu patatesi almak istese yetiştiremeyiz bundaki sebep ise arazi sayımız az ve engebeli alanlarımız olduğu için ulusallara yetiştirebilecek şekilde üretim yapmamız çok büyük problem yaratır ” dedi.

Aşılanma düşüncesi

Öztürk, aşılanmalara yönelik şu açıklamaları yaptı “ Artvin’de kurulan aşı çadırlarının yapılması çok güzel oldu diyebilirim ayrıca aşılanmaların  yapılmasını şahsen olumlu buluyorum. Aşı mutlaka olmamız gerekiyor benim sıramda geldi bu hafta içinde aşımı olacağım daha yeni mesaj geldiği için ancak fırsat bulabildim aşı olabilmek için kesinlikle aşı olması gerekiyor herkesin ” dedi.

Pazar alanında büyük sorun

Öztürk, Şavşat’ta kurdukları tezgahların Pazar alanının konumundan ve yolların açmış olduğu sorunları şu şekilde anlattı “ Artvin merkezde Pazar alanı yapıldı ve orası çok iyi, çok güzel olmuş. Mesela burada kurduğumuz çadırlar çok fazla uğraştırıyor bizi, en önemlisi ise sadece bizi değil pazara alışverişe gelen insanlarında zorlandığını söylemek mümkün yolların neden olduğu aşırı yağışların sonucu su birikintileri ve çamurlar birde araçların bizim tezgahımızı kuracağımız alanlara park yapması büyük probleme sebep oluyor. Bence Şavşat’ta yolların yapılması yapılan alt yapı çalışmalarından dolayı uzayacak fakat bir kapalı Pazar alanının yapılması mutlaka gerekli olduğunu düşünüyorum. En azından düz bir alanda üstü brandalı Pazar yeri bile olsa bizler için ayrıca müşterilerimiz için çok daha rahat, konforlu olacaktır. Yollarımız Şavşat’ta gelişten itibaren dağlardan toprak kayması ve de Şavşat içerisinde toz, taş, toprak gibi parçalanmaların olması insanlar için çok ciddi soruna neden oluyor. Yapılmakta olan alt yapı çalışmalarının uzun vadeli iyi olması Şavşat’ın geleceği için çok önemli fakat kurulumu yapılan alanlarda yani Pazar alanı gibi alanlarda araçların park yapmaları çok büyük soruna neden oluyor biz esnaflar adına ” dedi.

Öztürk’ün konuşmasının hemen ardından bir diğer Pazar esnaflarından olan Reşat Turan, Pazar alanına yönelik yaptığı açıklama ile dikkat çekti.

Turan, “ Biz sabah buraya gelerek tezgahımızı, ekmeğimizi kazanmak için uğraşıyoruz. Yaklaşık 1 saatlik yolu gelerek ürünlerimizi satmaya çalışıyoruz fakat hem araçların neden kaplamış olduğu alanlar ve de yolların taşlardan dolayı engebeli olması bizler kadar vatandaşları, pazarda alışveriş yapan insanları zorlamış durumda. Aslında baktığımız zaman en büyük sorun araçların Pazarın kurulacağını bilmesine rağmen alana park etmeleridir ” dedi.