YEREL
Giriş Tarihi : 31-12-2021 10:43   Güncelleme : 31-12-2021 10:43

En Az Asgari Ücrete Yükseltilmeli

En Az Asgari Ücrete Yükseltilmeli

DİSK/Genel-İş Artvin Şube Başkanı Selim Bilgini, DİSK/Emekli-Sen’in kapatılmasına yönelik hukuki süreç ve emeklilerin talepleri ile ilgili yazılı basın açıklaması yayınladı.

Yargıtay’ın, DİSK/Emekli-Sen’e yönelik kapatma kararına yapılan itiraz başvurusunu reddinin ardından düzenlenen basın açıklamasında emeklilerin insanca yaşam taleplerinin gerçekleşmesi için örgütlenme hakkının önemine dikkat çekildi ve emekli aylığı için "En az 2022 için belirlenen asgari ücretine yükseltilmeli" denildi.

DİSK'e bağlı Emekli-Sen'in kapatılması kararına yönelik itiraz Yargıtay tarafından reddedilirken, DİSK/Genel-İş Artvin Şube Başkanı Selim Bilgin yazılı basın açıklaması yayınladı. Açıklamada "Yaşanan hak kayıplarının ortadan kaldırılmasının yolu, emeklilerin kendi hayatları hakkında karar mekanizmalarına katılmasıyla mümkündür. Bunun yolu da sendikadır. O nedenle sendikamıza yönelik kapatma davalarına karşı sonuna kadar mücadele edeceğiz" denildi.

Türkiye’deki mevcut emekli maaşlarının sefalet ücreti olduğunu belirten Bilgin, "2022’de en düşük işçi emekli aylığı asgari ücretin yüzde 38 üzerindeydi. Bugün en düşük emekli maaşı 1500 lira. Amasız ve fakatsız, bütün emekli ücretleri için alt sınır, en düşük emekli aylığı en az 2022 için belirlenen asgari ücrete yükseltilmeli" ifadelerini kullandı.

Emekli-Sen’in 1995’te kurulduğunu hatırlatan Bilgin, şu değerlendirmeyi yaptı:

"Emeklilerin örgütlenmesi önemli çünkü 1995’lerde neoliberal politikaların tüm Türkiye’de hayata geçirilmeye başladığı süreçteki öngörülerimiz ne yazık ki 2000’li yılların başından itibaren devam etmiş, bu politikalar emeklilik alanını da piyasaya açan, emekli olmayı zorlaştıran, EYT gibi mağduriyetler yaratan ve emeklilerin yaşam koşullarını giderek daha da kötüleştiren bir sürecin önünü açtı."

Dilan Şahinbaş