YEREL
Giriş Tarihi : 14-09-2021 11:12   Güncelleme : 14-09-2021 11:12

EMPERYALSİT BİR PROJE

Diyanet-Sen Artvin Şubesi 12 Eylül Darbesi’nin 41’nci yıldönümü nedeni ile basın açıklaması yayınladı.

EMPERYALSİT BİR PROJE

Diyanet-Sen Artvin Şubesi tarafından yayınlanan basın açıklamasında “12 Eylül Darbesi Emperyalist Bir Projedir” denildi.

Türkiye’de 1960 askeri darbesiyle başlayan 71 Muhtırasıyla devam edip 12 Eylül’le bütün sistemi emperyalistlerin direktifleri doğrultusunda değiştiren darbeler silsilesinin, 28 Şubat, 27 Nisan e-muhtırası ve nihayet 15 Temmuz darbe girişimiyle devam ettiği belirtilen açıklamada, “Bu darbe süreçlerinde bir başbakanın, iki bakanın idam edildiği, siyasetçilerin derdest edildiği, binlerce insanın doldurularak işkenceden ve dayaktan geçirildiği kara günler yaşandı. Darbeciler, 12 Eylül’de de ülkeyi büyük bir hapishaneye dönüştürerek, insanımızın hürriyetini gasp etmişlerdir” denildi.

Tam kırk yıl önce gerçekleştirilen 12 Eylül darbesini kurgulayanın ve taşeronunun kimler olduğunun görülmesi isteniyorsa, 1970’li yıllarda CİA Türkiye Şefliği yapan Paul Henze’nin, ABD Başkanı Jimmy Carter’a ilettiği “bizim çocuklar başardı” mesajına bakılmasının yeterli olduğu söylenilen açıklamada, “Kaldı ki, Vatanına ve milletine hizmet etmekle yükümlü olan, Anadolu insanının vergileriyle geçimlerini sağlayıp çocuklarına yedirip içiren darbeciler 12 Eylül sabahı ilk iş olarak NATO ve ABD’ye bağlılık yemini kurgu ve taşeron denklemini çok net ortaya koymaktadır” ifadeleri kullanıldı.

Her neresinden bakarsanız bakınız emperyalizmin taşeronları tarafından gerçekleştirilen bu kanlı darbe sürecinde; 1 milyon 683 bin kişinin fişlendiği, 230 bin kişinin yargılandığı, bir sağdan bir soldan denilerek, 26 kişinin idam edildiği, 171 tutuklunun işkence sırasında öldürüldüğü, 14 bin kişinin vatandaşlıktan çıkarıldığı, 30 bin kişinin mülteci olarak yurtdışına çıkmak zorunda kaldığı, 30 bin emekçinin işinden atıldığı, 23 bin 677 derneğin faaliyetleri durdurulduğu, Siyasi partilerin kapatıldığı, Anayasa’nın askıya alındığı, TBMM’nin lağvedildiği, ve birçok gazete ve derginin yayınlarına son verildiği vurgulanan açıklamada, “Bununla birlikte, ilerleyen süreçte darbeciler, devlet anlayışını darbeci bir sistem algısıyla tesis ettiler. 1982 Anayasası defalarca değiştirilmesine rağmen, mevzuattan müfredata, bürokrasiden devlet felsefesine kadar devletin arterlerini silah zoruyla işgal etti” denildi.

 

Bugüne kadar kısmi anayasa değişikliklerin, hükümet sistemindeki ve bürokratik işleyişteki değişiklikler darbeler sistematiğine karşı oldukça önemli olduğu belirtilen açıklamada, “Tam bir arınış ancak, darbenin arkasındaki emperyalizmden içerideki etkenlere kadar darbe sistematiğini harekete geçiren bütün faktörlerle hesaplaşmakla ve paradigmal düzeyde bir değişimle mümkündür. Bu değişimin yolu ise 82 Anayasasında değişiklik yapmaktan öte yeni bir anayasayı ve buna bağlı yeni bir anayasal düzeni millet iradesinden süzüp bir toplumsal sözleşme şeklinde inşa etmekten geçmektedir. Milletimizin darbelere karşı bilinçlenmiş, canı pahasına meydanlarda direnmiş ve direnecek olması yeni darbe tahayyüllerinin önünde güçlü bir set olarak durmaktadır. 15 Temmuz FETÖ darbe girişiminde milletin Amerikancı darbeye geçit vermeyişi tarihe adını altın harflerle kazımıştır. Unutulmamalıdır ki, 15 Temmuz emperyalistlerin ve Türkiye düşmanlarının ülkemize yönelik gerçekleştirdiği son saldırı olmayacaktır” ifadelerine yer verilerek, ne yazık ki bu topraklarda yaşamanın bedelinin diğer coğrafyalara nazaran tarihin bütün bölümlerinde ağır olduğu dile getirildi.

Siyasi, askeri ve ekonomik güç odaklarının Türkiye’ye karşı giriştikleri kuşatma operasyonunun artık bir sır olmaktan çıktığı, bazı ülke yöneticilerinin söylem ve fiilleriyle ayyuka çıktığı söylenilen açıklamada, “Şüphesiz bu kuşatmanın yarılması milletimizin birbirine kenetlenmesiyle mümkün olacaktır. Tarih, Anadolu’da Haçlı Seferleri’nden beri tekerrür etmektedir. 15 Temmuz’da darbeye karşı meydanlara inen ilk Konfederasyon olarak, darbeler düzenine karşı değişim iradesine öncülük ettik etmeye devam ediyoruz. Kamuda darbeci düzenin ürünü olan yasakların kalkması, özgürlüklerin genişletilmesinde Memur-Sen olarak büyük katkılarımız oldu” denildi.

Diyanet-Sen Artvin Şubesi tarafından yapılan açıklama “Bu vesileyle büyük  Diyanet-Sen ailesi olarak, emperyalistlerin ve yerli işbirlikçilerinin millet iradesine, bağımsızlığımıza ve kutsallarımıza karşı her türlü güç ve girişiminin karşısında durma kararlılığımızı yineliyoruz” ifadeleriyle sonlandı.

DİLAN ŞAHİNBAŞ