YEREL
Giriş Tarihi : 23-12-2021 19:56   Güncelleme : 23-12-2021 19:56

Emniyet kemeri koltuğa değil hayata bağlar

Emniyet kemeri koltuğa değil hayata bağlar

Kış mevsimi trafik kazalarının en çok yaşandığı mevsim oluyor. Bu nedenle gerek karayolları gerekse trafik ekipleri daha çok çalışmakta ve denetim yapıyor.

Özellikle şehirlerarası yollarda hız limitlerine uyulması, emniyet kemerinin takılması, can güvenliğiiçin büyük önem arz etmektedir.Trafik ekipleri zaman zaman kontroller yaparak bu konuda sürücüleri uyarıyor.

Ancak 365 gün boyunca her gün denetim yapılamayacağına göre herkesin emniyet kemerini takmaları kendi güvenlikleri için hayati önem arz etmekte.

Emniyet kemerinin önemli oranda can güvenliği sağladığını artık bütün dünya kabul ediyor.

Bugün yapılan emniyet kemeri kontrollerinde sürücülerin büyük oranda kemer taktığı görüldü.

Bir sürücü ile kemer uygulaması konusunda yaptığımız söyleşide şu cümleleri kullandı.

“Ben arabaya bindiğimde önce kemerimi takarım Kemersiz hiçbir zaman yola çıkmam.

Tam aksine kemer taktım diye bana ceza yazılsa ben yine kemerimi takarım. Çünkü biliyorum ki emniyet kemeri beni koltuğa değil hayata bağlıyor. Bütün dünyada trafik kazaları olmaktadır.

Emniyet kemeri takmayanlar ne yazıkki ya çok ağır bir şekilde yaralanıyor ya da hayatlarını kaybediyorlar. Oysa çok basit bir alışkanlığı kazanabilmiş olsak bunu sorun olarak konuşmayız.

Emniyet kemerini takmadan trafikte seyreden bir sürücü de ceza uygulaması sonrası yaptığı açıklamada,

“Benim yaptığım büyük bir hata. Normalde emniyet kemeri takmadan gezmem. Ancak bugün buna dikkat etmedim. Bu cezayı hak ettim.

Trafik ekipleri görevlerini yapacaklar insanları uyaracaklar. Ben cezayı ödeyerek bundan sonra artık hiçbir zaman kemerimi çıkarmayacağım çünkü bucezadan çok niye kemer takmadığımı hatırlayacağım.

Bu vesileyle sizin aracılığınızla tüm sürücülerimize ben de çağrıda bulunmak istiyorum lütfen emniyet kemerinizi takın. Dört lastiğin Yedeği var biri patlarsa yedeği takarsınız, ama canımızın yedeği yok.

Bu bilinçle sevdiklerimizi üzmemek için can ve mal güvenliğimizi için emniyet kemerimizi takalım.

Kış şartlarında kış mevsimine uygun çekme Halatı, takoz, zincir gibi gerekli aletlerimizi cihazlarımızı aracımızda bulunduralım.” dedi.