Yerel
Giriş Tarihi : 10-09-2022 13:19

Eminağaoğlu, “Hukuken Adı Erken Seçimdir”

Eminağaoğlu, “Hukuken Adı Erken Seçimdir”

Anayasanın 77, 87’nci ve 116’ncı madde hükümlerinin son derece açık ve net olduğunu belirten Artvinli Hukukçu Ömer Faruk Eminağaoğlu, Erken seçim tartışmaları hakkında açıklamalarda bulundu.

TBMM'nin başlayan bir seçim takvimi içinde olsun veya olmasın, oy verme gününü bir şekilde değiştirmesinin hukuken adının erken seçim olduğunu belirten Artvinli Hukukçu Ömer Faruk Eminağaoğlu, şu ifadeleri kullandı: TBMM'nin "seçim kararı" değil "bir diğer adı seçimlerin yenilenmesi olan erken seçim kararı" alma yetkisi var. Anayasanın 77, 87’nci ve 116’ncı madde hükümleri son derece açık ve net. Seçimler anayasa ve yasalar uyarınca beşinci yılın bir önceki pazar günü yapılır. Beşinci yılda başlayan bir seçim takvimi içindeki oy verme gününü de Anayasa uyarınca yetkileri olmadığından TBMM veya YSK değiştiremez.

TBMM'nin başlayan bir seçim takvimi içinde olsun veya olmasın, oy verme gününü bir şekilde değiştirmesinin hukuken adı, erken seçimdir. Erken seçim kararı da Anayasa uyarınca en az 360 oy ile alınabilir.

Kaldı ki TBMM, Cumhurbaşkanı Seçim Yasası ve Milletvekili Seçim Yasasında değişiklik yaparak, seçim takvimi içinde oy verme gününü değiştirme yoluna gidecek olursa, o da Anayasanın 67/son maddesi uyarınca zaten bir yıl içindeki seçimlerde uygulanamaz. Seçimi, erken seçimi ve TBMM'nin yetkilerini bilmeyen partileri ve milletvekillerini görünce...”

Dilan Şahinbaş

Artvin'de HaberArtvin'de Haber