YEREL
Giriş Tarihi : 03-03-2021 12:11   Güncelleme : 03-03-2021 12:11

Emel Meriç’ten Açıklama

Son günlerde yaşanan olaylarla ilgili Haydiko Derneği Başkanı Emel Meriç ile röportaj gerçekleştirdik.

Emel Meriç’ten Açıklama

1)Neden Barınağa alınmıyorsunuz?

Artvin Belediyesi bakımevi açılmadan önce de sahipsiz hayvanlar ile ilgili uğraşan insanlarız. Yıllarca ihlal edilen 5199 sayılı kanunun doğru bir şekilde uygulanması için gerek sahada aktif çalışmalar yaptık gerekse de sorumluluğu olan kurumları harekete geçirmeye çalıştık. Bakımevi açılışından sonra da o dönemki belediye yönetimi ile işleyişin nasıl olması gerektiği konusunda düzenli görüşmeler yaptık. Şu anki mevcut yönetim göreve geldiğinde de bu görüşmeleri sürdürdük. Sokak hayvanları yıllardır belediyelerin sorumluluğundadır. Ancak maalesef en çok ihlal edilen kanundur. Mevcut yönetimle başlangıçta güzel şeyler yapmaya başladık ancak birkaç ay öncesinde sorunlarımız artmaya başladı. Şikayetler nedeniyle bakımevine yığılan hayvanlar viral hastalıklar veya sürü içindeki kavgalar nedeniyle seri bir şekilde ölmeye başladılar. Virallerden daha çok yavrular etkilenirken yetersiz beslenme nedeniyle yetişkinler de nasibini almaya başladı. Yetersiz beslenme derken yanlış anlaşılmasın hayvanların önünde her daim mama vardı ancak mamalar hayvanların ihtiyacı olan besin değerini karşılamıyor bu nedenle bağışıklık düşüyor ve var olan viral ortamda seri ölümler yaşanıyordu. Belediye yönetimine sağlıklı hayvanların alınmamasını, kısırlaştırmalara da gerekirse ara verilerek öncelikle bakımevinin dezenfeksiyonunun sağlanmasını talep etmiştik. Oraya hayvanlar alınıyorsa düzgün bakım koşullarının oluşturulması gerekli olduğunu vurguladık. İmkanlarının henüz yeterli olmadığını söylediler biz de o zaman hayvanları bakımevine yığmaktan vazgeçmelerini istedik. Vatandaş şikayet ediyor rahatsız sokakta köpek olmasından diyorlardı. Bilinçlendirme çalışmaları hiç yapılmadı mesela. Bakımevinde hekim yoktu. Tüm bunları belirtmemize rağmen köpek alımı sürdüğü için ve en son alınan köpeğin alınış şekli, bakımevine getirildiğinde bırakıldığı ortam nedeniyle görüşmeye gittik. Eleştirilerimiz ve bu tutumlarını reddettiğimiz için tartıştık ve ertesi gün bakımevine girişimiz engellendi. İnsanlara anlatıldığı gibi belediye başkanına hakaret küfür söz konusu değil.

2) Barınakta hayvanlar için ( temizliği, hastalığı vs.) çalışan personel ve veteriner var mı?

Yaklaşık 1 yıldır veteriner hekim yok haliyle tıbbi tedavi de yok. Kısırlaştırmalar için protokol imzalanan bir hekim var. 4 personeli var. Biri bazen sadece ben şoförüm diyor bazen teknikerim bazen amirim diyor net bir açıklama belediyeden alamadık açıkçası. 3 personelin temizlik işlerinde görevli olduğu söylendi. Ancak 1 personel astım hastası olduğu için kafeslere giremediğini belirtiyor. 1 tanesi yeni başladı çalıştığı birim kapandığı için oraya kaydırılmış ancak kendisi köpeklerden korkuyor. Diğer arkadaş aslında hayvanlarla diyaloğu da iyi, işini de iyi yapıyor. Burada diğer 2 arkadaşla ilgili yanlış anlaşılma da olmasın kendileri ile bir sorunumuz yok ancak işe göre görevlendirme boyutunda sıkıntı var.

3) Şuan barınakta bakıma muhtaç kaç tane hayvan var?

Kafeslerde 26 açık alanda 30 köpek ve 4 kedi var. Sayı 200 civarıydı 26 hayvanı İstanbul’a tedaviye gönderdik 24 hayvanı hastalık kapmadan yaşam köy dediğimiz yıllardır kurtarılmış hayvanlara baktığımız alana aldık. Gerisini kaybettik maalesef.

4) Sokakta yaşayan hayvanlar için derneğin çalışmaları neler?

STK’ların işlevi aslında geliştirici projeler hazırlamak kurumların önünü açan çalışmalar yapmak vardır. Ancak konu hayvanlar olduğunda ülkemizde asıl işin çoğunu yapan pozisyondayız. Belediye kısmen sorumluluk almaya başlayana kadar kısırlaştırma tedavi besleme dahil her şeyi yapıyorduk. Uzun süren görüşmeler sonunda belediye kısırlaştırmalara başladı. Ama sadece köpek kısırlaştırma yapılıyor maalesef. Besleme odakları geçtiğimiz nisan ya da mayıs ayında koyuldu. Bir süre onları da biz doldurduk hala boşalanları doldurmaya devam ediyoruz belediyenin yapmasını beklemeden çünkü hayvanların aç kalma ihtimali pandemi nedeniyle çok daha fazla. 2 sene önce farkındalık ve bilinçlendirme çalışmaları da yapıyorduk ancak bakımevindeki sayı çok artınca oradan çıkamaz olduk. Bilinçlendirme ayağı eksik kaldı. Sadece Artvin merkez için değil tüm Artvin ilçelerinde belediyelerin sahipsiz hayvanlar için sorumluluklarını yerine getirmeleri için çaba sarfediyor görüşmeler yapıyoruz.

5) Dernek yeterli kaynağı nasıl sağlıyor resmi kurumlardan yardım alabiliyor mu?

Resmi kurumlardan destek almıyoruz ancak yaşam köydeki çalışmalar için tel ve kum desteği almıştık. Onun dışında kaynağımız tamamen insanların desteği. Onlardan bize bizden de hayvanlara ulaşımı sağlanıyor.

Son olarak insanlara şunu belirtmek istiyorum. Barınaklar 5 yıldızlı oteller değiller. Barınaklara tıkmak çözüm değil. Çözüm üremenin durdurulması.

Zülfiye AKSU