YEREL
Giriş Tarihi : 29-03-2021 14:45   Güncelleme : 29-03-2021 14:48

EMEKTAR ÖĞRETMENİMİZ ÖZAYDIN BIYIKLI

Her alanda çalışıp çok gayret edip, emekleyerek büyümeye çalışan bir ülkenin evladı, misyonunun hakkını vererek yaşadığı sürece 'Eğitimci' kimliğini terketmemiş, dönemin zor koşulları azmini kırmamış, yılmamış, aydınlığa koşmuş Cumhuriyet insanı: Özaydın Bıyıklı.

EMEKTAR ÖĞRETMENİMİZ ÖZAYDIN BIYIKLI

1936'da, Cumhuriyetin ilk yıllarında, yeni yeni ayağa kalkmaya çalışan vatan  topraklarında, Artvin - Hopa - Başköy'de Bıyıklı ailesine gözünü açmıştır .

İlkokulu Yavuz Selim İlkokulunda okumuş. Sonrasında  Ortaokulu ve Liseyi  Trabzon Öğretmen Okulunda yatılı kalarak  bitirmiştir.

Çapa Eğitim Enstitüsü Türk dili ve Edebiyatı bölümünü kazanmış,  Çapa Üniversitesinde  Öğrenci Derneği başkanlığı yapmış  , liderlik ruhu  birçok faaliyet ve hareketlerde öncü olması, sıradışı ve çağdaş kişiliğiyle her toplumda ön planda yer almıştır.

Niyazi Akşit ve Nihat Sami Banarlı gibi değerli hocalarının ışığıyla aydınlanmış, zaman zaman  Tevfik Fikret'in Aşiyan'ında, yeşillik ve doğa içinde kıymetli ve keyifli hayat  dersleri almıştır.

  Askerlik hizmetini Borçka - Maradit'te yerine yetirdikten sonra, Urfa- Viranşehir'de, Gümüşhane - Kelkit'te  Öğretmen olarak görev yapmış, 1965 yılında evlenmiş, 3 evlat sahibi olmuştur. Sonrasında Yusufeli Ortaokulunda Müdürlük yapmıştır.

Hopa Lisesinin kurucu müdürlüğünü ve uzun süre idareciliğini yapmıştır.

Görev aşkı ve prensiplerinden vazgeçmeyen  kişiliği dikkat çekmiştir;  Arkadaşlarının bir gece yarısı 'Okulda yangın çıktı' şakasıyla apar topar kalkıp hazırlanıp   kravat takıp okula koşması herkesi şaşırtmış, yangına bile kravat takıp giden Müdür  olmuştur. (O zamanın gerekleri ve zorunlulukları ruhuna nakşolmuştu.)

1981- 1985 yıllarında Arhavi Lisesi'nde  müdürlük yapmış, aynı yıllarda Arhavi'nin ilk Milli Eğitim Müdürlüğü görevini üstlenmiştir.

1985' te emeki olup Hopa'da ticaret hayatına başlamıştır. Artvin ambarı  Hopa temsilciliği yapmıştır.

 Atatürk sevdalısı, sosyal demokrat, insan ilişkilerinde saygılı, duyarlı, şiire tutkun,  hassas  ve insancıl kişiliği ve tavırları ile sevilen öğretmenimiz,  hiç yanlış nota basmamıştır.

Sular kesildiğinde

"Sular kesildi çeşmelerden;

Nereden dolacak bu tas nereden

Nergislerin açtığı yerden

Ey kuş uçurtmayan ejderha? "(Tevfik Fikret)

Saihilde balıkçıları izlerken,

"Bugün yina açız evlatlarım, diyordu peder

Bugün açız yine; lakin yarın, ümit ederim,

Sular biraz daha sakinleşir.. Ne çare, kader! '(Tevfik Fikret)

gibi şiirleri etkileyici ses tonu ve diksiyonuyla  okuyarak ortamın havasını yumuşatması, değiştirmesi, unutulmaz anılara imza atmasıyla hatırlanır..

 Zaman zaman cümbüşünü eline alıp, hem çalıp hem söyleyerek, komşu, akraba, tanıdıklara, aile fertlerine müzik ziyafeti çekmesiyle de  anılır..

 Hopa'ya güvercin neslini ilk olarak Trabzon 'dan getirmiş, çoğaltmış, güvercinlerin babası olmuştur.

80'li yıllarda Hopa' da Üniversite Yaptırma ve Yaşatma derneğinde yöneticilik yapmış, Hopa 'da yükseköğretimin kapılarını aralamıştır.

Trabzon'da öğrenciyken haftasonları evden getirdiği yoğurt ekşidikçe çıkardığı çıtırtılı sesleri adeta müzik addederek  hayata pozitif bakmayı, umudu hep  canlı tutmayı, hep ileriye, gelişmeye, medeni dünyayı yakalamayı ilke edinmiştir.

Avcılık ve atmacacılıkla  ilgilenmiş, okuyarak , okutarak, sürekli çağdaş bilimi  savunarak, dostlar edinerek,  ailesi ve yakınlarına şefkat ve sevgi mirası bırakmış, 1999  Şubat  ayında dünyadaki misyonunu tamamlamıştır.

    Kendisini  saygı ve sevgiyle anıyoruz; ruhu şad, mekanı cennet olsun.