YEREL
Giriş Tarihi : 16-04-2022 12:14   Güncelleme : 16-04-2022 12:14

EMEKLİLERDEN ANKARA ÇIKARMASI

EMEKLİLERDEN ANKARA ÇIKARMASI

Binlerce emekli, hakları için dün 7 koldan Ankara’ya yürümeye başladı. Bugün ise Anıtpark’ta büyük bir miting yapılacak.

Yaşam pahalılığını derinden hisseden, sağlık erişimine ulaşamayan, örgütlenmeleri engellenen emekliler dün 7 farklı noktadan Ankara’ya yürümeye başladı. Açlık sınırının altında yaşamaya zorlanan emekliler bugün ise saat 14.00’te Ankara Anıtpark’ta miting yapacak. Emeklilerin acil talepleri arasında ücretlerin ve ikramiyelerin artırılması ve örgütlenmelerinin önündeki engellerin kaldırılması yer alıyor. Eylem aynı zamanda emeklilerin Ankara’da yaptığı ilk miting olma özelliğini de taşıyor.

Tüm Emekli-Sen Hopa Şubesi dün saat 12.30’da basın açıklaması gerçekleştirerek yürüyüşe başladı. Basın açıklamasını okuyan Tüm Emekli-Sen Şube Başkanı Saim Aydın şu ifadeleri kullandı:

“Bizler, dün hayatın her alanında çalışandık, bugün emekliyiz. Emeklilerimizin içinde bulunduğu durumu sizlere açıklamama gerek yok çünkü hepimiz bütün olumsuzlukların içinde yaşıyoruz. En düşük emekli maaşını 2,500 TL. Yaptık diye övünenler, bilsinler ki bugün bu ücret, 1 aylık Manda yoğurdu karşılığı değildir. Bayram ikramiyelerimize 100 TL artış yaptık diyerek gülümseyenler, bilsinler ki 5 kişilik ailenin2 günlük ekmek parasıdır.

Emekli maaşlarımıza yüzde 30 zam yaparak tarih yazdık dediler, bir gece aldıkları bir kararla 1 dakika içinde elektrik ücretlerine yüzde 125 zam yaptılar. Fiyatlar, hızlı Trenlerin bile yetişemeyeceği hızla artıyor. Neredeyse bu gidişle yağa, şekere, tüm gıda ürünlerine hasret kalacağız. Akar yakıta ve Kömüre yapılan zamlar dudaklarımızı uçuklattı. Hopa’dan 10 km uzaklıktaki Komşumuzun parası bile bizden 5 kat daha değerli. Komşularımız, Doların yükselişi ile Marketlerden koli koli aldıkları gıda ürünleri, domatesi, salatalığı, biberi bizler tane tane alıyoruz. Dün, bir kenara ittiğimiz mahalle bakkallarımızda yine veresiye defterlerini açtırdık.

Muhtemelen yine Sosyal demokrat belediyeler, emeklilerimizin ve yoksulluk sınırında olanlarımızın elektrik ve bakkal borçları için “Askıda Fatura Ödeme” yöntemine yeniden başlayacaklar. Dolmuş ücretlerimiz 5 TL oldu artık ya evlerden çıkmayacağız ya da bastonlarımızla yürümeye devam edeceğiz.  Uzun yıllardan beri sağlık sisteminin piyasaya terk edilmesinin sonuçlarını, bu salgın sürecinde hep beraber yaşadık, yaşamaya da devam ediyoruz. Sağlık sisteminin kamusal bir hizmet olması bir zorunluluk olarak kendini göstermektedir.

SAĞLIK ÖZELLEŞTİRİLEMEZ

Bu da yetmiyormuş gibi toplumumuzu ayrıştıran, kutuplaştıran söylemlerle baskı altına alınmaya çalışılıyor. 43 Şube ve temsilciliği 6.000 üyesi olan Sendikamızı kapatmaya çalışıyorlar.

Sendikamızı kapatmak yerine, ülke olarak altına imza attığımız uluslararası yasalara uyarak emeklilere sendika hakkı tanıyın.

Mecliste gurubu bulunan siyasi partilere ve AKP hükümetine sesleniyoruz: Sendikal haklarımız için performans yasaları çıkartın.

TÜM EMEKLİ SEN KAPATILAMAZSENDİKA HAKKIMIZ ENGELLENEMEZ

Hayatın her alanında bir kriz yaşıyoruz. Siyasi alandaki yönetememe krizi “Başkanlık Sistemi ile çözülmeye çalışılsa da sistemin antidemokratik karakteri sonucu, baskıcı ve otoriter uygulamalar artmakta, hukuk düzeninden hızla uzaklaşılmaktadır. Yaşadığımız ekonomik krizi yok sayarcasına ekranlara çıkıp “Hiçbir ekonomik kriz yoktur siz hiç geçinemiyoruz diyen Suriyeli mülteci gördünüz” diyerek resmen alay ediyorlar.

Ucuz ekmek almak için kar- yağmur demeden kuyrukta bizler sanki muhalefet olsun diye bekliyormuşuz gibi onlarda kişiyi salonlara taşıyıp kuş sütü eksik olmayan masaların önünde halaylarla yemek veriyorlar.

Yeter artık sözün bittiği yerdeyiz. Huzurlu ve mutlu ölmek istiyoruz. Toplu sözleşme hakkımızı kazanmak istiyoruz.

Sözün kısası geçinemiyoruz, isyandayız.

Emeklilere insanca yaşam sağlayacak bir aylık verilmesi zor değil, siyasi bir tercihtir. Siyasi iktidar tercihini emekçilerden, emeklilerden, yoksullardan yana değil sermayeden yana kullanmaktadır. Emeklilerin daha fazla açlığa, yoksulluğa ve aşağılanmaya gücü kalmamıştır. Bıçak kemiğe çoktan dayandı.

Biz Emekliler; Tüm Emekliler Sendikası olarak Türkiye genelinde 5 koldan yürüyüş başlattık. Bizleri açlığa mahkum edenlere, yok sayanlara, görmezden gelenlere karşı seslerini duyurmak demokratik tepkilerini göstermek için 15 nisan günü Hopa’dan Başlayarak kısa aralıklarla yapacağımız yürüyüşler ile Hopa-Fındıklı-Giresun-Fatsa ve Samsun da basın açıklamalarımızı yapacağız ve Ankara’ya gideceğiz. Emekliler olarak bu yaşamı elde etmek için mücadelemize devam edeceğiz.”

Dilan Şahinbaş