Yerel
Giriş Tarihi : 05-01-2023 12:34

Emekliler maaş zammına tepkili

Emekliler maaş zammına tepkili

Türkiye Bağımsız Emekliler Platformu Yönetimi Adına Genel Başkan Mehmet Öztürk: emekliler sahipsiz değildir!

TÜİK, aralık ayına ilişkin enflasyon verilerini bugün açıkladı. Buna göre; tüketici enflasyonu aralıkta yüzde 1,18 yükseldi. Yıllık enflasyon ise baz etkisiyle önceki aya göre yüzde 64,27'ye düştü. Sosyal Sigortalar Kurumu (SSK) ve BAĞ-KUR emeklileri ile memurların maaş artışlarının belirleyecek son 6 aylık enflasyon ise yüzde 15,39 oldu.

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın memur ve emeklilerin maaş artışını yüzde 25 olarak açıklaması tepki çekti.

Emekliler geçinemediklerini ve yapılan zammın çok az olduğunu söylerken,Türkiye Bağımsız Emekliler Platformu Yönetimi Adına Genel Başkan Mehmet Öztürk bu ülkenin emeklilerinin sahipsiz olmadığını, emeklilerin 2023 için verilen zam oranını asla kabul etmediklerini vurguladı.

Öztürk’ün açıklamasında şu ifadeler yer aldı:

TÜİK verilerine göre 2023 yılında; memur emeklilerine yüzde 16,48 ve refah payı yüzde 8,52 zam, SSK ve BAĞ-KUR emeklilerine yüzde 15,40 ve refah payı yüzde 9,6 zam oranları olarak açıklandı. Bu emekli zammı ile en düşük emekli maaşı 4.375 TL ye yükseldi.

Açlık sınırının 8.130 TL olan ülkemizde emekliye layık örülen zam oranının yüzde 25 olarak belirlenmesine Emekliler çok büyük tepki gösterdiler.

Akademisyenlerin ve ekonomistlerin bağımsız biçimde oluşturduğu Enflasyon Araştırma Grubu (ENAG) verilerine göre, enflasyon aralık ayında yüzde 5,18 arttı, yıllık enflasyondaki ise yüzde 137,55 arttı. TÜİK verilerine göre ise aralık ayı enflasyonu yüzde 1.18 iken İTO (İstanbul Ticaret Odası) yüzde 2,64 olarak belirledi. Gıda enflasyonunu TÜİK e göre kasım ayında yüzde 102 iken aralık ayında yüzde 77 ye düştü. Bu duruma göre TÜİK bir ayda 20 puan düşürdü. Sizlere soruyoruz çarşı pazarda gıda ve sebze fiyatlarında düşüş mü var, yoksa tam tersi fiyat artışları mı?

Yüzde yüzlere varan enflasyon verileri karşısında en düşük emekli aylığının 9.500 TL olması gerektiğinin, daha önceleri asgari ücretin üzerinde olan emekli maaşlarının tekrar asgari ücretinin üzerinde olmasının, bu hayat pahalılığı karşısında emeklileri bir nebze olsun rahatlatacağı inancıyla sesimizi bir kez daha basın aracılığıyla yetkililere duyurmak istiyoruz.

Yüzde 55 asgari ücret artış karşısında, yüzde 25 emekli ücret artışının adil olmadığını ve bunun bir müjdeden çok hayal kırıklığı olduğunu hatırlatmak istiyoruz.

Türkiye Bağımsız Emekliler Platformu olarak bizler tüm emeklilerimizi temsilen verilen bu düşük orandaki maaş artışını kabul etmiyoruz. Emeklilerin hakkı olan insan onuruna yaraşır maaş istiyoruz.

Hak hukuk adalet yolunda birlikte bütün haklarımızı alacağız. Yaşasın emeklilerin ortak sendika mücadelesi!”

Zülfiye AKSU

Artvin'de HaberArtvin'de Haber