YEREL
Giriş Tarihi : 05-04-2021 13:26   Güncelleme : 05-04-2021 13:26

Emekliler İsyanda

Tüm Emekliler Sendikası Hopa Şubesi “Geçinemiyoruz İsyandayız” şiarıyla basın açıklaması düzenledi.

Emekliler İsyanda

Hopa Tüm Emekliler Sendikadı Başkanı

Ve Tüm Emekliler Sendikası Karadeniz Temsilcisi Saim Aydın’ın okuduğu basın açıklamasında emeklilerin aldıkları maaşların enflasyon ve sürekli artan zamlarla neredeyse ellerinden uçup gittiği vurgulandı.

Siyasi alanda yönetememe krizi var

Siyasi iktidarın içine düştüğü yönetememe krizinin, ekonomik, toplumsal ve siyasal alanda olduğu gibi, ülkenin son bir yılını belirleyen salgınla mücadele edememe olarak hayatın her alanını etkilemiş olduğunu belirten Aydın, “Siyasi alandaki yönetememe krizi, Başkanlık Sistemi ile çözmeye çalışılsa da, sistemin antidemokratik karakteri sonucu, baskıcı ve otoriter uygulamalar artmakta, hukuk düzeninden hızla uzaklaşılmaktadır. Sistem değişikliği ile iyice pasifleşen Parlamento ise adeta yok sayılmaktadır

Kadın hakları açısından önemli bir kazanım olan İstanbul Sözleşmesinden bütün tepkilere rağmen bir gece yarısı kararnamesiyle çıkılması, sendikalara ve Kurulmasına yasal olarak izin verilen Partilere kapatma davalarının açılması, Gergerlioğlu’nun milletvekilliğinin düşürülmesi, son dönemlerde yaşadığımız birkaç örnekten biridir” dedi.

Sağlık özelleştirilemez

Dünya ve ülke gündeminde bir yılı da geçen COVİT- 19 salgınının, sağlık sisteminin de tartışılmasına ve eksikliklerinin daha iyi görülmesine de yol açtığını ifade eden Aydın, “Uzun yıllardan beri sağlık sisteminin piyasaya terk edilmesinin sonuçlarını, bu salgın sürecinde hep beraber yaşadık, yaşamaya da devam ediyoruz. Sağlık sisteminin kamusal bir hizmet olması bir zorunluluk olarak kendini göstermektedir” diyerek sağlığın özelleştirilemeyeceğini aktardı.

Emekliler açlığa yoksulluğa mahkum edildi

Çok uzun yıllardan beri emekli aylıklarının yoksulluk sınırının altında yer aldığını, ülkenin bütün değerlerinde emeği olan, bugünleri yaratan emeklilerin açlığa, yoksulluğa mahkum edilmiş durumda olduğunu söyleyen Aydın, “Aldığımız emekli maaşları; enflasyon ve sürekli artan zamlarla neredeyse elimizden uçup gidiyor. Bizler bölgesel olarak küçük zirai tarımı ile uğraşmamıza ve ek gelir elde etmemize rağmen ekonomik sıkıntılarımızı aşamıyoruz” dedi ve temel ihtiyaç maddelerine yılbaşından bu yana zam oranlarının neredeyse yüzde elliliklerden oranları aştığını belirtti.

Büyük kentlerde yaşayan ve emeklilik maaşından başka geliri olmayan, kira elektrik ve doğal gaz ödemeleriyle baş edemeyen emeklilerin durumunun iç acısı olduğunu vurgulayan Aydın, “Asgari ücretin 2825 tl olduğu ülkemizde emekli aylığı alan 8 milyon hak sahibinin aylığı ; 2000 tl nin altında olurken kendi oylarımızla seçtiğimiz vekillerimiz bugün emekli olduklarında 16.000.0 tl alacaklardır. Emeklileri yoksulluk sınırının altında bırakmak yetmemiş, açlığa mahkûm etmek istemektedirler” dedi.

‘Emekli aylıklarına yapılan zamların yeterli olduğunu savunanlar...’

“El insaf; biz 13,5 milyon emekliyiz ve örgütleniyoruz” diyen Saim Aydın, emekli aylıklarına yapılan zamların yeterli olduğunu savunanların, hayatlarında bir gün bile pazara çıkmamış, elinde file ile alışveriş yapmamış olduklarını açıkladı ve

“Ama hayatlarımız üstünde söz sahibi olmaya çalışmaktadırlar.

Kaşıkla verdikleri kırıntı sayılacak zamları kepçeyle geri almaktadırlar. İkramiye adı altında iki dini bayram öncesi verilenler ise, bayram harçlığına dönüşmüş, emekliler için bir aşağılama aracı haline gelmiştir” diyerek basın açıklamasına devam etti.

Aydın okuduğu basın açıklamasına emeklilerin ekonomik durumunu maddeleyerek devam etti:

Emeklilere insanca yaşam sağlayacak bir aylık verilmesi zor değil, siyasi bir tercihtir.

Siyasi iktidar tercihini emekçilerden, emeklilerden, yoksullardan yana değil sermayeden yana kullanmaktadır.

Emeklilerin daha fazla açlığa, yoksulluğa ve aşağılanmaya gücü kalmamıştır.

Bıçak kemiğe çoktan dayanmıştır.

Emekliler kendilerini açlığa mahkum edenlere, yok sayanlara, görmezden gelenlere karşı seslerini duyurmaya, demokratik tepkilerini göstermeye kararlıdırlar.

Sağlıklı, barış ve kardeşlik içinde, insanca bir yaşam hepimizin hakkıdır.

Emekliler olarak bu yaşamı elde etmek için mücadelemize devam edeceğiz”

Basın açıklaması slogan atılması ve şiir okunmasının ardından sona erdi.

Dilan ŞAHİNBAŞ