YEREL
Giriş Tarihi : 13-04-2022 12:00   Güncelleme : 13-04-2022 12:00

Emekliler Ankara Yolunda

Emekliler Ankara Yolunda

Tüm Emekliler Sendikası, Emekliler ve Yaşlılar Meclisi ve Emekliler Dayanışma Sendikası, emekli maaşlarına ek zam yapılması ve temel tüketim ürünlerine yapılan zamların geri çekilmesi talebiyle Ankara’ya yürüyecek. 15-16 Nisan’da 5 koldan başlayacak olan yürüyüş, Ankara Anıt Park Miting Alanı’nda düzenlenecek mitingle sonlanacak.

Demokratik kitle örgütleri ve halkın davet edildiği yürüyüş, Karadeniz kolu Hopa’dan, Akdeniz kolu Mersin ve Antalya’dan, Ege kolu İzmir’den, Marmara kolu İstanbul’dan ve İç Anadolu kolu Kayseri’den başlayacak.

Yürüyüşün sonunda emekliler, 16 Nisan Cumartesi günü saat 14.00’te Ankara Anıtpark’taki mitingte buluşacak.

İki gün sürecek yürüyüş ve miting boyunca temel tüketim ürünlerine yapılan zamların geri çekilmesi, emekli maaşlarına insanca yaşayabilecek kadar ek zam yapılması, emekli ikramiyelerinin yılda 4 defa birer maaş tutarında verilmesi, emekli sendikalarının örgütlenmesinin önündeki engellerin kaldırılması ve savaş politikalarının son bulması başlıkları öne çıkacak.

Tüm Emekli-Sen Hopa Şubesi 15-16 Nisan’da başlayacak olan yürüyüş için çalışmalara başladı. Sendika yerel yönetimlerle görüşerek yürüyüşe destek çağrısında bulundu.

Mitinge katkı çalışmalarının ilk durağı olarak Borçka temsilcisi ile Borçka Belediye Başkanı Ercan Orhan ile görüşme yapıldı.

Başkan Orhan ziyaret esnasında “Hayat şartlarının emeklilerimizi çok zorluyor. Bizler de yarınki zamanlarda emekli olacağız, bu nedenle Hopa Tüm Emekli-Sen olarak  16 Nisanda yapacağınız Mitingle ilgili taleplerinizi  olumlu karşılıyorum. Bu tür katkıları Artvin Belediye Başkanlığımıza iletilen taleplerin maliyetini, Artvin genelindeki Sosyal Demokrat belediyelerimizin ortak katkılarıyla karşılamaya çalışıyoruz.Otobüs talebinizi olumlu karşılıyorum Artvin genelinde ortak katkı neyse karşılayacağız” dedi.

Ziyaretlerinikinci durağı Ardanuç Şube Başkanı Azmi Yavuz ile birlikte Ardanuç Belediye Başkanı Yıldırım Demir oldu. Belediye Başkanı Demir de “Bende emekliyim, üstelik yaşa takılan emekliyim. Mitinge katılım için istediğiniz aracın katkı payını Artvin Belediye Başkanlarımızla birlikte bize düşen payı seve seve yaparız” ifadelerini kullandı.

Ziyaretler Artvin Belediye Başkanı Demirhan Elçin’e yapılan görüşme ile devam etti. Başkan Alçin kendisini ziyaret ederek mitinge katkı çağrısında bulunan Tüm Emekli-Sen üyelerine “Bu tür durumlarda aracımızın olmaması nedeni ile ancak Ankara gidiş-dönüş maliyetini firma sahipleri ile görüşüp mevcut belediyelerimizle paylaşırsak fazla yük binmez ve bunu da rahatlıkla karşılarız” dedi.

Tüm Emekli-Sen gerçekleştirdikleri 3 Belediye Başkanı ziyaret ile gidiş-dönüş maliyetinin karşılanacağının garantisini almış oldu.

Ziyaretlerin son durağı Hopa Belediye Başkanı Taner Ekmekçi ile yapılan görüşme oldu. Görüşme esnasında konuşan Başkan ekmekçi “Ben de Emekli-Sen üyesiyim, yaşadığımız zorlukları biliyorum. Miting afişlerinizi Belediyemize ait reklam panolarımıza asabilirsiniz. Belediyemizce ücret almayacağız. Araç konusunda Artvin bizden talep ettiğinde katkı yapacağız” dedi.

Dilan Şahinbaş