YEREL
Giriş Tarihi : 05-01-2022 11:23   Güncelleme : 05-01-2022 11:23

Emekliler Açlığa, Sefalete Mahkum Değildirler

Emekliler Açlığa, Sefalete Mahkum Değildirler

Yüzdelik ve göstermelik artışlara hayır.

Tüm Emekliler Sendikası Artvin Şube Başkanı Saim Aydın, enflasyon rakamlarının açıklanması sonrasında netleşen emeklilerin zam oranına ilişkin yazılı açıklama yayınladı: Yapılacak olan ocak ayı zammını daha ocak ayı gelmeden tüketti.

Enflasyon rakamlarının açıklanması sonrasında memur ve emeklilerin zam oranı da netleşti. Buna göre memur ve memur emeklileri yüzde 20,65 ek zam alacak. İşçi ve Bağ-Kur emeklileri ise yüzde 23,65 zam alacak.

Zam oranına ilişkin TÜM Emekliler Sendikası Artvin Şube Başkanı Saim Aydın’dan  “Emekliler Açlığa, Sefalete Mahkûm Değildirler!” başlığıyla yazılı basın açıklaması yayınlandı, “Her yıl yinelenen yüzdelik zam oyunu, 2022’de tekrar emeklilerin önüne getiriliyor. Verilecek olan yüzde 5’lik zam ve üstüne eklenecek olan enflasyon farkı kandırmaca olmaya devam etmektedir” ifadelerine yer verildi.

zamlar geri alınmalı, en düşük emekli aylığı 5 bin 200 olmalı’

TÜM Emekliler Sendikası’nın emekli maaşlarına ilişkin talepleri ise şu şekilde sıralandı;

Aylık bağlama oranları yükseltilmelidir: Aylık bağlama oranlarında 2000 ve 2008 yıllarında emekliler aleyhine önemli değişiklik yapılarak aylık bağlama oranları kademeli olarak yüzde 20’ye kadar düşmüştür. Aylık bağlama oranları tekrar 2000 yılı öncesine çekilmelidir.

En düşük emekli aylığı 5 bin 200 TL olmalıdır: Açlık sınırının 3bin 100 TL olduğu bir ülkede, 8 milyon emekli 2 bin TL ve 2 bin TL’nin altında emekli aylığı almaktadır. Bu nedenle ortalama emekli aylığı yoksulluk sınırının altında olmamalıdır.

Yılda 4 sefer aylık tutarında ikramiye verilmelidir: Bugün için yılda iki sefer dini bayramlar öncesinde verilen sözde ikramiyeler bayram harçlığına dönüşmüş durumdadır. Harçlık niteliğinden çıkarılarak emeklilerin refah düzeyine katkıda bulunacak şekilde düzenlenerek yılda 4 sefer aylık tutarında verilmelidir.

Doğalgaz, elektrik ve şehir içi ulaşıma yapılan son zamlar geri alınmalıdır: Doğalgaz, elektrik ve şehir içi ulaşım bedellerinin emekli aylıkları içindeki payı dünya ortalamasının çok üstündedir. Bu durumda bile insafsız ve akıl dışı oranda yapılan son zamlardan sonra bu ihtiyaçlarımızı karşılamak nerdeyse hayal olmaktadır. Bir an önce bu zamlar geri alınmalıdır.

‘Sağlık hizmetlerinde uygulanan katkı payı alınmasından vazgeçilmeli’

Doğalgaz, elektrik, su, ulaşım, ekmek, gibi temel ihtiyaç maddeleri emekliler için %50 indirimli olmalı ve aradaki fark devlet tarafından sübvanse edilmelidir: Bu fiyatlara temel ihtiyaç maddelerini sağlıklı şekilde tüketebilmek emekliler için adeta hayaldir. Bu nedenle temel ihtiyaç maddeleri için devlet emeklileri sübvanse etmelidir.

Sağlık hizmetlerinden alınan katkı payları kaldırılmalıdır: Özellikle pandemi ile beraber emeklilerin sağlık sorunları daha da artmış, zaten yetersiz ve kalitesiz olan sağlık hizmetlerine ulaşmaları daha da zorlaşmıştır. Üstelik hijyen ve maske gibi giderlerde sağlık giderlerini artırmıştır. Bu nedenle sağlık hizmetlerinde uygulanan katkı payı alınmasından vazgeçilmelidir.

Emeklilerin örgütlenme hakları önündeki engel ve yasaklar kaldırılmalıdır: Hak ve talepleri için sendikal örgütlenme her kesim için hem bir insan hakkı hem de anayasal bir haktır. Sendikal örgütlenme için önümüze konan engel ve yasaklardan bir an önce geri dönülmelidir.Emekliler açlığa ve sefalete mahkum edilemez.”

Dilan Şahinbaş