YEREL
Giriş Tarihi : 09-04-2021 10:50   Güncelleme : 09-04-2021 10:50

EMEKLİDEN BASIN AÇIKLAMASI

Emekli ve Esnaflar basın açıklamasının ardından gerçekleşen röportajda bir takım açıklamalarda bulunan Gürbüz Akyüz, ‘’ Türkiye’miz doğal olarak ve insan olarak çok güzel ama devletin buna yaklaşımı çok kötü ‘’ diyor.

EMEKLİDEN BASIN AÇIKLAMASI

Hopa’da gerçekleşen ve basın açıklaması yapan esnaflar ve emekliler gündemde dikkat çekti. Konu ile ilgili görüşlerini bildiren ve röportaj sırasında önemli konulara yer vere Gürbüz Akyüz’ün kullandığı ifadeler tüm emekliler adına aydınlatıcı nitelikte oldu. 

Bir senelik pandemi durumunu nasıl değerlendiriyorsunuz?

Pandemi ilerleyişi hakkında dikkat çeken emekli Akyüz şunları dedi, ’’ Türkiye koşullarını ve dünyayı kıstasa aldığımız zaman gerçekten çok kötü insanlar bir kere bu hastalığın gelmesini kader gibi görüyor. Ama maalesef bu kaderle alakalı bir şey değil, ekonomi ile ilgili iyi beslenememe, iyi davranamama, iyi koşullar içerisinde aşı olmamak gibi bunlara yönelik tedbirler alınmaması ile ilgili eksiklikleri görüyorum ben o nedenle daha çok yaygın oluyor o neden ile daha çabuk bu hastalık yayılıyor.  Bunun önlemi nasıl alınır işte insanlar biz devletiz, devlete daha çok güveniyoruz devlet biziz diyoruz. Devlete güveniyoruz ama devletinde buna karşı bir önlemi bir tedbiri yok o nedenle çok eksik görüyorum’’ ifadelerini kullandı.

Ekonomik durum hakkında ne düşünüyorsunuz?

Pandeminin esnaf ve emeklilere yaşattığı zorlulukların başında ekonomi geliyor. Konu ile ilgili Akyüz şu ifadeleri kullandı ‘’Bu yönetenlerin çok eksik yönettiğini gösteriyor zaten. Mesela biz emekliler basın açıklaması yapacağız geçinemiyoruz adı altında bir basın açıklaması yapacağız  %3 emeklilere, memurlara, çalışanlara zam veriliyor. Onun arkasından %30’lara kadar zamlar oluyor insanlar tamamen yoksul ve de yoksullaşıyor. Alım gücüde düşüyor o nedenle geçim ve ekonomi iyi değil diyebilirim. Emekliler olarak talepleriniz neler peki? Biz bir kere dünya koşullarında ne ise bir insanın asgari geçim düzeyi bununda olabildiğince insanlara konforlu olabilmesi gerekir. Bizim ülkemizde zamlardan dolayı alınan emekli maaşı veya asgari ücret yetersiz açıkçası. Türkiye’miz doğal olarak ve insan olarak çok güzel ama devletin buna yaklaşımı çok kötü biz istiyoruz ki normal yaşayalım. Artı değer istemiyoruz günlük yaşamımızı sürdürelim o bize yeter diyoruz ama maalesef devletimiz bunu bize hor görüyor. %3’lerde ısrar ediyor ondan sonra kendisinin beş tane müteahhitti var onları mutlu ediyor bizi de üzüyor demek doğru olacaktır’’ dedi.

Yasakların kaldırılıp tekrar yasakların uygulanması hakkında ne düşünüyorsunuz?

Tekrar gündeme gelen ve uygulamaya giren yasaklar hakkında AKYÜZ, ’’ Bir Artvinli olarak gerçekten bir Artvinli olmanın gururunu yaşıyoruz yani bunu insanlar yanlış anlamasın. Artvin bize o kadar güzel şeyler sunuyor ki doğal oksijenin ve yaşamın değerinin en güzel ortamını yaratmış Allah bize, biz bunu kullanırken dışardan gelen sirkülasyon örneğin burada uluslararası taşımacılık var tırların ve tır şoförlerinin gelip gitmesi var ondan sonra bu devletin yapmış olduğu kongrelerden dolayı bulaşan hastalık tamamen bizlere de yayıldı o nedenle şu anda edindiğim bilgiye göre sadece Hopa’da 22 tane vaka var bunun bile olmaması gerekir. Bunların dışında istatistiklere baktığımız zaman bu sayının yarısı başka şehirlerden gelen kişi sayısı o anlamda gerçekten de devletin bazı önlemler alması lazım çok geç alıyor geç alıp geç uygulamaya girdiği zaman hastalık zaten başını almış gitmiş oluyor ondan sonrada çare bulunamıyor’’ ifadelerine yer verdi.

Sizce vaka sayılarının artışına bu kongreler mi? Sebep oldu.

Kongrelerin gündemde çok fazla eleştiri almasından dolayı açıklamada bulunana AKYÜZ, ‘’Evet, yani gerçekten bu vakaların ortaya çıkışı ve doğu Karadeniz’in kırmızıya boyanmasının tek nedeni yapılan kongreler yani bir cumhurbaşkanımız kalkıp ta salonun çok dolu olduğunu görüp te lebalep doldurmuşsunuz teşekkür ediyorum. Demesi bu insanlara cesaret verdi ondan sonra Trabzon, Samsun, Rize, Artvin gibi Karadeniz bölgesinin insanı da bu cesaretten dolayı yayılımda etkili oldu. Oysaki bu tür tedbirler önce yukarıdan alınması lazım sonra aşağıdakilerde örnek alarak uygulaması lazım ama yukarıdakiler uygulamayınca aşağıdakilerde lebalep bir şekilde bu salgını yaygınlaştırıyorlar ‘’ dedi.

Sağlık Bakanı’nın yaptığı uygulamalar hakkında ne düşünüyorsunuz?

Sağlık Bakanı Fahrettin Kocaya gelen eleştiriler ve son yapılan kongrelere karşı bir açıklama yapmaması. Üzerine konu ile ilgili şu açıklamaları yapan AKYÜZ, ‘’ Bu sanki bir iş birliği gibi bir durum yani önce çok demokratik görünüp ondan sonra demokratik açıklamalar yaptıktan sonra kendi liderinin yapmış olduğu lebalep doldurma kongrelerinde sessiz kalması çok abes bir durum. Buna karşı bir şey bile söylemiyor artık bunu fazla kurcalamamak lazım bunu pek gündeme getirmemek bir nevi öz eleştiri yapmak demektir onu da açıkça yapabilecek nitelikte bir Bakan olarak atanmış olduğunu ortaya koyuyor diyebilirim ‘’ dedi.