YEREL
Giriş Tarihi : 26-04-2021 10:51   Güncelleme : 26-04-2021 10:51

EMEKLİ ÖĞRETMEN HÜSNÜ ÖZKILIÇ SONSUZLUĞA UĞURLANDI!.

Artvin değerli Emekli bir öğretmenini daha sonsuzluğa uğurladı. 1940 yılında Borçka'nın Alacaköy (Samahrovo) Mahallesi'nde dünyaya gelen Hüsnü Özkılıç, 1961 yılında öğretmenliğe başlamış, 1990 yılında emekli olmuştu.

EMEKLİ ÖĞRETMEN HÜSNÜ ÖZKILIÇ SONSUZLUĞA UĞURLANDI!.

Bursa Yıldırım Hacivat Mahallesi'nde 1992 yılında muhtar seçilen ve bu görevi de 11 yıl boyunca yapan Özkılıç, diyaliz için hastaneye gittikten sonra kaptığı corona nedeniyle hayata veda etti.

Hüsnü Özkılıç 19 Nisan 2021 tarihinde Bursa'da vefat etmiş, 20 Nisan'da Bursa Değirmenönü mezarlığında pandemi kurallarına dikkat edilerek sonsuzluğa uğurlandı.

Babasının ölümünden sonra Özkılıç ailesini arayan, başsağlığı dileyen dostlarına teşekkür eden oğlu Ömer Faruk Özkılıç;

" Emekli öğretmen, eski muhtar Ömer Faruk Özkılıç, Muhammet Murat Özkılıç, Ayşe Kaynar, Fatma Günay kardeşlerin kıymetli babası Hüsnü Özkılıç Hak’ka yürüdü.

Babamı 19 Nisan 2021 tarihinde kaybettik. 20 Nisan 2021 tarihinde Bursa- Değiermenönü mezarlığında sonsuzluğa uğurladık.

Babamızın vefatı sonrası Özkılıç ailesini telefonla arayarak, mesaj yazan değerli, dost, akraba ve arkadaşlarımıza gönülden teşekkür ediyorum.

Babam, yaklaşık 30 yıl Milli Eğitimde öğretmenlik yaptı. İlk öğretmenlik mesleğine 1961 yılında Ankara' Sekli'de başlamış. Rize-Derepazarı'na gelmiş. 1980 askeri darbe sonrası babam Yozgat'a Dedefakilli köyüne sürgün edilmiş. Babam memleketin yer yeri vatandır, ben öğretmenliğimi her yerde yapar, bana ihtiyacı olan çocuklara eğitim ve öğretim veririm demiş, gitmiş.

Ardından Borçka Alaca köyüne tayini çıkmış, Ancak becayiş yapmışlar, Arkaköy'de öğretmenlik yapmış. Oradan Balcıköyüne gelmiş. Son olarak Borçka Merkez Cumhuriyet İlköğretim okulunda Okul müdürü olarak idarecilik yaptıktan sonra 1990 yılında emekliye ayrıldı. Buradan Bursa'ya göç etti.

Bursa'da 1992 yılında Yıldırım- Hacivat Mahallesi'nde 11 yıl muhtarlık yaptı. 81 yıllık yaşamında dolu dolu yaşadı. Binlerce genç yetiştirdi. Ardında tarif edemeyeceğim kadar özel dostluklar ve duygular bıraktı. Biz ondan çok şey öğrendik.

Ne yazık ki pandemi döneminde dostları son yolculuğuna gelemedi. Ama telefonla arayan, soran insanları biz yanımızda hissettik. Özkılıç ailesi adına tüm dost, akraba ve arkadaşlarımıza çok teşekkür ediyorum. Ruhu, Şad, mekanı cennet olsun." dedi.

Ankara Küçük Esat'ta yalnız ve kayıp kitapların dostu olarak tanınan, bu kitapları tekrar gerçek kitap dostlarıyla buluşturarak aydınlığa ışık tutmaya devam eden yeğeni Sahaf Resul Özkılıç, amcasının vefatı sonrası duygularını dile getiren kısa bir mesaj yayınladı. Sahaf Resul Özkılıç mesajında;

"BORÇKA İLÇEMİZİN NAMI DEĞER ÖĞRETMENİ

HÜSNÜ ÖZKILIÇ AMCAM HAKKA YÜRÜDÜ!

O benim hem amcamdı, hem öğretmenim... 1980'lerde Borçka'da kimseniz yoksa öyle kolay kolay okuyamazdınız. Köyümüzle Borçka arası arabayla en az 1 saat sürerdi. Bir de üstüne yaya yürürdük, çünkü araba yolu evimize kadar ulaşmıyordu!

Her gün böyle bir yol çekilebilir mi?

Mecburen ilçede birinin yanında kalmak zorundaydınız. Beni de amcam evlatlarından ayırmayarak yanına aldı ve ortaokulu bitirene kadar bize babalık yaptı. Nasıl unuturum o günleri..?

Her karne alışımızda teşekkür yada taktir gördüğünde gurur duyar, karnemize o zamanlar en büyük para 10 tl idi onu sıkıştırır, köye gittiğinde sen inekleri otlatmayacaksın, kim karnesine zayıf not getirmişse o otlatacak derdi, mutluluktan uçardım. Ben de bunu emir telakki eder dedeme söylerdim. Çünkü bütün kararları dedemiz verirdi.

O şimdi Yunus dedeme kavuştu. Mekânları cennet olsun, nur içinde yatsınlar!" ifadelerini kullandı."

Hüsnü Özkılıç öğretmenimize Allah'tan rahmet diliyoruz. Ruhu, şad, mekanı cennet olsun.