YEREL
Giriş Tarihi : 31-05-2021 11:57   Güncelleme : 31-05-2021 11:57

“EMEĞİMİZİN KARŞILIĞINI ALAMIYORUZ“

Ardanuç’ta yerel esnaf yeterli desteği göremiyor.

“EMEĞİMİZİN KARŞILIĞINI ALAMIYORUZ“

Pazarcılık yapan Zekiye Küçük Ardanuç’ta yerel esnafın yeterli destek göremediğinden ve Dışarıdan gelen ürünlere ilgi var ama yerel üreticinin, üretimine ilgi çok az düzeyde olmasından dolayı Zekiye Küçük ’ün yaptığı açıklamalarda esnafın sorunlarına yer verdi.

20 yıllık üreticiyiz

Küçük, yıllardır üretim yaptığını ve üretim yılları boyunca yapılan satışlar hakkında şu açıklamaları yaptı “ 20 yıldır üreticilik ile uğraşıyorum her Perşembe günü gelip Pazarda satışımızı yapıyoruz. Fidanlarımız, yeşilliklerimiz, peynir ve süt ürünlerimiz bahçemizde ve seramızda yetiştirdiğimiz bu ürünleri pazarda satmak için geliyoruz. 20 yılda çok fazla şeyin değişmesinden dolayı en zor dönem şu an içinde bulunduğumuz dönemdir diyebilirim. Önceki yıllarda yaşanan krizler ufak çaptaydı fakat son birkaç yıldır bu salgının yaratmış olduğu etki bizler için çok fazla “ dedi.

Pandemi ve pazarcı

Küçük, pandemide yaşanan sorunlara şu şekilde yer verdi “ Herkes gibi sıkıntılar yaşadık fakat artık yapacak bir şey yok idare etmek zorundayız. Şimdi burada tezgâhımızı kurduk ama insanlarda para olmadığı için alışveriş yapmakta zorluk çekiyorlar pandemide talepler oluyor fakat ekonomik olarak zorluklar yaşadığı için insanlarımız yorulmuş durumda. Her şeye zam geliyor bu yüzden alım gücünde de ciddi sorunlar var diyebilirim “ dedi.

17 günde neler oldu?

Tam kapanma boyunca ne durumda olduklarına dair açıklamalarda bulunan Küçük, “ Biz 17 günlük kapanmada Pazar alanında tezgâhımızı açabildik. Çiftçi belgesi olanlar açabildiği için açtık tabi dışarıdan kimse gelemedi ama Ardanuç’ta bulunan insanlarımız için pazarı açtık. Satışlarımız tam kapanma boyunca çok düşüktü çünkü dışarıdan gelen insan olmadığı için ve bizim burada çoğunlukla herkes azda olsa ekim yapabiliyor o yüzden satışlarımız tam kapanma süresince çok etkilendi. Herkes hastalıktan korktuğu içinde dışarıya çıkma konusunda tereddütte kalıyor bir yandan artık insanlar evinde bağ, bahçede fidan ekiyor veya tavuk, inek gibi hayvanlar ile vaktini geçiriyor ondan dolayı da normalde yaptığımız satışlarımızda eski yıllara göre düşmüş durumda “ ifadelerine yer verdi.

Esnafın talepleri

Yerel esnafa desteğin az olması konusunda açıklamalarda bulunan Küçük, “ Şöyle söyleyebilirim dışarıdan gelen ürün çok oluyor eğer dışarıdan gelmese kendi ürettiğimizi kendimiz satsak çok daha iyi olacak. Şimdi mesela domates 10 lira ama bizim getirdiğimiz kendi domatesimizi üretiyoruz, büyütüyoruz 10 liraya veremiyoruz. Bizim sattığımız bahçe ürünler 3 lira veya 5 liradır en fazla doğal ürün sattığımız halde emeğimizin karşılığını alamıyoruz. Halkımız dışarıdan alana kadar yerel esnafından, üreticisinden alsın daha iyi olur çünkü yerel esnaflara destek yapıldıktan sonra daha fazla üretim olacaktır. İnsanlarımız dışarıdan alana kadar yerel esnaftan, emekçisinden ürün alsa iki tarafta kazançlı olacak örnek vermem gerekirse dışarıdan gelen domatesin kilosu 7 lira bizim sattığımız domatesin kilosu 4 lira ama bizim ürettiklerimiz organik ve bahçede, seralarımızda üretimini yaptıklarımızdır. Dışarıdan gelen domateste bir sürü hormon oluyor tadı yapay oluyor veya normal besin değerinin altında oluyor çünkü bir gıdanın genetiği ile oynandığı zaman doğallığındaki bulunan besin değerini kalitesini kaybediyor. Bizim her şeyimiz doğal sütümüz, peynirimiz, meyve, sebzemiz hepsi doğaldır şu anda bu ürünlerin çoğu elimizde kalacak çünkü Pazar kalabalık olmasına rağmen alan yok kalan ürünlerimizde çürüyeceği için ineklere veriyoruz başka yapacağımız bir şey olmuyor maalesef “ ifadeleri ile sonlandırdı.