Yerel
Giriş Tarihi : 04-03-2023 16:45

Elektrik indiriminden esnaf da faydalanmalı

Elektrik indiriminden esnaf da faydalanmalı

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, geçtiğimiz ay elektrikte tarife değişikliğine ilişkin, "Esnafa indirimli tarifede yüzde 25 gibi bir indirim söz konusu olacak" dedi. Fakat her esnaf bu kapsamda yer almıyor.

Yapılacak düzenlemeyle bakkal, kahvehane, berber, manav, kuaför, tamirci gibi küçük esnafa da kademeli tarife gelecek. Esnafın faturalarını yüzde 25 düşürecek bir model uygulanacak ama Türkiye’de her 3 esnaftan 2’sine denk gelecek şekilde ortalama bir tüketim miktarı belirlenecek.

Kentte esnaflık yapan Çiğdem Şahin uygulamanın tüm esnaflar için geçerli olmasını talep ederek, “Sanayi sektörü için yılbaşından bu yana ikinci kez gelen indirim ile toptan elektrik fiyatlarına yapılacak indirim sevindirici. Ancak bu indirimden esnafımız da faydalanmalı. Bulunduğu sokağı aydınlatan, caddelere hayat veren esnafımız indirimi en çok hak eden kesim olmasına rağmen en yüksek tarifeden elektrik faturası ödüyor. Pandemi sonrası ayakta kalmaya çalışan esnafımız için elektrik tarifesinde indirim şart.

ESNAFIMIZ ELEKTRİK TARİFESİNDE ÖZEL STATÜYE GEÇİRİLMELİ

Tüm dünyada yaşanan enerji krizi sonrası esnafın maliyet kalemlerinde çok ciddi bir artışlar oldu. Bugün bir işyerine gelen elektrik faturası, iş yeri kiraları ile yarışır durumda. Esnafımız korunması gerektiği yerde en yüksek tarifeden elektrik faturası ödüyor. Henüz pandemiden yeni çıkan ve türlü zorluklar yaşayarak yeni yeni ayağa kalmaya çalışan esnafımız için özel bir indirim tarifesi uygulanmalı. Esnafımız elektrik tarifesinde ticarethane statüsünden çıkarılarak özel statüye geçirilmeli.

PANDEMİ SONRASI AYAKTA KALMAYA ÇALIŞAN ESNAFA DESTEK ŞART

Bakkalın dolabı ve reyonu, pastacının fırını, balıkçının buzluğu, terzinin ütüsü, berber ve kuaförlerin kullandığı cihazlar ile daha yüzlerce farklı meslekte kullanılan tabela, klima ve pervaneler gibi elektrikli cihazlar esnaf ve sanatkârlarımızın olmazsa olmazı. Kullandığı elektrik ile yaz kış demeden sokakları aydınlatan esnafımız kiradan sonra en çok ödemeyi elektriğe yapıyor. Üstüne bir de iş yeri kiraları, SGK primleri ve vergiler altında ayakta kalma mücadelesi veren esnafımız zaman kaybedilmeden indirim kapsamına alınmalı” dedi.

Dilan Şahinbaş

Artvin'de HaberArtvin'de Haber