YEREL
Giriş Tarihi : 17-06-2021 11:12   Güncelleme : 17-06-2021 11:12

Elbir kardeşler Türkiye’yi temsil edecekler

Ardanuç ilçesinde yaşayan Zeynep Elbir ve Enes Elbir kardeşler 13-19 haziran tarihleri arasında İtalya’daki paletli yüzme yarışmasında Türkiye’yi temsil edecekler.

Elbir kardeşler Türkiye’yi temsil edecekler

Baba Murat Elbir çocukları Zeynep ve Enes’in başarı hikayesini anlattı.

Emeğimizin karşılığını Milli sporcu olarak aldık

Zeynep ve Enes’in yüzme yarışmalarında başarıya giden hikayesinde yolculuğun nasıl başladığını anlatan Baba Elbir, “Yüzmeye başladıklarında Zeynep 6, Enes 8 yaşındaydı. Su’yu çok sevdikleri için hafta da 2 gün 1 er saat olarak yüzme kursuna gönderdik. Günler geçtikçe hem bu sporu hem de antrenörümüzü çok sevdiler. Antrenman saatleri fazlalaştı derken kendimizi profesyonel spor yapar halde bulduk. Hedefimiz milli takım oldu ve çok şükür 10 yıllık emeğin karşılığını bu sene milli sporcu olarak aldık” ifadelerine yer verdi.

Süreç zorladı fakat yılmak yok

Çocuklarının bu süreçte ne gibi zorluklardan geçtiklerini bahseden Baba Elbir, İstanbul da sporcu olmanın ve yüzme sporu yapmanın çok zor olduğunu, kulüplerin havuz bulması, antrenman saatlerinin çok erken olması, trafik ve okul ’un çalışan bir anne baba olarak zor bir süreç olduğunu dile getirdi. Çocuklarının hep yanında olduğunu söyleyen Elbir, “Bu yolculuğa aile olarak çıktık. Maddi ve manevi zorlukları çok fazla ama onlar hem çok mutlu hem de hedefleri olduğu için biz tabi ki de onlara destek çıktık” dedi.

Sporcu olmak programlı yaşamayı gerektiriyor

Elbir, antrenman saatlerinin her sabah saat 5’te olduğunu söyleyerek, “Biz ebeveynler olarak işe gidiyoruz çocuklarda hem okula hem de yüzme kurslarına gidiyor bu yüzden pek sosyal hayat kalmıyor ama o bile programlı oluyor. Sporcu olmak programlı yaşamayı gerektiriyor. Çok şükür bunun bilincine çok çabuk vardılar ve başardılar. Spor, ilkokuldan beri hayatlarında vardı. Elbir, Zeynep ve Enes’in şu an Dünya şampiyonası yarışmalar için İtalya’da olduğunu söyleyerek, “Çocuklarımın sağlık, mutluluk ve en önemlisi büyük bir gururla dönmeleri çok önemli.” dedi. Gençlere tavsiyeler veren Elbir, “Gençlerimiz akademik olarak zaten çok başarılı, bunun yanına bir de sporu eklerlerse çok iyi olur. Spor gençlerimizi her türlü kötü alışkanlıklardan ve çevreden koruyor” diye konuştu.