YEREL
Giriş Tarihi : 15-06-2021 11:27   Güncelleme : 15-06-2021 11:27

“El sanatı meslekleri ölmez”

Hatice Nur Ersöz, 30 yılı aşkın süredir terzilik yapan Hasan Özçelik ile röportaj gerçekleştirdi.

“El sanatı meslekleri ölmez”

“1985’ten beri bu işin içerisindeyim. Babamın mesleğini sürdürüyorum”

El sanatı meslekleri ölmez

Hasan Özçelik, yıllardır bu işin içerisinde olduğunu fakat mesleği öğrenmek isteyen kimsenin kalmadığını belirterek, “Üzüldüğüm bir konu da şudur, bir tane genç gelip de abi bana bu mesleği öğretir misin demedi. İlimizdeki gençlerin bu mesleği devam ettirmelerini çok istiyorum çünkü el sanatı dediğimiz hiçbir meslek ölmez, ölmesini de istemem. Bunlar her zaman ihtiyaç duyduğumuz mesleklerdir. Artvin’de erkek terzilerden çok kadın terzilerimiz var. Erkek terzilerden bu işi öğrenmek isteyen genç nesillerimiz maalesef yok. Bir tek gelenlerden İmam Hatip Lisesinde okuyan Muhammed adında bir öğrenci arkadaşımız vardı. Okuldaki derslerinden fırsat buldukça gelmeye çalıştı. Öğrenmek istediği için yardımcı olmaya çalıştım. Hatta bu işi yaparak kendi harçlığını bile çıkarıyordu. Bu mesleği öğrenmek isteyen gençlerimize her zaman kapım açıktır. Elimden geldiği kadar yardımcı olmaya çalışırım.” dedi.

Hazır giyim çoğaldı

İnsanların artık internet üzerinden alışveriş yaptığı için hazır giyime yöneldiğini ifade eden Özçelik, “Genelde tadilat yapıyorum eskisi gibi dikim işi olmuyor. Kadın pantolon, yelek, iş önlüğü yapıyoruz. Eskisi gibi takım elbisesi diktirenler olmadığı için ceket dikmeyi bıraktık. Hazır giyim çoğaldı. İnsanlarımızın çoğu artık internet üzerinden alışveriş yapıyor. Teknoloji olarak farklı meslekler her gün arttığı için şimdiki gençler dijitale kaydılar. Bu yüzden meslekte pek fazla rağbet yok. Sanayi tipi dikiş makineleri kullanıyorum. Babam makineyi 1988’de almıştı.  İlk etapta makineyi kullandığım zamanlar parmağımı kaptırdığım zamanlar oldu. Bu yüzden dikkatli kullanmaya çalışıyorum. Mesleğimi icra ederken yaşadığım süre içerisindeki sıkıntıları gördüm. Çocuklarım bu yüzden okuyup kendi ayakları üzerinde durabilecekleri meslekleri tercih ediyorlar, kararı onlara bırakmış bir durumdayım” ifadelerine yer verdi.

Ödemelerimizde zorluk çekiyoruz

Geçen sene 3 ay kadar kapalı kaldığını söyleyen Özçelik, “Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanının da açıklamış olduğu gibi hükümetimiz bazı konularda pek adım atabilmiş değil. Devletin esnaflara verdiği destek paketleri var ama yeterli değil. Ödemelerimizde zorluk çekiyoruz. Düğün sezonları açıldı. Bu süreçte tadilatımız oluyor fakat kumaş satamıyoruz. Bir baba mesleği olarak emekli olana bu kadar bu mesleği sürdürmek istiyorum. Tabi çok sıkıntılar çektiğimiz zamanlar var. Hala hizmet etmeye devam ediyoruz ama küçük esnaflar olarak öyle bir hale geldik ki her geçen yıl sanat mesleklerimiz her geçen yıl elden gidiyor. Bu mesleklerin devam etmesi için yeni üretimler yapılması lazım. Üretimin olmadığı yerde dışa bağımlılık olur” diye konuştu.