YEREL
Giriş Tarihi : 16-06-2021 11:02   Güncelleme : 16-06-2021 11:02

El Emeği Göz Nuru

“bir ilmiğini milyarlar kaldıramaz “

El Emeği Göz Nuru

Bu haftaki Ulvi Sinan Dişli’nin sunduğu Ulvi Değerler programının konuğu Şavşat’ta kilim dokuma atölyesinde bulunan öğretmen Gülnaz Dede ile gerçekleşen söyleşide önemli konulara yer verildi. Gülnaz Dede, “ kilim dokumaya 7 yaşında başladım annem ile birlikte ondan sonra ben bu sanatı yapacağıma karar verdim. 14 yaşında bir kursa katıldım Şavşat’ta o kurstan belge aldım, sınava girdim 21 yaşımda da üniversiteye başladım. Bu 33’üncü senem devlette ilk ondan öncede 35’nci senem ama annemle başladığımdan itibaren 7 yaşımdaydım bunu da hesaba katarsak tam 50 senedir kilim dokuma sanatı ile ilgileniyorum “

Kendi isteğim

Dede, ilk başladığı zamanlar kimlerin vesilesi ile kilim dokuma işine merak sardığına dair açıklamalarda bulundu “ büyüklerden gördüm ve annem örünce annemin parmaklarını tellerin arasında görünce o kadar zevk aldım ki ondan ve okuldan geldiğimde kitabımı tezgâhın arasına koydum orada ben aşağıda kilim ördüm hem de okul okudum. Sadece kilim dokuma ile olmuyor bunun bir sürü bakımı işe gösterilen özeni var ayrıca eğitimini bir kurstan alırsak eksik eğitim görmüş oluruz fakat aileden yetişme olursa eğer bir insan benim gibi işin inceliklerini ve detaylarına hâkim olabiliyor benim öğretmenim benim annem “ dedi.

Kaç öğrenci?

Dede, yanında bulunan öğrencilere yönelik şu ifadeleri kullandı “ bugüne kadar yaklaşık 850 civarı öğrencim oldu. Burada öğrencim olan hiçbir insanı unutamıyorum gerçekten hepsi iyi ve güzel insanlar ayrıca sabırlı insanlar. Buradaki öğrencilerim kilimdeki desen gibi motif gibi ince ince güzellikleri var hiçbirini unutmadım “ dedi.

Yadigâr kilim

Dede, anlam yüklü bir kilim olduğuna dair şu açıklamalarda bulundu “ annemin Türkiye haritası ördüğü kilim benim doğum tarihim yani ben kilim başlarken yokmuşum kilimi keserken varmışım. O zamanlar tabii erkeğe biraz daha değer verildiği için kilimin üstünde benim doğum tarihim abimin de ismi var. O yüzden o kilimi asla unutmama onun bir ilmiğini milyarlar kaldıramaz “ dedi.

O kilim

Dede, annesinin ördüğü kilime yönelik şu açıklamaları yaptı “ gerektiği yerde duruyor. Önemli sergilerde gösteriyoruz onun dışında valizinde duruyor ve o kilimi saklıyorum kendi kilimim tabii ki abim satmayı istedi çok para verildi ama ben asla annemin vefatından sonra hiçbir şey sürmedim kilimin üstüne, annemle birlikte 2 ablam örmüş o kilimi “ dedi.

Ne kadar süredir görülüyor?

Dede, kilimin ilk görülmesine dair şu açıklamalarda bulundu “ benim büyük babam 112 yaşında vefat etti. O zamanlarda ben 13 yaşındaydım dedemin de, dedesinin ördüğü kilim var bizim evde ve yaklaşık 500 yılı geçmiş bir el becerisi kilim dokumak “ dedi.

Devam edecek mi?

Dede, yaptığı kilim dokumaya yönelik devam etmesi ile ilgili şu açıklamaları yaptı “ bana gelen öğrencilerden devam ettirenler var ve devam etmesi gerekir çünkü bir ihtiyaç neden dedelerimiz ve ninelerimiz o zamanlar okuma-yazma bilmeden yapmışlarda biz neden yapmayalım. O zamanlarda lamba ışığında veya çıra ışığında yapmış o insanlar şimdi elektrik var, atölyeler var, tezgâhlar hazır neden yapılmasın ki, bugünde daha çok yapılması lazım daha da yaygın olmasını isterim “ dedi.

Hikâye

Dede, annesinin başına gelen bir hikâyeyi şu ifadeler ile anlattı “ annemin yanından at geçiyor ve atın üzerine kelebek konmuş orada kelebeğe bakarken duruşuna kilimin yan kenarına onu oturturmuş unutmadan görsel olarak yapmış “ dedi.

Dede ile yapılan söyleşi sonrası öğrencisi Gülay, açıklamalarda bulundu.

Gülay, “ ben bu yıl başladım ilk defa kilim kursunda yeni yeni öğrenmeye başladım. Bu durumdan çok memnunum biraz zorluğu var sonuçta sanat ve çok dikkat isteyen bir emek ama iyi ki de başlamışım diyorum. Hata çok fazla yaptım ve halen daha yapıyorum ama sağ olsun hocamız bize hata yapmaktan korkmayın dediği için artık korkmuyoruz. Yapıyoruz geri söküyoruz zor oluyor ama vazgeçmiyoruz “ ifadelerini kullanan Gülay’dan sonra Sevgi, şu açıklamalarda bulundu “ bende aynı şekilde ilk defa katılıyorum kilim kursuna yeni yeni öğreniyoruz. Hocamızdan Allah razı olsun elinden geleni bizler için yapıyor “ dedi.

Özlem Güner, öğretmeni hakkında açıklamalarda bulundu.

Güner, “ buradaki diğer birçok arkadaşım gibi kilim kursuna ilk defa katılıyorum şahsen daha öncede çok istiyordum böyle kilim kursuna katılmayı ama çocuklarım küçük olduğundan dolayı katılamıyordum. Bizim hocamız gerekli olan yardımları öğretmesi gereken ne varsa bize yardımcı olup elinden geleni yapıyor. Böyle bir yerde kilim dokumayı öğrenmek bence bir ayrıcalıktır “ ifadelerini kullandı.