YEREL
Giriş Tarihi : 22-06-2021 12:25   Güncelleme : 22-06-2021 12:25

Ekoköy Projesinin isim annesi Ersöz

Trabzon’da Halkbank’ın düzenlediği panele katılan Hatice Nur Ersöz burada isim annesi olduğu ekoköy projesiyle ilgili bilgileri aktardı.

Ekoköy Projesinin isim annesi Ersöz

Kadın girişimci Hatice Nur Ersöz; “ genç nüfusun Artvin’e göç etmesini sağlamak ve Artvin’de turizm, tarımsal ve hayvancılık faaliyetlerini artırmak istiyoruz” dedi.

Panelde yaptığı konuşmada şu ifadelere yer vere Ersöz; “Ekoköy projesinin isim annesiyim aynı zamanda. Artvin Kadın Girişimciler ve Turizm İşletme Kooperatifinde biz sadece yerleşik düzende bir kooperatif merkezi ve dayanışma mutfağı kurduk. Artvin mutfağı ön plana çıksın diye yöresel ürünler yapıyorduk. Ancak pandemi süreci her şeyin tuzu biberi oldu. 2018-2019 yılında başlayan bir süreç Artvin iki yamaca kurulmuş, ortasından Çoruh vadisi geçiyor.

Artvin’de Seyitler Köyü yerleşkesi var. Beş tane köy iç içe 5 pare oradan geliyor. Birlikte festivallerini yapıyorlar. Gelenek-görenekleri, kültürleri hepsi aynı ve Artvin’e yakın köyler bunlar. Ve bu köyler artık şehirleşmiş köyler olarak görüyorum.

Artvin’de önüne geçmek istediğim nokta Artvin ülkemizde en çok göç veren illerden birisi ve bu göçü nasıl durdururuz, geriye göçü nasıl sağlarız ve köylerde okulların kapanması, sağlık ocaklarının kapanmasıyla gençler ve çocukları olanlar çocuğu 6 yaşına gelen şehre gitmek zorunda kalıyor. Bunun yanlış bir politika olduğunu düşünüyorum. Bizde köy-kent politikasını hayata geçirmeye çalışıyoruz. Çünkü turistik bir köy var Artvin’in Şavşat ilçesinde Bazgiret köyü adında geleneksel köy, otantik köy yaş ortalaması 50 ydi. Genç ne yazık ki yok. Köyde yaşayan bir genç kız vardı; Hacettepe Üniversitesi’nde okumuş mezun olmuş. Köydeki evini pansiyona çevirmişti. Öyle gelir sağlıyordu.

Yerleşik düzende 5 köyle başlayalım, köy muhtarlarıyla, dernekleriyle Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı’nın temsilcisiyle görüşme yaptık. Vali Yılmaz Doruk’da bunu önemsedi. Bunun için fizibilite çalışması yaklaşık 1 yıl sürdü. Şuan fizibilite raporları çıktı. Örnek rol model alabilmek için Boğa Tepedeki kadınlarımızın çalışmasını gördük.

Artvin’de kimse görmeden, inanmadan, başarıya ulaşmadan hiç kimse taşın altına elini koymuyor. Bu süreçte de bedel ödeyenler bizler oluyoruz. Artvin’in nüfusu her geçen gün daha da kan kaybediyor. Biz işte kadın istihdamını hem geleneksel yaşamdan kopmadan, köylerimizin eski günlerin ivmesini yakalamak istiyoruz. Çünkü sadece yazlık gibi kullanılıyor Artvin. İl dışında kalan Artvinliler yazın geliyor kalıyor köylerinde ama kışında gidiyor. Kışın kalanlarda ya yaşlı ya ekonomik sorunu olanlar ya da engeli olanlar kalıyor. İnsanlar hep şehre yığıldı. Ancak pandemi sürecinde emekli olanlar Artvin’e geri göçler başladı. Ama biz köylerimizde genç istihdamı, genç göçleri istiyoruz. Yani tarımsal faaliyet yapabilecek, hayvancılık faaliyetler yapabileceklerin göç etmesini bekliyoruz. Bende buna rol model olmak amacıyla bahçe ekiyorum. Endemik ve aromatik bitkiler konusunda Artvin’de DOKAP kızılcık ve aronyayla ilgili bir çalışması var. İnsanları ikna etmek için önce kendimden başlıyorum. Eğer biz bahsettiğim köyü kalkındırabilirsek Artvin’de turizm destinasyon alanları Artvin’in en’leri olmaya başladı. Mesela Atatürk Heykeli Dünya’nın en büyük Atatürk heykeli, Dünya’nın en büyük barajı, zipline, seyir terası, 2100 rakımlı genya tepesi Artvin coğrafyası müthiş, yeşil, doğa içinde cennette yaşıyoruz. Her kıvrımı aynı güzel hiçbir kıvrım birbirine benzemiyor.

Artvin kadınları çalışkan, girişimci ama sermaye konusunda tıkanıyorlar. Ne kadar emek üretirsen üret sermayesiz iş olmuyor. Bankaların, kurumların kapılarını çalmak zorunda kalıyoruz. Ama iş birliği, güç birliği şart. Bireysel olarak bizim coğrafyamızda başarılı olmak çok mümkün değil. Son zamanlarda devletimizin güzel bir politikası var. Kooperatifleşme, devlet kanalıyla artık kooperatifle kurduruluyor. Kadın kooperatifleri çok önemli, kadınlar bağda, bahçede, iş kadını, ev kadını her yerde kadını var. Bunun çıtasını daha da yükseltirsek birlikten kuvvet doğar” dedi.