Yerel
Giriş Tarihi : 29-08-2022 15:31

Ekmeği Kutsal Yapan Emektir

Ekmeği Kutsal Yapan Emektir

Tarımsal ve yerel kalkınma çalışmaları kapsamında faaliyetlerini sürdüren Şavşat Tarımsal Kalkınma Kooperatifi; Hınzat mevkiinde oluşturulan alanda tarım faaliyetlerine devam ediyor.

Yaklaşık 20.000 metrekarelik (20 dönüm) alanda ekimi gerçekleştirilen ata tohumu buğdayların hasatı yapıldı.

Belediye Başkanı Nihat Acar, çalışmaları yerinde inceledi.

Başkan Acar, kalkınmanın en önemli enstrümanının üretmek olduğuna vurgu yaparak,

“Şavşat Kalkınma Kooperatifi, Hınzat mevkiinde oluşturduğunuz 20 dönüm tarlamızda ata tohumu buğday tarımı gerçekleştirdik.  26 Ağustos 2022 tarihi itibari ile buğday hasadı gerçekleştirildi.

Güzel bir çalışma modeli olduğuna inanıyorum. Bu örnekler gelecekte daha da çoğalacak ve özlediğimiz o üretim modeli yeniden hayat bulacak.

Türkiye Cumhuriyeti çok büyük bir ülkedir. Geçmişte tarım alanında kendi kendisine yetebilen 7 ülkeden biriydik. Bize bunu yerli malı haftalarında okulda öğrenir, biz de çok büyük bir gururla söylerdik. Maalesef bu özelliğimizi kaybetmiş durumdayız. Bunun acısını ve üzüntüsünü yaşamaktayız.

Biz buğdayı Ukrayna’dan, Rusya’dan ya da başka bir ülkeden almak zorunda değiliz.  Biz çok küçük sayılabilecek bir alanda çok büyük bir düşüncenin tohumlarını attık.

Tohumlar başağa döndü, başaklar berekete, bu çalışmada emeği geçen herkese gönülden teşekkür ederim. Be güzeldir alın teri, ne güzeldir üretmek.

Mustafa Kemal Atatürk çalışma ve alo yeti yani üretme ile ilgili altın harflerle her yete yazılacak şu sözü ile bize rehberlik ediyor;

Çalışmadan, yorulmadan ve üretmeden, rahat yaşamak isteyen toplumlar; evvela haysiyetlerini, sonra hürriyetlerini daha sonra da istiklal ve istikballerini kaybetmeye mahkumdurlar.”

Son olarak, çalışan, üreten, emek veren, alın terin, döken herkese kolaylıklar diliyor, ekmeği kutsal yapan emeği ve Nasırlı ellerin emekçileri saygıyla selamlıyorum.

Burada basın emekçilerimize de bize bu imkanı vererek çalışmalarımızı kamuoyu ile paylaşımlarında dolayı teşekkür ediyorum” dedi.

 

AdminAdmin