SİYASET
Giriş Tarihi : 12-09-2022 12:02

Eğitimde Adaletsizliğe Artık Son Verin!

Eğitimde Adaletsizliğe Artık Son Verin!

AKP’nin eğitim politikalarına karşı öğrenci, veli ve öğretmenlerle birlikte SOL Parti, İl örgütü yazılı basın açıklaması yayınladı.

SOL Parti İl Başkanı Mehmet Fatih Keskin, yeni eğitim öğretim yılı öncesinde eğitimde yaşanan sorunlara dikkat çekmek için yazılı basın açıklaması yayınladı.

AKP’nin ekonomi politikalarıyla yoksullardan zenginlere büyük bir servet transferi gerçekleştirdiğini söyleyen SOL Parti Artvin İl Başkanı Mehmet Fatih Keskin, gıdadan barınmaya, ulaşımdan eğitim ve sağlığa kadar en temel insani ihtiyaçların dahi karşılanmadığının altını çizdi.

BAĞIŞ DEĞİL EĞİTİME BÜTÇE

“Eğitim dönemi açılırken ekonomik krizin en ağır sonuçlarıyla karşı karşıyayız” diyen Keskin, okul öncesi masrafların geçen yıla göre en az dört kat arttığına değindi. Keskin, şunları dile getirdi: “Bütçeden eğitime ayrılan kaynaklar son derece sınırlı. Ülkenin kaynakları tarikatlara, cemaatlere, bir avuç haramiye aktarılırken kamu okullarının masrafları yoksul ailelerin sırtına yükleniyor. Kamu okullarında bu yıl beslenmeden ısınmaya kadar devasa sorunların yaşanacağı bugünden görünüyor. Devlet, bu konuda hiçbir tedbir almazken okullar bağış adı altında masrafları ailelerden karşılamaya yöneliyor. Kamu okulları dahi bir anlamda paralı okullar haline getiriliyor. Onların çocukları lüks ve şatafat içinde yaşasın diye halkın çocukları nitelikli ve eşit bir eğitim imkanına sahip olamıyor. Bu adaletsizliğe artık yeter!”

EĞİTİMDEN SERVET BİRİKTİRİLMEZ ÖZEL OKULLAR KAMULAŞTIRILSIN

Eğitim ve sağlığın herkes için eşit bir hak olduğunu açıklayan Keskin, “Devlet, tüm yurttaşlarının eğitime eşit erişimini güvence altına almalı, eğitim her düzeyde ücretsiz olmalıdır.

Ancak, Milli Eğitim Bakanı’nın özel okul sahibi; Sağlık Bakanı’nın özel hastane sahibi olduğu bu şirketler düzeninde tüm kaynaklar da özel okullara aktarılıyor.

Bir hak olması gereken eğitim bu piyasa düzeninde bir ayrıcalığa dönüştürülüyor. Bu asla kabul edilemez. Özel okullar kamulaştırılmalıdır” ifadelerini kullandı.

ÜCRETSİZ BARINMA HAKKI

Barınmanın en önemli sorunlardan birisi olarak öne çıktığının altını çizen Keskin, “Ekonomik krizin derinleşmesiyle birlikte başta üniversiteler olmak üzere eğitimin her kademesinde çok büyük bir barınma sorunu yaşanıyor. Devlet barınma sorununu çözmekle yükümlüdür. Her öğrenci ücretsiz barınma hakkına sahip olmalıdır” diyerek ancak AKP iktidarının yıllarca ülkenin kaynaklarını tarikatlara ve özel yurt sahiplerine aktardığını ve devletin barınma sorununa yanıt verecek şekilde yurt yapmadığını vurguladı.

SOL Parti İl Başkanı Mehmet Fatih Keskin, “Bu barınma krizinin nedeni AKP’nin izlediği bu özelleştirmeci ve gerici politikalardır. Çözüm ise kamucu bir anlayışla devletin yeterli yurt imkanı sağlaması ve barınmanın her düzeyde parasız olmasıdır.

AKP yoksul öğrencileri bilinçli olarak tarikat yurtlarına mecbur etmektedir. Tarikat karanlığının çocuklarımızın üzerine nasıl çöktüğünü Ensar’larda, Aladağ’larda yaşadık…

Tarikat ve cemaat yurtları başta olmak üzere tüm özel yurtlar kamulaştırılmalıdır” diyerek açıklamasına devam etti ve özel okulların kamulaştırılmasını ve herkese ücretsiz barınma hakkı sağlanmasını isteyen Keskin, şu taleplerde bulundu:

•Tüm kademelerdeki öğrencilerin okulda ücretsiz bir öğün yemeğe ve sağlıklı içme suyuna erişimi sağlanmalıdır.

•Tüm öğrencilere okula toplu taşımayla ücretsiz ulaşım hakkı tanınmalıdır.

•İhtiyaç duyan tüm öğrencilere koşulsuz ve karşılıksız burs bağlanmalıdır.

•Yoksulluk nedeniyle çalışmak zorunda kalan, mevsimlik işçilik yapan çocuklara sosyal koruma programı uygulanmalı; okula devamları için nakit desteği ve burs verilmelidir.

•Okullarda velilere yüklenen bağış, ödeme, borç vb. kalemlerin tümü ortadan kaldırılmalıdır.

Dilan Şahinbaş

Artvin'de HaberArtvin'de Haber