EĞİTİM
Giriş Tarihi : 02-11-2022 11:59

Eğitimciler Bugün İş Bırakıyor

Eğitimciler Bugün İş Bırakıyor

Öğretmenlik Meslek Kanunu’na karşı bir araya gelen 13 eğitim sendikası bugün iş bırakıyor. Eğitimciler, tüm öğretmenleri, velileri eylemlerine desteğe davet etti.

Eğitimciler ayrıca  bugün saat 12.30’da Kapalı Otopark önünde basın açıklaması gerçekleştirecek.

Eğitim sendikalarının Öğretmenlik Meslek Kanunu’na dair tepkileri devam ediyor. 19 Kasım’da yapılacak olan Kariyer Basamakları Sınavı’na 13 öğretmen sendikası birleşti. Eğitim-İş, Eğitim-Sen, Hürriyetçi Eğitim Sen, Teç Sen, Anadolu Eğitim Sen, Özgür Eğitim Sen, Eğitim Hak Sen, Eksen Eğitim Sen, İdeal Eğitim Sen, Eğitim Söz Sen, Eğitimde Birlik Sen, Eşit Haklar Sendikası ve Töb-Sen üyeleri, bugün iş bırakacak.

İş bırakma eylemiyle açıklama yapan Eğitim Sen Artvin Şube Başkanı Köksal Gümüş, “Mesleğimizi itibarsızlaştıran, öğretmenlerin ekonomik sorunlarına çözüm üretmeyen, eşit işe eşit ücret ilkesini ortadan kaldıran, özlük haklarını zayıflatan, öğretmenler arasındaki ayrımcılığı ve eşitsizliği derinleştiren Öğretmenlik Meslek Kanunu düzenlemesine karşı haklarımızı, meslek onurumuzu ve geleceğimizi savunmak için, taleplerimizin yerine getirilmesi için, üretimden gelen gücümüzü kullanarak uyarı niteliğindebir eyleme imza atıyor ve 2 Kasım'da 1 gün süreyle iş bırakıyoruz.

Tüm eğitim sistemi ve dolayısıyla ülkenin geleceği için sıraladığımız bu haklı taleplerincevap bulmaması halinde, eylemliliğimizi artırarak sürdüreceğimizi ilan ediyoruz.

Sizlerin de hakları için verdiğimiz bu mücadeleye, omuz vereceğinizi umuyoruz. ‘Şimdi birlik zamanıdır’ diyoruz” dedi.

Eğitim-İş Artvin Şube Başkanı Filiz Yılmaz da şunları söyledi:

“Teslim edilmesi gereken haklarımızı yeni ve keyfi şartlara bağlayan, ezbere dayalı bir sınavsonucunda zaten ücretli, sözleşmeli, kadrolu olarak ayrıştırılmış olan bizi yeni sıfatlarla bir kez daha ayrıştıracakolan, okullarda çalışma barışını bozacak ve öğretmenin mesai saat dışındaki vaktini de gasp etmeye niyetli bukanun, sadece eğitim çalışanları açısından değil, tüm eğitim sistemi açısından büyük bir tehdittir.

Bizler birer öğretmen sorumluluğuyla, sadece bu kanuna karşı değil, eğitimin ve eğitim çalışanınınkronikleşen sorunlarına karşı sesimizi yükseltiyor, irade gösteriyoruz ve 2 Kasım’da iş bırakıyoruz.”

Artvin'de HaberArtvin'de Haber