YEREL
Giriş Tarihi : 09-06-2021 10:05   Güncelleme : 09-06-2021 11:07

Eğitim süreci değerlendirildi

Hatice Nur Ersöz’ün sunumuyla Artvinli TV’de yayınlanan “Mesleki Örgütleriyle söyleşi” programına Artvin Eğitim– Sen Başkanı Köksal Gümüş konuk oldu.

Eğitim süreci değerlendirildi

Başkan Köksal Gümüş, pandemi döneminde gerçekleşen eğitim sürecini değerlendirdi.

Uzaktan eğitim sürecini, eğitim çalışanları yürüttü

Eğitim konusunun çok ciddi bir sorun haline geldiğini belirten Gümüş, belli bir süre sonra ülkenin sağlık sorununun eğitim sorununa dönüştüğünü söyledi. 

Gümüş, “Bakanlık bu konuda hazırsızdı, uzaktan eğitim diye bir kavramla tanıştık, 16 Mart itibariyle okulların tatil edilmesiyle birlikte EBA TV üzerinden dersler anlatıldı. Bu yayınlarla öğrencilerin derslerden uzaklaşmaması sağlandı. Sosyal medya üzerinden dersleri takip eden öğrenci sayısı yok diyecek kadar az bir durumda. Bakanlık geçen sene pandemi sürecine hazırsızlık yakalandığı için eğitim süreci o dönemde çok da iyi yönetilemedi. Süreç, öğretmenlerin, okul idaresinin özel gayretleri ve çabalarıyla yürütülmeye çalışıldı. İlk birkaç ay süreci whatsapp tan velilerle iletişime geçerek atlatabildik. Geçen sene eylül ayında okullar açılır umuduyla yaklaşmıştık fakat açılmadı. Bakanlık yine bu süreçte çok hazırlıklı değildi uzaktan eğitim süreci başladı ama altyapı ve internet erişim sorunu vardı. Özellikle kırsal kesimlerde dezavantajlı dediğimiz yoksul aile çocuklarının bilgisayar veya tabletlerinin olmaması ciddi bir sorun haline gelmişti. Bakanlık 500 bin tablet dağıttığını ifade etmişti ama bakanlık verilerine göre dört öğrenciden bir tanesi imkansızlıklardan ötürü uzaktan eğitime ulaşamıyor” dedi.

Öğrenci öğretmenlerin aşılanması gerekiyor

Eğitim öğretimin başlaması için tüm öğrenci ve öğretmenlerin aşılanması gerektiğini ifade eden Gümüş, “Bazı ülkelere baktığımız zaman bu işi aşıyla çözdüklerini görebiliyoruz. Köyde çalışan öğretmenlerinin sayısı çok az bir orandaydı böylelikle bir algı oluşturuldu ve köy öğretmenleri aşılandı. Fakat böyle olunca kamuoyunda öğretmenler aşılandı diye bir algı oluştu. Zaten bir okulda sadece bir öğretmenin aşılanması yeterli değil. 1 Haziran günü okulların açılacağı ve yüz yüze eğitime başlanacağı söylendi. Çalışan anneler ve evde bakıcı ihtiyacı olan çocuklar var. Birkaç gün önce haber verilseydi herkes ona göre hazırlığını yapabilirdi ve okula giderdi. Biz ilk günden beri gerekli önlemler alınarak okulların yüz yüze olmasını gerektiğini söyleyen bir sendikayız. Yüz yüze eğitim koşullarında eğitim çalışanlarının düzenli olarak testlerinin yapılması ve her okulda bir sağlık görevlisinin olması gerekiyor. Kontrollü bir şekilde de okullar açılabilirdi ama bu şekilde maalesef olmadı. Vakanın azaldığı hesaplanarak okullar açıldı ve vakalar yükseldi çünkü okulların açılması ister istemez nüfus hareketliliğine sebep oluyor. Pazartesi günü okulların açılacağı söylendi yatılı öğrenciler veya il dışından gelen öğrenciler napacaktı.” ifadelerine yer verdi.

Her şey planlandığımız gibi olmuyor

Gümüş, “1 Haziran’dan 18 Haziran’a kadar yüz yüze eğitim, 18 Haziran’dan 2 Temmuz’a kadar da telafi eğitimi yapılacak ama müfredatın ne olduğu belli değil. Sınıfta tam olarak ne işleneceği ile ilgili hocaların elinde bir program yok. Öğretmenlerin kendi özveri ve çabalarıyla yapacakları bir eğitim olacak. İlkokuldan liseye doğru uzadıkça öğrencilerin katılımı azalıyor. Yüz yüze eğitimde de gönüllü kıldığımız zaman öğrenciler gelmiyor. Bu iş öğretmenler, veliler ile paylaşılmadan bu paydaşların ortaklaşmadığı ve bilgi sahibi olmadığı sahada her şey planladığımız gibi olmuyor” diye konuştu.