YEREL
Giriş Tarihi : 26-09-2021 14:15   Güncelleme : 26-09-2021 14:15

EĞİTİM-SEN DİMDİK AYAKTA

EĞİTİM-SEN DİMDİK AYAKTA

Eğitim-Sen Artvin Şube Başkanı Köksal Gümüş, 78’liler Dayanışma ve Araştırma Derneği Artvin Şubesi’nin 6’ncı Olağan Genel Kurulu’nda konuşma gerçekleştirdi.

Sendika Başkanı Gümüş yaptığı konuşmada pandemi sürecinde Devlet’İn hiçbir şey yapmadığını, eğitim alanında Milli Eğitim Bakanlığının çalışma gerçekleştirmediğini özel okulların desteklenmesinin artırıldığını vurguladı.

Sorunların büyük olduğu kadar da ortak olduğunu, ortak sorunları konuşmak ve tartışmak üzere çoğu zaman bir araya geldiklerini belirten Gümüş, “Bu konuda ortak projelerimiz olması gerekir. Onun etrafında bir araya gelebiliriz. Yoksa bu gerici faşist yönetim bizi bir şekilde bir araya getiriyor. Böyle bir doğal süreç de işliyor aslında. Bu süreçten kimsenin de kaçtığı yok. Seçimse seçim, gerekirse şiddetse şiddet. Doğrudur iktidarı kolay kolay terk etmeyecekler gibi görünüyor ama seçimle geldiler, seçimle de gidecekler. Bu aşikâr. Peki buna biz hazır mıyız? Evet hazırız arkadaşlar” dedi.

Kendisinin bir eğitimci olduğunu hatırlatan Gümüş ülkenin her yerinde Millî Eğitim Bakanlığının Diyanet İşleri Başkanlığı Başkanıyla eş zamanlı hareket ettiğini, ortak protokollerinin, vakıflarla, derneklerle ortak hareketleri olduğunu açıklayarak, “Değerler eğitimi adı altında, şu anda Orta Anadolu'da Erzurum gibi yerlerde bizlerin ana sınıfı dediğimiz sınıfların oradaki isimlerini sıbyan mektepleri koymuş ve her anaokulunun karşısında da bir tane Kur'an kursu var. Birçok kamu çalışanı tehdit altında hissediyor kendini. Bizim 657 Devlet Memurluğu Kanunu bir şekilde kısmen rafa kalkmış durumda. Şu anda bizim yasal güvencemiz de kadük durumdadır. Kolaylıkla bir kamu çalışanı açığa alınabiliyor ihraç edilebiliyor. Bunu çok kolaylaştırdılar. Aslında bu da kamu çalışanları mücadelesini bir şekilde sekteye uğratmış gibi de gözüküyor olabilir. Biz halen Eğitim-Sen olarak dimdik ayaktayız. Doğrudur birçok yerde de örgütlü olmayabiliriz. Sayısal çoğunluğumuz olmayabilir ama ciddi bir şekilde bu ülkede eğitime yön verebilecek, kendi projeleriyle, kendi emekleriyle, gayretleriyle Eğitim-Sen halen vardır, dimdik ayaktadır ve en önemlisi de özgür ağırlığımızın varlığıdır” ifadelerini kullandı.

Pandemi sürecinde Devlet’in hiçbir şey yapmadığını dile getiren Gümüş, “Çok açık söylüyorum Millî Eğitim Bakanlığı hiçbir şey yapmadı. Yalnız şunu iyi yaptı: Özel okulların desteklenmesini daha da arttırdı. Önceki Bakan’ımız özel okullar patronuydu. Bir akademisyendi o kısmına çok da bir şey diyemeyeceğim ama sonuçta özel okullar patronuydu. Bu süreçte devlet okulları kapatıldı, uzaktan eğitim modeline geçildi ama özel okullar kurs adı altında eğitim öğretime devam etti ve özel okullara ekonomik destekler fazlasıyla devam etti. Bugün her öğrenciye devlet özel okullarda yüzde yirmi beş katkı sağlıyor. Bu bile ciddi bir garabettir. Herhangi bir okula öğrenci başına yüzde yirmi beş, bırakın yüzde yirmi beşi, 100 lira katkı sağlasın Devlet, destek versin o okuldaki çalışan öğretmenler, o okulun yönetimi, inanın o okulu pırıl pırıl yapar” diyerek Bakan’ın bütün hazırlıkların tamamlandığı yönündeki açıklamalarına dair herhangi bir hazırlıkları olmadığını, okullarda dezenfektan ve maske dağıtılması gerektiğini ama usulen dağıtım yapıldığını söyledi.

Öğrenciler maske ve dezenfektan istediğinde bu eksiği öğretmenler olarak kendilerinin tamamladığını açıklayan Gümüş konuşmasını şu ifadeleri kullanarak bitirdi:

 “Dezenfektan ve maskeyi, öğretmen arkadaşlarımız kendi cebinden alıyor. Bu haldeyiz. Ana akım medyanın gücüyle şu anda her şey hazır görünüyor ama halk bunu görüyor. Şu anda çalışan tüm velisi de öğretmeni de hizmetlisi de bunu görüyor. Her şey hazırdı, okullarda hizmetli personel yoktu, hijyenden bahsediyoruz okullarda temizliği yapacak olan kimdir; çalışan. Bu yapıldı mı, hayır. İŞKUR’un hizmet alım destek programından çalışan alıyorlar ya okullar açıldıktan 2 hafta sonra geldiler. O 2 haftada temizliği öğretmen ve veliler sağladı. Bu ülke halen daha bizlerin sayesinde ayakta duruyor.”