YEREL
Giriş Tarihi : 01-09-2021 10:58   Güncelleme : 01-09-2021 10:58

EĞİTİM KENTİ: ARTVİN

İl Milli Eğitim Müdürü Fahri Acar, Artvin’de yürütülen Milli Eğitim projeleri hakkında bilgi verdi.

EĞİTİM KENTİ: ARTVİN

Artvin’in eğitim kenti olduğunu dile getiren Acar, “öğrencilerimiz eğitime çok istekli velilerimiz çocuklarını okutmak için her türlü fedakârlığı yapıyor doğal olarak öğretmenlerimiz, idarecilerimiz bu ihtiyacı karşılamak için çok büyük bir çaba içindeyiz dolayısıyla bu başarımıza da yansıyor” dedi.

Tüm Türkiye’de olduğu gibi Artvin’de de uygulanan 8 ve 12’nci sınıflara yönelik uygulanan destekleme yetiştirme kursları hakkında bilgi veren İl Milli Eğitim Müdürü Fahri Acar, “Çocuklarınızın derslerde edinemedikleri bilgiyi veya onlara daha çok bilgiye ulaşmalarını sağlamak için bakanlığımızın başarı ile uyguladığı projelerinden birisidir Destekleme Yetiştirme Kursları. Artvin’de de tüm okullarımızda çocuklarımıza ikinci bir tekrar veya yeni öğrenme şansı verelim diye destekleme yetiştirme kurslarına devam ediyoruz. Bu sene itibariyle tüm okullarımızda destekleme yetiştirme kurslarımızı 8 ve 12. Sınıf öğrencilerimiz için açacağız ve eğitim öğretim çalışmalarında normal derslere ek olarak da sürdürecek” ifadelerini kullandı.

Artvin’in lise ve üniversiteye giriş sınavlarında Türkiye ortalamasının üzerinde olduğunu vurgulayan Fahri Acar,  “Artvin bir eğitim kenti öğrencilerimiz eğitime çok istekli, velilerimiz çocuklarını okutmak için her türlü fedakârlığı yapıyor. Doğal olarak öğretmenlerimiz idarecilerimiz hepimizde bu ihtiyacı karşılamak için çok büyük bir çaba içindeyiz. Dolayısıyla bu başarımıza da yansıyor. Bu sene özelinden bahsedersek pandemiye rağmen Artvin'de de LGS'de çok yüksek oranda bir başarı gerçekleşti. Şöyle söyleyeyim Türkiye'deki çocukların net ortalamasının Artvin’de yaşayan her çocuk ortalama 3.42 net üzerine çıktı. Yani Türkiye'deki ortalama yüzde 19 ise bizim çocuğumuz onun üzerine 3.42 net çıktı. Puan bazında ise Türkiye ortalamasının yaklaşık 22 puan üzerine çıktık. Türkiye'deki diğer çocukların yüzde 15 derecesi Artvin’de yüzde 20, yüzde bire giren öğrenci sayımız Türkiye genelinde yüzde 15 ise Artvin yüzde 12 o kadar başarı fark var. Burada alanda çalışan bütün idareci arkadaşlarımızın öğretmenlerimizin velilerimizin çocuklarımızın büyük emeği var ve hepsini çok teşekkür ediyorum. Üniversitede de bugün yerleştirmeler açıklandı İnşallah çocuklarımızı iyi yerlere gidecek onları göreceğiz. Türkiye'deki artışa oranla yaklaşık beş buçuk altı nete yakın geçen yıla göre artış var. Çabalarımızın karşılığını alıyoruz ben bütün çalışma arkadaşlarıma milli eğitim ailesine ve paydaşlarımıza bu noktada teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

Artvin'de eğitim öğretimini sürdüren Artvin'de yaşayan her öğrencinin yeteneklerini bir bütün olarak geliştirdiği sağlıklı bireyler olmalarını istediklerini ve bu nedenle de çeşitli projeler yaptıklarını anlatan İl Milli Eğitim Müdürü Fahri Acar, yaşayan matematik Artvin'e sayısal bakış projesi hakkında şu ifadeleri kullandı: “çocuklara oyun oynadığımız, kamplara götürdüğümüz, spor yaptırdığımız, müzik dinle ettiğimiz gibi Yaşayan Matematik Artvin'e Sayısal Bakış Projesi de sayın valimizin önderliğinde Artvin valiliği tarafından çalışılan birisinde proje ortağı olduğumuz Borçka ilçemizdeki eski tabirle yatılı bölge okullarımız vardı bizim oradaki ambarda bir süredir kapalıydı. Bunu yeniden elden geçirdik tamiratını yaptık orada çocuklarımıza bir yaşam alanı oluşturduk. İki önemli hedefimiz vardı orada, birincisi çocuğun bağımsız hareket etmesi. Orada ailelerinden bağımsız tek başına yaşama becerileri arkadaşları ile uyum sosyalleşme becerileri bununla birlikte ikinci amacımız da Artvin’i sayısal değerlerle çocuklara öğretmek ve yaparak yaşayarak öğrenerek eğlenerek eğlenceli matematik, matematiği sevdirmek orada matematik oyunları öyle öğretiyoruz yani çok kapsamlı bir proje aslında. Bütün ilçelerimizde 50’şerli grup halinde yaklaşık 950 öğrencimizi döndürdüğünüz 3'er günlük periyodlar halinde güzel bir kamp var şu anda da devam ediyor. Öğrencilerimiz okullar açıldığında inşallah oradan da çocuklarımızı okullarımıza alacağız. Buna benzer projeleri tabii yürütmeye devam edeceğiz işte iyi eTwinning projelerinde, TÜBİTAK projelerinde sayılarımız çok yükseldi. Her alanda bütün çalışma arkadaşlarımızla çocuklarımıza iyi olanaklar sunmak için gayret içindeyiz. İşimizi çok seviyoruz, çocuklarımızı çok seviyoruz, ülkemizi, memleketimizi, geleceğimizi çok seviyoruz. Bu nedenle de yorulmadan usanmadan gayretle koşturmaya devam ediyoruz.”

HATİCE DİLE