YEREL
Giriş Tarihi : 23-10-2021 15:42   Güncelleme : 23-10-2021 15:42

Eczacı Ergül: Grip Covid-19 ayrımını hekimlere bırakın, muayene olun

Eczacı Ergül: Grip Covid-19 ayrımını hekimlere bırakın, muayene olun

Eczacı Asiye Ergül, kış mevsiminin yaklaşmasıyla, gelen normalleşme ile birlikte maske mesafe ve hijyen kurallarına uyulmadığından grip virüsünün yayıldığını ve Covid-19 virüsünün karıştırıldığını ifade etti.

Asiye Ergül, kış hastalıkları ile ilgili açıklama yaptı. Ergül yaptığı açıklamada Covid-19 ve grip semptomlarının benzerlik göstermesi nedeni ile karıştırıldığını bu yüzden herhangi bir semptom durumunda test yaptırılması gerektiğini vurguladı.

Eczası Asiye Ergül açıklamalarında şu ifadelere yer verdi:

“Covid-19 salgını başladığından beri kış hastalıkları grip, nezle gibi hastalıklar hemen hemen hiç görülmedi. Yalnız gelinen nokta şu: Covid-19 aşıları yapılmaya başlandıktan sonra vatandaşlarımız şuna inanıyor; biz nasılsa aşı yaptırdık, aşı yaptırdıktan sonra maskeye gerek yok, çok dikkate gerek yok gibi inanışla maske takma azaldı, mesafe azaldı, hijyene dikkat edilmiyor. Bunun yanı sıra okullar açıldı, okulların açılması tabii ki de gerekliydi. Ama okullar açıldıktan sonra çocukların birbirlerine bulaş riski ve çocuklardan alınan taşıyıcı Covid-19 virüsü ailelere etkileri oldu.

Covid-19 nezle birbirine karışmış vaziyette, vatandaş geliyor eczaneye ben grip oldum, soğukta kaldım gibi şikayetlerle grip ilacı istiyorlar. Tüm Artvin halkına şunu söylemek istiyorum daha doğrusu tüm Türkiye şunu bilsin ki tüm gripleri grip olarak değerlendirmemek lazım. Grip oldum, soğuk algınlığı oldu, üşüttüm… Yok böyle bir şey. Gidip doktora muayene olacak, testini yaptıracak, Covid-19 olup olmadığını öğrenecek, ona göre tedavisi yapılacak.

Toplumumuzda şöyle bir inanış var; ben giderim iki grip ilacı alır düzelirim. Yok böyle bir şey. Çok ciddi bir hastalıktır. Grip aşılarını kesinlikle yaptırsınlar, grip aşılarında bir kaos var ülkede. SGK henüz grip aşıların ödeme koşullarını oluşturmadığı için nakitle hastalar grip aşısına ulaşıyor. Birçok ilacı ödemeden çıkardığı gibi grip aşısının da ödeme koşulunu şu an oluşturmadı. Grip aşısını olmuyorsanız da Covid-19 aşılarını kesinlikle olun. Ama griple Covid-19 birbirinden ayırt edecek kişi sizler değilsiniz. Birbirinden ayırt edecek merciler var, testler var. Şu anda Covid-19 vakalarında ciddi bir artış var. Bunun sebebi de gribim, nezleyim deyip hekime, teste gitmemek. Bu salgının şu dönemde çok fazla artmasına sebep oldu u anlayış.

Gidip eczaneden ben gribim, grip ilacı alayım şeklinde olmamalı. Belki Covid-19 salgınını çok hafif şekilde atlatıyorsunuz ama taşıdığınız kişi çok daha ağır geçirecek.  Bu yüzden rica ediyorum halkımızdan maskeye, mesafeye dikkat etsinler, grip deyip geçmesinler. Grip sonuçta Covid-19 gibi bir virüs. Ama Covid-19 mu grip mi bunun ayrımını hekimlere bıraksınlar, kendileri yorumlamasınlar.”