YEREL
Giriş Tarihi : 14-06-2022 12:53   Güncelleme : 14-06-2022 12:53

e Twinning ödülleri sahiplerini buldu

e Twinning ödülleri sahiplerini buldu

43 Avrupa ülkesinde 233 bin okuldan, 1 milyonun üzerinde öğretmenin birlikte iş birlikçi projeler yapabilecekleri ve ortak etkinlikler planlayabilecekleri aynı zamanda da birbirlerinden iyi uygulamalar konusunda ilham alabilecekleri e Twinning uygulamasına kabul edilen okullara ve öğretmenlere ödülleri düzenlenen törenle verildi.

Ahmet Hamdi Tanpınar Kültür Merkezinde gerçekleştirilen e Twinning ödül törenin Vali Yardımcısı Onur Özaydın, Milli Eğitim İl Müdürü Fahri Acar, Gençlik ve Spor İl Müdürü Mustafa Demirkıran, İl Tarım Müdürü Reşat Ulutaş, Kültür ve Turizm İl Müdürü Özner Bilmiş, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Seçkin Kurte , okul idarecileri ve öğretmenler katılım gösterdi.

e Twinning kapsamında 69 öğretmen133 projesiyle bu yılı 26 Avrupa 54ulusal kalite etiketi ile tamamladı.

Ödül töreninin ilk konuşmacısı e Twinning Avrupa ve Ulusal kalite etiketli Merkez Vakıfbank İlkokulu Sınıf Öğretmeni Gül Köse oldu. Köse konuşmasında bir anısını anlatarak “eTwinnig"in katkıları saymakla bitmez. Sizlerle ilk projemde yaşadığım bir anımı paylaşmakistiyorum müsadenizle.Öğrencilerimizi bencillikten uzak tutmak ve diğer canlılara saygılı bireyler olarak yetişmesini sağlamakiçin "saygı" adında bir proje yürüttük. Ailemize, bizi biz yapan değerlerimize, farklılıklara, canlılara,doğaya, bayrağa ve son olarak da yaşlılara saygı temalı ay ay etkinlikler yaptık. Bir gün öğrencimindedesi okula gelerek bana teşekkür etti. Sebebini sorduğumda,Torunumun bu yaşına kadar hep ben onunla ilgilendim, şimdi ise torunum benimle ilgilenmeyebaşladı. Benden su getirmemi isteyen torunum Bana bir bardak su getirmeye, halımı hattımı sormaya. Alışverişe benimle gelip poşetlerimi taşımama yardım etmeye ve benimle sohbet etmeye başladı.Kendimi değerli hissettim ve çok mutlu oldum, dedi.Onu bu sözleri beni hem duygulandırdı hem de çok mutlu etti.” dedi.

Program e Twinning okul etiketi Merkez Karadeniz Bakır İlkokulu Müdürü Cevat Ünal’ın konuşması ile devam etti. Ünal, “Öğretmenlerimiz buprojelerde yer alarak hem öğrencilerimizin ufkunu açmakta, onları gelişenteknolojiyle harmanlanmış yeni yöntemlerle tanıştırmaktadırlar. Bizler de buçalışmaları sonuna kadar destekleyip bu çalışmaların çoğalması için elimizdengeleni yapmaya gayret etmekteyiz.

e Twinning dünyası eğitim öğretimin evrensel boyuta taşınması içinbüyük bir fırsattır. Hakkari'deki bir öğretmen ile Edirne'deki bir öğretmeninöğrencilerinin ortak paydada buluşabilmesidir. eTwinning, Türkiye'deki Ayşeile Almanya'daki Hans' in kültürlerinin etkileşimidir. e Twinning küçük birevden tüm dünyaya açılan dev bir penceredir. Yarın yetişkinleri olacaköğrencilerimize sürdürebilir bir çevrede nasıl yaşayacakları, iklim değişikliği vediğer çevresel zorluklarla nasıl mücadele edecekleri gibi konularda buprojelerin imkan sunduğuna inanmaktayız” ifadelerine yer verdi.

e Twinning İl Koordinatörü Filiz Özden ise “2019 yılı itibarıyla eTwinning İl koordinatörlüğü görevini yürütmekteyim. E Twinning benim için birserüven, masalsı bir yolculuktu. bu yolculuk hakkında birçok şey duymuştum ve bu yolculuğaöğrencilerimle birlikte çıkmak için sabırsızlanıyordum, yolculuğuma ilk adımı 2018'de yaptığım birproje ile attım.Tam da düşlediğim gibiydi Evet gerçekten eTwinning büyülü bir yolculuktu Fakat buyolculuğun tüm taşları sizi Gerçek dünya ile yüzleştiriyordu bu yolda yürümek için değişerek gelişmekgelişerek değiştirmek, çağın getirdiği yeniliklere uyum sağlamak,21 yüzyıl teknolojilerine hakimolmak ve daha sayamayacağım birçok yeniliğe açık olmak gerekiyordu. Katıldığım çalıştaylar,kongreler gecemizi gündüzümüze katarak yaptığımız projeler bu yolda bana Işık oldu. 2018'de tekbaşıma çıktığım bu yolculukta yalnızdım Şimdi ise birçok yol arkadaşım var artık ve ışığımız güngeçtikçe daha da çok parlıyor. Her birimiz bu masalsı yolculukta mutlu öğrenci tebessümlerini,velilerin Gurur duyuşlarını,düşünen, üreten başarmak için çabalayan gençlerin hayallerinidolduruyoruz valizlerimize. Evet e twinning kesinlikle masalsı bir yolculuk ve bu masalın sihirli değneğiise hayal etmek,bu uğurda İnançla, azimle,sabırla çalışmak.Bugün burada sihirli değnekleriniellerinde tutan tüm öğretmenlerimizin masallarına mutlu sonu yazmak için toplanmış bulunmaktayız.Bir yıl boyunca projeler üretip uygulayan durmadan çalışıp üreten öğretmenlerle dolu bir şehirdeyizve salondayız. 69 öğretmenimiz 133 projesiyle bu yılı 26 Avrupa 54ulusal kalite etiketi ile tamamladı. Hep birlikte bu Mutlu sonda oldukları için arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum” dedi.

İl Milli eğitim Müdürü Fahri Acar ödül töreninde gerçekleştirdiği konuşmada “Eğitim kenti, güzel şehrimiz, yeşilin başkenti Artvin'de istiyoruz ki eğitim gören her çocuğumuzda hiçbir boşluk bırakmadan, yeteneklerini geliştirme fırsatı verelim. Kendilerini geliştirsinler millete faydalı iyi birer birey olsunlar. Topluma onları bu şekilde hediye edelim. Bu nedenle eğitimin bütün parametrelerinde akademik başarı, sosyal statü, kültürel faaliyetler sportif proje hepsinde çok yoğun çabalar gösteriyoruz. e Twinning alanı da bunlardan biri ve en önemlisi biz de çok tecrübe edindik eTwinning projeleriyle” ifadelerini kullandı.

Tören hem Avrupa hem ulusal katile etiketi, Avrupa kalite etiketi, ulusal kalite etiketi alan öğretmenlere belgelerinin verilmesi ile son buldu.

Dilan Şahinbaş