YEREL
Giriş Tarihi : 25-12-2021 17:52   Güncelleme : 25-12-2021 17:52

E-Ticaretin Üreticiler İçin Önemi

E-Ticaretin Üreticiler İçin Önemi

Artvin Ticaret Odası ve Doğu Karadeniz Kalkınma ajansı işbirliğiyle Artvin de de gerçekleştirilen Karadeniz Coğrafi İşaretli Ürünler Ağı Projesi Eğitim Programı 4’üncü gününde Dr. Zeynep İyiler Coğrafi İşaretli Ürünlerin Dijital Pazarlaması E-Ticaret Çalışmaları Eğitimi verdi.

Ticaret bakanlığının En son istatistikte geçen sene ürünlerini kendisi e-ticaret sitesi açmadan eve pazar yerlerinde satan işletme sayısı 320 binlere ulaştığını ve bu rakamın çok yüksek bir rakam olduğuna dikkat çeken Dr. Zeynep İyiler, “Biz Bu proje katılımcı arkadaşlara bu işin adımlarını neler yapılması gerektiğini var ürünlerini yörede Türkiye’de dünyada satabilmeleri için dijital Ortamın olanaklarını nasıl kullanacaklarını anlatıyoruz” dedi.

Yaklaşık 3 saat süren eğitim de Coğrafi İşaretli Ürünlerin Dijital Pazarlaması E-Ticaret Çalışmaları hakkında bilgi veren Dr. İyiler dikkat edilmesi gerekenleri ve bu pazarda var olabilmek için yapılması gerekenleri anlattı.

İyiler, “Öncelikle bu proje önemli bir proje diğer illerimizde de devam ediyor. Diğer illerde coğrafya ürün üreten kişilerimize de bir şeyler anlattık. Tüm Dünyada ve Türkiye'de bir ürün ister coğrafya ürün olsun, isterse fabrikada üretilen kitlesel bir ürün olsun satışında, planlamasında ortak yöntemler var. Dolayısıyla biz bu proje ile katılımcı arkadaşlara, bu işin adımlarını atarken neler yapılması gerektiğini, var ürünlerini yörede, Türkiye’de ve Dünya’da satabilmeleri için dijital ortamın olanaklarını nasıl kullanacaklarını anlatıyoruz. 3 saat içerisinde ana noktalarına değiniyoruz.

Önemli olan şey şu; ürünler benzersiz ürünler. Hangi anlamıyla benzersiz diye bakacak olursak bu coğrafyada çıkan özgün ürünler bu yönüyle bir markanın ilk adımı olan özel ürüne sahibiz. Hemen sonrasında kullanılan ikinci adım var, o da şu; sizin bu ürünü alan ve kullanan bireyler niçin kullanıyor sorusu geliyor, ihtiyacı ne. İhtiyaç dendiğini zamanda önümüze bizim bu ürününde içinde olduğu çok sayıda ürünlerin olduğu gruplar geliyor işte gıda ürünü, tatlı, bal ve reçellerin içinde olduğu kategori. Dolayısıyla katılımcı arkadaşlara kategorimizi bilelim.Sonra bu kategoride ne kadar ürün satılıyor bir ona bakalım. Biz bu satılan ürünler içinde firmamızın ürünümüzün tanıtımını nasıl yapacağız, ürünü Türkiye ve Dünya’ya sunmak için acaba üzerinde ne gibi modifikasyonlar yapılabilir.

Hedef kitlenin nerede olduğunu, ona nereden ulaşabileceğimi biliyorum. Özel, kendi dijital ortamımı daha iyi biliyorum, nasıl reklam yaparım onları nasıl ikna ederim, nasıl yönetirim operasyonel tarafında neye dikkat etmeliyim konularını ele alıyoruz. O da şu ürün kaliteli olacak. Bir diğeri ürünün ambalajı çok önemlidir. Ürünü korumak açısından hem de e-ticarette kullanıcının eline kusursuz geçmesi için. Ödeme yöntemleri önemli müşteri memnuniyeti çok önemli.Çünkü sizden alan müşterinin bir kere daha alması lazım. Müşteri memnuniyetini sağlıktan sonra sırada şu gelir; benden alan müşteri hangi aralıklarla almaya devam edecek.Ben müşteri ile ilişkimi nasıl sürdürebilirim ve dediğim gibi markamla alıcı arasında güven ilişkisini nasıl tesis ederim.

Müşteri tarafından baktığımızda biz satıcıyız yani tedarikçiyiz Müşteriniz bir ürünün kaliteli olduğunu her alışında aynı ürünü karşılaşacağını ve kendisine herhangi bir yanlış bilgi verince bilmesi gerekiyor. Doğru ürünleri ulaşması gerekiyor.Satıcı tarafındanise ödememi alıp alamayacağım bir risk oluşturabiliyor.  Türkiye bu anlamda çok ileri düzeyde. Bankacılık sisteminin sunduğu tüm altyapılar zaten bize sağlanıyor. Orada bir sorunumuz yok. Bir başka risk ise bu ürünün sürekliliğini sağlamak. Süreklilik nedir mesela ürün her sene aynı kalitede üretilecek ve çıkacak mı?

Markalaşarak var olacaksın.Müşterinin karşısında hep aynı taahhütte bulunacaksın, o üründe devamlılık sağlayacaksın. Covid döneminin bizlere şöyle bir faydası oldu;Covid öncesi Türkiye'de bireylerin perakende de satılan ürünleri internetten alma oranı yüzde 8-9’du. Getirisi şu oldu herkes evinde kapalı kalınca bakalım mecbur kalınca yüzde 20’ye ulaştı bu oran ve bu oran büyüyecek. 

E-ticaretle ilgili Ticaret bakanlığının en son istatistikte geçen sene ürünlerini kendisi e-ticaret sitesi açmadan eve pazar yerlerinde satan işletme sayısı 320 binlere ulaştı, bu rakam çok yüksek bir rakam. Orada şöyle bir şey var sadece ülkemize özgü değil dünyayı özgü bir trend var, 96’dan bir e-ticaret konusunda çalışıyorum, devlet tarafında da çalıştım, Dünyada ve Türkiye'de ülkeler dedi ki “Dijital ortamı yeni kullanılıyor Biz Dolayısıyla satıcıları bu ortamdan uzaklaştırmak için çok dokunmayalım fazla vergi almayalım.” 2020’lere baktığımız zaman vergilendirme son 4-5 yılın kurgusudur. Bir de normal ticaret erbabı var. Dolayısıyla e-ticarete geçtiğimizde ödemeniz gerekiyor ama Türkiye'de teşvikler çok fazla mesela yurtdışına buradan Gürcistan'a verirse yeni ürün gönderildiğinde gelir vergisinin yüzde 50’si artık alınmıyor, bu çok yeni bir gelişmedir” ifadelerini kullandı.

Dilan Şahinbaş