YEREL
Giriş Tarihi : 04-06-2021 10:29   Güncelleme : 04-06-2021 10:39

DUYARSIZLIK EN BÜYÜK ENGELDİR

Borçka da yaşayan iki engelli Gezmiş kardeşlerin yaşadığı sıkıntılara duyarsız kalmayan Borçka Belediyesi aileye destek olmaya çalışıyor.

DUYARSIZLIK EN BÜYÜK ENGELDİR

Gezmiş kardeşlerde duyarlı vatandaşlardan da ilgi ve destek bekliyor.

“Engelsiz yaşam aracımız ile kardeşlerimizin hayatlarını kolaylaştırıp onların sosyal hayatla daha iç içe olmasını sağlamayı amaçlıyoruz”

Borçka Belediye Başkanı Ercan Orhan, Borçka’da yaşayan engelli eşi ve kaynına bakan Nurcan Gezmiş’i ziyarette bulundu. Gezmiş ailesinin yaşadığı sıkıntıları gidermek için gerekli yardım ve destekleri sağlamaya çalıştıklarını belirten Başkan Orhan, “Önemli olan bu durum da ki kardeşlerimizin hayatını nasıl kolaylaştırabileceğimizdir. Bizde bu doğrultuda elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz” dedi.

“Durumu En İyi Anlayanlardan Biriyim”

Başkan Orhan, “Engelli bir evladı olan bir ebeveyn olarak bu kardeşlerimizi gördüğüm zaman engelsiz yaşam aracını kazandırabilmek istedim. Benim de ağır düzeyde yatalak kızım var. Bu yüzden neler yaşadıklarını en iyi bilenlerden biriyim. Hepimiz her an engelli olabiliriz. Önemli olan bu insanlarımızın hayatını nasıl kolaylaştırabileceğimizdir. Biz belediye olarak elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz ama yeterli olamıyoruz.  Bu insanlarımız için ne yapsak azdır. Kardeşlerimizin sosyalleşme ve yaşam kalitelerini artırmak için çabalayacağız. İnşallah yapmış olduğumuz bu programda duyarlı vatandaşlarımızı bu anlamda ilgilerini artırabilir ve kardeşlerimize de elimizden gelen katkıyı sunarız.

Kardeşlerimizin sıkıntıları büyük bizlerde Belediye olarak çalışmalarımızı yapıyoruz. Borçlarının olduğunu söylediler bizde bundan sonra gerekli girişimlerde bulunacağız. Bunla ilgili de arkadaşlarımıza gerekli katkıları sunacağız. Bu binanın boyasını badanasını ne gerekiyorsa belediye olarak üstleneceğiz. Bizde bundan sonra hem engelsiz yaşam aracını alarak arkadaşların doğaya, sosyal hayata çıkmalarını sağlayacağız ve birebir ilgileneceğiz. Herkes sıkıntılar çekiyor ama evin yükünü daha çok Nurcan Gezmiş yaşıyor. Kendisine de gerekli katkıları bulunacağız” diye konuştu.

“Yük Olmak İstemiyoruz Ama Zor Durumdayız”

Engelli eşi ve kaynına bakan Nurcan Gezmiş, ise “Kendime vakit ayıramıyorum hep hasta bakıyorum. Bakımları kolay olmuyor, 24 saatlik zamanın çoğu diliminde uyumuyorum. Her şey benim sorumluluğumun altında. Kendilerini bedenen bazen yenebiliyorum bazen de komşuları çağırıp kaldırtıyorum. Yetkili kişiler, engelli arabası verirse veya eşimi ve kaynımı kaldırmakta yardım edebilecek birisini görevlendirirse iyi olur.”

Ev aldıkları için bankaya borçlandığını ve ödemekte zorluk çektiklerini ifade eden Süleyman Gezmiş,

Parayı karşılayacak zengin bir hayırsever varsa çok mutlu oluruz. 150 bin lira borcumuz var. Aylık 4-5 bin lira ödüyoruz. Bakım parası alıyoruz, 5 bin lira kesiliyor, 3 bin lira ile geçiniyoruz. İmkânsızlık yüzünden evi badana, boya yaptıramadık. Kullanabileceğimiz doğru düzgün çekyatımız bile yok. Bankaya borcumuz olduğundan ötürü bunları temin edemiyoruz. Pandemi olduğundan kaynaklı kimseye de yük olmak istemedik” diye konuştular.