YEREL
Giriş Tarihi : 25-10-2021 10:44   Güncelleme : 25-10-2021 10:44

Durumun vehameti ortada

Durumun vehameti ortada

Ataması yapılamayan Müzik Öğretmeni Gökhan Kumaş, normalleşmeye geçme sürecinin ardından müzik sektöründe açılma olduğunu ifade ederek “Psikolojik açıdan pandemi süreci bizi çok etkilemişti. Şu an yine pandemi kuralları içerisinde normal hayata devam etmeye başlamak bizi mutlu etti” dedi.

Son 1-2 aylık süreçte çalıştığı müzik evinde işlerin yoluna girdiğini belirten Kumaş, “Biz de bu durumu çok özlemişiz. Maddi açıdan da rahatlama yaşıyoruz ama biizm için önemli olan manevi açıdan rahatlamaktı. 2 senelik psikolojik bunalımdan çıktığımız için eminim ki herkes benim gibi mutludur. Dün Halk Eğitim Merkezi’nde aradılar. TÜRGEV yurdundan gitar kursu istiyorlarmış Böyle gelişmeler olunca da hoşumuza gidiyor. Hem öğrenciler ile bir araya gelmek için hem de işime devam etmek açısından gitmeyi planlıyorum. Üniversite yerleşkesinin bulunduğu yerdeki esnaf kan ağlıyordu. Öğrencilerin eğitiminin yüz yüze olmasını destekliyoruz. Bu açıdan okulların açılması iyi oldu. Buradaki esnaflar da bir nebze olsun rahatladı. En azından 2 senede yaşanılan kayıp böylece kapatılıyor” dedi.

Çoğu müzisyenin geçimini canlı müzikle sağlamasını ve pandemi döneminde yaşanılan müzik sektörü çalışanlarının intiharı haberlerini değerlendiren Kumaş, “Evet canlı müzikler verilmeye başlandı. Birçok arkadaş geçimini bu sayede sağlıyordu ve tekrardan çalışmaya başladılar. Bizler de birkaç masrafımızı canlı müziklerden kazandığımız kazançla karşılıyorduk. Pandemi kuralları içinde normalleşme süreci içindeyiz. Ama bu bile bizim için büyük önem taşıyor. Tekrar etmem gerekiyor ki bu durum beni çok mutlu ediyor. Öte yandan evet intihar eden müzisyen arkadaşlarımız oldu ama bu intiharlar pandemide gerçekleşmedi sadece. Öncesinde de ataması yapılmadığı için, işsiz kaldığı için intihar eden öğretmenlerimiz oldu. Bu sadece müzik sektöründe de değildi. Pandemide ile birlikte intiharlar gün yüzüne çıktı. Üstü kapatılıyordu genellikle. Açlık var, sefalet var, işsizlik var ve bu durumlar bundan 5 sene sonra da olacak. Büyük bir kriz hakim ülkede ve böyle gittikçe biz bu durumdan kurtulamayacağız” ifadelerini kullandı.

Kamu Personeli Seçme Sınavları ile atamalara yönelik açıklamalarda bulunan Gökhan Kumaş, “Geçen sene güzel bir puan almıştım. Bir sene boyunca atama bekledik, ek atama bekledik. Hiçbir şekilde verilmedi ki hakkımızdı bu. Ben gidemedim ama binlerce arkadaşımız Ankara'ya gitti. Bu şöyle sağcısı çıkar bir miting yapar, solcusu çıkar bir eylem yapar, kendi görüşlerini aktarmak için bu yöntemi kullanırlar. Ama düşününki öğretmen adayları buradan kalkıp Ankara'ya gidip miting gerçekleştirdi. Neden? Çünkü ataması yapılmıyor, çünkü hakkı olanı vermiyor hükümet. Bu günümüz tarihinde büyük bir olay. Sen hükümet olarak öğretmeni ayaklandırıyorsan eğer, öğretmenin şurasına getiriyorsan her şey bitmiş demektir. Ekonomi bitmiş, siyaset bitmiş, maddi açıdan her şey bitmiş demektir. Geleceğe yön veren bir kişiliğin, her şeyi bırakıp, her şeyi göze alıp buradan mitinge gitmesi her şeyin değiştiğini gösteriyor. Ben bir öğretmen adayıyım, eskiden attığım twitte bile çok dikkat ederdim ama artık susmak istemiyoruz. Hakkımız göz göre göre yeniliyorsa susmamamız gerekiyor artık. Biz öğretmen adaylarını hatta atamasını yapmadığınız öğretmenleri bu raddeye getirdiyseniz eğer demek ki gitmeniz gerekiyor” dedi.

Yeni Eğitim Bakanı gelmesi ile 15 bin karma atamasının yapılacağını açıklayan Kumaş, “Yüz binden fazla öğretmen açığımız var diyorlar ama öğretmen ataması yapmıyorlar. Şaka gibi. Van’da belediyeden ‘ücretli öğretmen aranıyor’ diye anons yapıyorlar. Bu durumun vehametini ortaya koyuyor. Bu öğretmenle dalga geçmektir. Şu an kendi bakanımızdan dahi destek alamıyoruz biz. Öğretmenler sefil durumda ve bu durum değişmeyecek. Her sene üstüne biraz daha koyacaklar. Sen atama yapmadığın sürece 20 bin olacak 40 bin, 40 bin olacak 60 bin. Siyasi iktidar hükümete geldiğinde 8 yüz bin olan öğretmen sayısını 1 buçuk milyona çıkarttık diyerek çalışma yaptıklarını göstermek istiyor ama 20 sene de sen 7 yüz bin öğretmen ataması yapmışsın sadece ki bu zaten senin görevin. Geleceğe yön veren öğretmenlere bunun yapılmaması lazım.