YEREL
Giriş Tarihi : 23-08-2021 11:48   Güncelleme : 23-08-2021 12:39

DÜNYA MARKASI: KAFKASÖR

Her yıl geleneksel olarak düzenlenen Kafkasör Kültür, Turizm ve Sanat Festivali kapsamında pandemi koşulları nedeniyle bu yıl sadece Boğa Güreşleri etkinliği düzenlendi.

DÜNYA MARKASI: KAFKASÖR

Konser ve farklı etkinliklerin yapılmadığı Kafkasör’de yine renkli görüntülere sahne oldu.  Festivale bürokrasinin de ilgisi yoğundu.

DİLAN ŞAHİNBAŞ

Bu yıl 40’ıncısı düzenlenen Kafkasör Boğa Güreşlerinin ilk gününde yapılan deste, ayak, küçük orta ve süper baş kategorilerinde gerçekleşen güreşleri Artvin Belediye Başkanı Demirhan Elçin, CHP YDK Başkanı Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan, CHP PM Üyesi İstanbul Milletvekili Yunus Emre, CHP Artvin İl Başkanı Ahmet Biber, Borçka Belediye Başkanı Ercan Orhan, Hopa Belediye Başkanı Taner Ekmekçi, Artvin Çoruh Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Sıtkı Bilgin, CHP Merkez İlçe Başkanı Olgun Gümrükçü, Borçka İlçe Başkanı Vehbi Yılmaz, Murgul İlçe Başkanı Mehmet Durmuş, Disk/Geneliş Artvin Şube Başkanı Selim Bilgin, CHP İl Kadın Kolları Başkanı Ayşe Yavuz Dinç, Merkez İlçe Kadın Kolları Başkanı Dilek Çoruh, Artvin İl Genel Meclisi üyesi Zafer Gülenç ve Ardanuç İl Genel Meclisi üyesi Talip Işık izledi.

Artvin Çoruh Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Sıtkı Bilgin, Kafkasör Festivallerinin Artvin adına güzel bir gelenek olduğunu söyleyerek, “Bu geleneği Avrupa’da da tanıtmak lazım. İspanya’da bu gelenek var ama boğalar birbirlerini öldürüyor bu yüzden onlarınki daha vahşi bir festival. Kafkasör’de ise doğal ve insani bir güreş var. Artvin’in bu kültürü devamlı olarak yaşatması gereklidir. İl ve bölge için bu tarz festivaller önemli bir gelenektir çünkü toplumlar gelenekleriyle var olur. Dolayısıyla Belediye Başkanı Demirhan Elçin’e teşekkür ediyorum. Festivalde emeği geçenleri kutluyorum ve tebrik ediyorum. İnşallah bunun gibi nice güzel etkinliklerde Artvin halkıyla buluşuruz” dedi.

Rektör Bilgin ayrıca geçtiğimiz günlerde CHP YDK Başkanı, Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan’ın Rektörlük makamında kendisini ziyaret etmesiyle ilgili değerlendirmelerde bulundu ve şu ifadeleri kullandı;

“Kendisiyle Artvin’in genel sorunlarını konuştuk. Artvin’in gelişmesi için neler yapılabilir bunları paylaştık. Artvin Çoruh Üniversitesi ilimiz için lokomotif bir kurum. Dolayısıyla bu kuruma bütün Artvin halkının sahip çıkması lazım. Üniversite ne kadar gelişirse ve büyürse ekonomik ve sosyal kültürel bakımdan şehrimiz için o kadar faydalı olur. Bu yüzden biz Artvin Çoruh Üniversitesiyle şehir, toplum, STK’lar ve sosyal ve kültürel etkinliklerin tümüne önem veriyoruz. Bu alanda da her türlü iş birliğine açığız.”

Kültür ve Turizm İl Müdür Vekili Özner Bilmiş de bu yıl 40’ıncısı düzenlenen Kafkasör Boğa Güreşleri’nin ilk günü protokolde yerini almıştı. Bilmiş, Kafkasör Boğa Festivallerinin Artvin’in turizm destinasyonlarından en önde gelenlerden bir tanesi olduğunu söyleyerek, “Festival normalde Haziran’ın üçüncü hafta sonu ya da Temmuz’un ilk hafta sonu yapılıyordu. Bu sene pandemi kararlarında ötürü biraz geç kalındı. Artvin turizmi için yapılacak çok şeyler var. Valimizin koordinesinde devam eden 5 proje bulunmakta: İbrikli marina, üniversitenin botanik bahçesi, gastronomi müzesi yapıldı. Bunun haricinde Cehennem deresi kanyonunun düzenlemesini yapıyoruz. Kafkasör’deki 9 nolu alan bakanlığımızca 30 Temmuz 2021 tarihinde ihaleye çıktı 30 ağustos 2021 tarihi son müracaat tarihi. 290 kapasiteli konaklama tesisi yapılacak. Av ve Yaban Hayatı müzesi çalışması devam ediyor” dedi.

CHP Milletvekili Uğur Bayraktutan, Kafkasör Festivallerinin 2 yüz yıllık bir miras olduğunu, bu yıl 40’ıncısının düzenlendiğini belirterek, “Bu sene biraz sıkıntılar çektik. Belediye Başkanı Demirhan Elçin büyük bir özveriyle Kafkasör Festivalinin aynı yerde yapılmasıyla alakalı büyük bir çalışma içerisinde oldu. Bu festivalin Kafkasör arenasında gerçekleşmesinde Gökçen ailesinin çok büyük katkıları var. İyi niyetlerinden ve katkılarından dolayı şükran duygularımı ifade ediyorum. Artvin Kafkasör’ü sadece Türkiye için değil dünya için bir markadır. Bu geleneği sürdüren Artvinlilere, kendi burada olmayan ama yüreği burada atan bütün vatandaşlara şükranlarımı sunuyorum. Artvin ve Artvinli yaşadığı müddetçe bu kent turizm kenti olma özelliğini sonsuza kadar taşıyacaktır. Bu kenti bir maden kenti olarak değil boğa güreşiyle, doğasıyla, yeşiliyle, halk oyunlarıyla eğitim ve turizm kenti olarak yeni nesillere aktaracağız” dedi.

Bayraktutan, Meclis’in tatile girmesi itibariyle Artvin Merkez’de ve ilçelerde çalışmalar yaparak, 22 Temmuz’da Arhavi’de yaşanan sel felaketi ardından ilçeyi ziyaret ettiğini söyledi ve şu ifadelerle açıklamalarını sonlandırdı;

“Artvin’i ilçeleriyle beraber adım adım geziyoruz. Özellikle son günlerde Arhavi’de büyük bir sıkıntı var. On, on beş gün boyunca sadece Arhavi’ye odaklandık. Arhavi için büyük yardımlarda bulunduk. Bir Cumhuriyet Halk Partisi’nin, Millet İttifakının Belediyeleri olarak nereden bir sel, yangın felaketi varsa orada bulunmaya ve yardımcı olmaya devam edeceğiz. Herkes şunu iyi bilsin Artvin Mustafa Kemal Atatürk’ün kentidir. Bir Cumhuriyet kentidir. Çağdaşlığın ve modernliğin bir kentidir. Şehrin bütün ilçeleriyle beraber bir bütündür. Büyük bir heyecan ve gururla ilçeleri gezmeye devam edeceğiz. 1 Ekim’de meclis açıldığı günden itibaren Artvin’de nerede bir sorun varsa yüksek bir heyecanla Artvin’in sorunlarını Parlamentoya taşımaya devam edeceğiz. Bu kenti özgürlüğün ve umudun kenti yapacağız.”

Kafkasör Boğa Güreşleri etkinliğine katılan bir diğer isim de CHP PM Üyesi İstanbul Milletvekili Yunus Emre oldu. Emre Kafkasör Festivallerine dair yaptığı değerlendirmede Artvin’in doğayı, çevreyi ve hayvanları korumak bakımından çok önemli duyarlılığı olan bir şehir olduğunu vurgulayarak, “Burada bulunmaktan ötürü çok mutluyum. Boğa güreşlerinde; insanla hayvan arasında, doğayla da insan arasında güçlü bağlara şahitlik ediyoruz. Bu topraklarda bulunmaktan mutluyum. Başta Belediye Başkanı Demirhan Elçin olmak üzere emeği geçen tüm arkadaşlara teşekkür ediyorum. Artvinli vatandaşlarımızın Kafkasör’e karşı büyük bir ilgisi var. Bu da bizi çok sevindiriyor” diyerek Artvinlilerin şehrine, doğaya sahip çıkan ve koruma azminde olan insanlar olduğunu, bu yüzden de gurur duyduklarını ifade etti.

Artvin’deki 2019 yerel seçimlerinde birçok önemli ilçeyi ve İl Belediye Başkanlığını kazandıklarını söyleyen Emre, "Bu önemli bir siyasi başarıdır. Yerel seçimlerden sonra Artvin’de çok hızlı bir değişim döneminden geçtiğini bizlerde gözlemliyoruz. Özellikle kültür, sanat faaliyetlerine ve spor alanındaki aktivitelere çok ciddi bir atılım söz konusu oldu. Tüm Türkiye’nin olduğu gibi pandemi koşullarında sosyal belediyeciliğe ve sosyal dayanışmaya büyük bir ihtiyaç ortaya çıktı. Belediye Başkanlarımız bunu da layığıyla yerine getirdi. Arhavi’de bir sel felaketi meydana geldi. Bu felaket sonrasında CHP Belediyelerinin oluşturduğu güçlü bir dayanışma ortaya çıktı. Bununla gurur duyuyoruz” dedi.

CHP İl Başkanı Ahmet Biber ise Kafkasör Festivali’nin pandemiden ötürü geçtiğimiz yıl yapılamadığını ve bu sene yapıldığı için çok memnun olduğunu söyleyerek, “Yer probleminden ötürü birtakım olaylar oldu. Umuyorum ki bir daha böyle bir şey olmaz. İki yüz yıllık geleneğimizin devam etmesi gerekiyor. Bu geleneğimiz toplumda dostluğun, kardeşliğin, barışın test edilmesidir. Boğa güreşleri de ayrı bir zevk ayrı bir eğlencedir. Boğa güreşlerinin devam etmesi gerekiyor. Yer problemi çözülürse ki umarım çözeceğiz. Çözülürse de bir sorun yaşanmadan boğa güreşleri sürekli olarak Kafkasör’de yapılır. Kafkasör boğa güreşi festivalleri Artvin’in tanıtımı içinde çok önemli bir yer tutuyor. Türkiye’de birçok insan bu festivalleri yayın yapan televizyonlar vasıtasıyla izleyebiliyor. Daha önce tanıtımlar daha iyi yapılıyordu bundan sonra da daha iyi yapılması lazım.  Eğer yer bizim olursa organizasyonlar ona göre olur. Bunun devamını istiyoruz. Belediye Başkanı Demirhan Elçin’e bu kararlı tutumundan dolayı teşekkür ediyorum” dedi.

CHP Merkez İlçe Başkanı Olgun Gümrükçü,  Kafkasör festivalinin gerçeklemesi için emek veren herkese çok teşekkür ederek, “Birileri buranın yapılmamasını istedi ama başta Belediye Başkanı Demirhan Elçin olmak üzere yer sahibi Murat Bey de arena konusunda çok yardımcı oldu. Bazıları bu işi siyasete dökmek istedi. Bu işin siyaseti yoktur. Kim ne yaparsa yapsın kafkasör festivalini bitiremeyecekler. Artvin halkı olarak her zaman burada festivalimizi yapacağız. Herkese emeklerinden ötürü şükranlarımı sunuyorum” ifadelerini kullandı.

CHP Murgul İlçe Başkanı Mehmet Durmuş, “Kafkasör Festivali’ni tekrardan halkımıza kazandıran Belediye Başkanı Demirhan Elçin’e çok teşekkür ediyorum. Biliyorum ki kafkasör festivalinin bu sene gerçekleşebilmesi için çok emek sarf etti. Halkımıza kazasız belasız güzel bir festival olmasını diliyorum” dedi.

Festivalin bir diğer katılımcısı CHP Borçka İlçe Başkanı Vehbi Yılmaz oldu. Yılmaz, öncelikle bu başarılı çalışma neticesinde Başkan Demirhan Elçin’e, 200 yıllık festivalin devamı için etmesi için verdiği mücadelelerinden dolayı teşekkür ederek, “Emeği geçenlerin tamamında teşekkür ediyorum. Güzel bir etkinlik oluyor. İnşallah bu bizim çocuklarımıza da kalacak bir miras olması dileğiyle. Bundan sonrada bunun devam etmesini istiyoruz. Herkes için teşekkür ediyorum, emeği geçen herkese sağ olsun” dedi.

Hopa Belediye Başkanı Taner Ekmekçi ise “Artvin Belediyesinin düzenlemiş olduğu bu güzel etkinlik için başta Belediye Başkanım olmak üzere herkes tebrik ediyorum. Geleneğimiz kaldığı yerden devam ediyor. Bu beni çok mutlu ediyor” ifadelerini kullandı. 

Borçka Belediye Başkanı Ercan Orhan’da festivalin ilk gününü kaçırmayanlar arasındaydı. Başkan Orhan Kafkasör Yaylasında olmaktan çok mutlu olduğunu belirterek, “Yıllardır sürdürülen bu Kafkasör Festivali bugün de devam ediyor ve Belediye Başkanı Demirhan Elçin’in çok büyük katkıları var. Hem kendisini hem de emeği geçen Artvinlileri tebrik ediyorum” dedi.

Şoförler Odası Başkanı Şeref Öngüner, festivale dair yaptığı değerlendirmede şı ifadeleri kullandı;

“Geçen yıl pandemiden ötürü gerçekleşemeyen Kafkasör Boğa Festivalleri bugün başladı. 2 yüz yıllık gelenek olan Kafkasör Festivali’ne bu sene katılım güzel gözüküyor. Boğa güreşleri Artvin halkının vazgeçilmezidir. Bütün boğa severlere ve bütün boğacılara başarılar diliyorum. Doğasıyla, boğasıyla, halk oyunlarıyla her şeyiyle güzel olan bir memlekette yaşıyoruz. Bu yüzden gurur duymalıyız. Bütün Artvin halkına sevgimi ve saygılarımı sunuyorum.”

Minübüsçüler Kooperatif Başkanı Remzi Yıldız ise “Kırk yıldır Kafkasör Festivali’ne emek veren bugün ki arena konusunu çözüme kavuşturan Belediye Başkanı Demirhan Elçin’e, muhasebecilerine ve tüm halka teşekkür ediyorum. Festivalin keyifli bir şekilde gerçekleşmesini diliyorum” dedi.

Festivalde protokolde oturan bir diğer isim de Ünal Bey’di. Ünay Bey Artvinli olduğu için çok mutlu ve gururlu olduğunu söyleyerek, “İstanbul’da yaşıyorum. Altmış sene önce İstanbul’a gittim. Her sene gelip Artvin’i ziyaret ediyorum. Böyle bir şenliğe denk geldiğim için çok mutluyum. Başta Belediye Başkanı Demirhan Elçin olmak üzere bütün emeği geçen herkese yürekten teşekkür ediyorum” dedi.