YEREL
Giriş Tarihi : 03-05-2021 12:57   Güncelleme : 03-05-2021 12:57

Dünya Basın Özgürlüğü Günü Kutlu Olsun

Cumhuriyet Halk Partisi Artvin Merkez İlçe Başkanı Olgun Gümrükçü 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü günü hakkında basın açıklaması gerçekleştirdi.

Dünya Basın Özgürlüğü Günü Kutlu Olsun

Gümrükçü gerçekleştirdiği basın açıklamasında, her yıl 3 Mayıs'ta kutlanan Dünya Basın Özgürlüğü Günü'nde Türkiye'de hala birçok tutuklu gazetecinin bulunduğunu ve her yıl Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF) tarafından yapılan 'Dünya Basın Özgürlüğü Endeksi' sıralamasında Türkiye’nin 180 ülke içerisinde 153’üncü sırada yer aldığını vurguladı.

Gazeteciler Hedef Tahtasında

Basın özgürlüğünün kişilerin doğru bilgiye iletişim hakkı konusunda büyük rol oynadığını ve Basın Özgürlüğü Günü'nde tutuklu gazetecilere dikkat çeken Gümrükçü, “Ülkemiz ne yazık ki basın özgürlüğü sıralamasında düşük noktalarda yer alıyor. Türkiye Gazeteciler Sendikası raporuna göre 1 Nisan 2020 tarihi itibariyle yargı reformuna rağmen 85 gazeteci hala hapiste. Ne yazık ki muhalif basının bir parçası olup da hakkında soruşturma veya dava açılmayan gazeteci yok denecek kadar az sayıda. Hükümetler ilk hedef Koronavirüsün yaygınlaşmasını ve insan yaşamını tehdit eden etkilerini azaltmak için etkin bir mücadele yürütmek iken Türkiye'de gazetecilerin böylesi bir süreçte bile hedef tahtasına oturtulması basın özgürlüğü konusunda durumun ne kadar vahim olduğunun kanıtıdır” dedi.

‘Gazeteciler özgürlüğünü, toplum haber alma hakkını, ülkemiz demokrasisini kaybetti’

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın basını 'Virüs' diye niteleyen açıklamasının baskıların boyutunu göstermek açısından yeterli olduğunu belirten Gümrükçü, “Basın yok edilmesi gereken bir virüs değil, özgür bir toplum için olmazsa olmazlardandır. Son 10 yılda medya çalışanları üzerindeki baskı sadece parmaklıkların ardıyla sınırlı kalmadı, medya sahipliğinin yandaşlaştırıldı, davalar ile gazeteciler yıldırılmak istendi, medya çalışanlarına fizikî saldırılarla gözdağı verildi. Nitekim gazeteciler özgürlüğünü yitirirken toplumumuz haber alma hakkını, ülkemiz de demokrasisini kaybediyor” diyerek gerçekten örgütlü, hür ve bağımsız bir basına ihtiyaç olduğunu açıkladı.

Gümrükçü basın açıklamasını, “Kimsenin düşünce ve ifadelerinden dolayı yargılanmadığı, her türlü baskı ve sansürden uzak, sesimizi daha özgür duyuracağımız bir dünya dileğiyle 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Gününü kutluyoruz” diyerek sonlandırdı.

Dilan Şahinbaş