YEREL
Giriş Tarihi : 03-05-2021 14:12   Güncelleme : 03-05-2021 14:12

Dumansız Yangınla Mücadele

Artvin Orman Bölge Müdürlüğü Artvin Orman İşletme Müdürlüğü Taşlıca Orman İşletme Şefliği sınırları içerisinde kalan Hatila Vadisi Milli Park alanında meydana gelen böcek zararı ile ilgili olarak, Bölge Müdürlüğümüz Toplantı salonunda, Artvin Orman Bölge Müdürü Dr.Mimar Sinan Özkaya, Doğa Koruma ve Milli Parklar 12.Bölge Müdürü Cüneyt Aloğlu, Çoruh Üniversitesi Orman Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Aydın Tüfekçioğlu, Yerel ve Ulusal Basın temsilcileri, Orman Kooperatifleri Birlik Başkanı Hasan Yaşar, Taşlıca Muhtarı Ümit Akalın, İlgili Şube ve İşletme Müdürleri ve emekli Biyolog Yaşar Aksu’nu katılımıyla bilgilendirme toplantısı yapıldı.

Dumansız Yangınla Mücadele

Toplantıda Artvin Orman Bölge Müdürlüğü Artvin Orman İşletme Müdürlüğü Taşlıca Orman İşletme Şefliği sınırları içerisinde, 2016 yılında Hatila Vadisi Milli Parkı içerisinde küçük bir alanda oluşan fırtına devriği olduğu, bu alana  yol olmaması sebebiyle herhangi bir müdahale yapılamadığını ve dolayısıyla “Ips typographus" Dünyanın en tehlikeli kabuk böceği popülasyonunun artış yaparak 700 Ha.lık bir alanda zarar yaptığı, müdahale edilmediği takdirde, daha büyük alanlarda böcek zararı oluşacağından, bu alanda yapılacak çalışmalarla ilgili Orman Bölge Müdürü Dr. Mimar Sinan Özkaya sunum yaptı.

Toplantıda bu böceklere eğer müdahale etmeksek, zarar görmüş alanları binli hektarlar üzerine çıkacağını söyleyen Artvin Orman Bölge Müdürü Dr. Mimar Sinan Özkaya, ”Bizim ağaç kesmek gibi bir niyetimiz yok. Tek bir niyetimiz var bu böceği burada durdurmak. Bu ormanlar bizim için çok kıymetli. Gelecek nesillere aktarmak için bu işin uzmanı, teknik elamanı olarak tedbirini almak zorundayız. Batıda nasıl orman yangını varsa bizde de bu yangın var. Bunun adı dumansız orman yangınıdır” diye konuştu.

Artvin Çoruh Üniversitesi Orman Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Aydın Tüfekçioğlu ise,” bizim elimizde bir hazine var. Burası anıt ağaçlarıyla ve doğal yaşlı ormanlarıyla öne çıkmış bir bölge. Bu nedenle Milli Park ilan edilmiş.  Bizim elimizde ekolojik değer var. Bu değere müdahale etmeyip, kurutup bırakamayız. Bu değeri atalarımız dedelerimiz bize bıraktı. Bizde kurumadan gelecek nesillere aktarmamız gerek. Bizim amacımız burada olan bir yangını söndürmek” ifadelerini kullandı.

Doğa Koruma ve Milli Parklar 12. Bölge Müdürü Cüneyt Aloğlu ’da, “Hatila Milli parkımız, 17 bin hektar alana sahip. Artvin, Türkiye’nin en fazla korunması gereken illerinden biri. Her yıl iki kat artan ve son 6 yılda 70 kat artan bu alanı kendi haline bırakırsak 5 yıl sonra 17 bin hektarlık alanın üzerine çıkıyoruz. Bu ne demek oluyor Milli Park alanın tamamını kuşatmış oluyor. Bir an önce mücadeleye başlanması gerektiğini” ifade etti.