YEREL
Giriş Tarihi : 21-04-2022 11:39   Güncelleme : 21-04-2022 11:39

“Dükkanımızı kiraya versek daha kârlıyız”

“Dükkanımızı kiraya versek daha kârlıyız”

Toprak Mahsulleri Ofisi, 25 Mart itibarıyla fırıncılara sattığı ucuz buğday fiyatlarına yüzde 20 zam yaptı. Piyasada satılan diğer toptan unların da bir ayda 80 lira arttığı belirtildi.

Rusya’nın Ukrayna’yı işgali sonrası küresel buğday fiyatlarındaki rekor artışlar Toprak Mahsulleri Ofisi’nin (TMO) ithalat faturasını kabartınca, yurt içinde un sanayicilerine satılan ekmeklik buğday fiyatları arttı.

Savaş öncesinde tonu 320 dolar civarında seyreden buğday fiyatları savaş sonrası 450 doları aştı. Kabaran ithalat faturası sonrası TMO’nun değirmenlere ve fırıncılara ekmek fiyatlarının artmaması için ucuz fiyattan verdiği ekmeklik buğday fiyatları, 25 Mart itibarıyla yüzde 20 civarında zamlandı.

TMO’nun sattığı buğday ile 50 kiloluk bir un çuvalı 210 TL iken 250 TL’yi aştı. Şu an aynı miktardaki bir çuval unun piyasadaki fiyatları ise 480 liraya dayanmış durumda.

Kent merkezinde unlu mamul üretimi yapan Mehmet Nuri Gümrükçü, imalathanede130 kilo yufka elde etmek için 100 kilo un kullanıldığını belirterek, “50 kilo un kullanıyoruz yufka için ama 50 kiloda urvalık yani yufkayı unlamak için kullanıyoruz. 100 kilo undan biz ancak 130 kilo yufkaçıkartabiliyoruz” dedi.

Sektöre yansıyan zamları aynı şekilde ürünlerine yansıtamadıklarını belirten Gümrükçü, “Unun çuvalı 160 lirayken yufkanın kilosu 12 liraydı, unun çuvalı 480 lira oldu ortalama yüzde 300 arttı.Biz ancak 24 lira yapabildik yufkanın kilosunu, 2 kat arttırabildik. Bizim tek masrafımız ürün maliyet masrafı da değil ayrıca. Birkaç ay önce 2-2 buçuk bin lira gelen elektrik faturası 8 bin 500 lira geliyor artık. Bakıyorsun yapılan işte değişiklik yok, aynı saatte elektrik kullanılıyor ama faturamız bir anda 4 katı kadar arttı.

Bir elemanın maliyeti yeni yıl öncesi asgari ücret 2 bin 800 lira iken sigortası ile beraber 3 bin 600 bandına geliyordu. Bugün bir elemanın maliyeti bize 6 bin 500 liraya geliyor. 6 tane de elemanımız var, 40 bin liralık bir eleman maliyetimiz var. 6 tane elemanımızın yanında ben eşim ve bir de oğlum da burada çalışıyoruz. İş yeri bize ait olduğundan kira ödemesi yapmıyoruz. Zaten bu masrafların üzerine bir de kira ödeyecek olsak hiç geçinemezdik. Ben ve eşim Nuran Gümrükçü emekliyiz, dükkanımı iş yeri olarak kiraya verecek olsak, oğlumuz da asgari ücretli bir işe girip çalışsa kazancımız daha çok olur, daha kârlı oluruz” ifadelerini kullandı.

Gümrükçü açıklamalarının devamında şu ifadelere yer verdi:

“Bizim ülkemiz tahıl ambarıydı ama maalesef son 5-10 yıldır belki de 15 yıldır buğdayı dışarıdan alıyoruz. Ukrayna'dan Rusya'dan alıyoruz. Orada savaş çıktığı için süreç nasıl ilerleyecek bilmiyoruz. Ekonominin ne halde olduğunu görüyoruz. 4 bin 250 lira maaş alıp ‘Allah Tayyip Erdoğan'ı başımızdan eksik etmesin’ diyen vatandaşlara sesleniyorum; nasıl geçinebiliyorsunuz? Enteresan bir durum, ne olacağını da kestiremiyorsunuz. Bizler burada asgari ücrete talim ediyorken, birileri sarayda sefa sürsün diye mi yapıyoruz bu işleri.”

Dilan Şahinbaş