YEREL
Giriş Tarihi : 21-04-2022 11:44   Güncelleme : 21-04-2022 12:00

Düğün sezonunda her bütçeye uygun organizasyon

Düğün sezonunda her bütçeye uygun organizasyon

Düğün sezonu Ramazan ayının hemen ardından başlayacak.

Geçtiğimiz sene pandemi sebebiyle kısıtlamalar ile geçen düğün sezonu,bu yıl zamlar ile açılışı yaptı.Düğün sezonunun yaklaşması ile birlikte en merak edilen konulardan biri, enflasyon sebebiyle gelen zamlar sonrası bir düğün yapmanın ne kadara mal olacağı oldu.

Çağla Çiçekçilik işletmesinin sahibi Alpaslan Karacan bu yıl gerçekleştirilecek düğün organizasyonları için açıklamalarda bulunarak “Her bütçeye uygun organizasyonlar gerçekleştiriyoruz” dedi.

Geçtiğimiz yıl pandemiden dolayı düğünlerin kısıtlamalar ile geçtiğini, 2 yıl süren pandemide insanların düğünlerini ertelediğini ya da nikahla yetindiğini belirten Karacan, “Bu sene bir patlama bekliyoruz sektörde. Düğün yapacak çiftlerimiz bu sene organizasyona daha çok ağırlık verecek. Maliyetleri ne kadar yüksek olsa da zaman geçtikçe daha da zorlaşıyor şartlar, bunu da göz önünde bulundurarak sektörde daha çok canlılık olacak. Bu senenin güzel geçeceğini düşünüyoruz. Yoğunluk bizim takvimimize de yansıdı. Temmuz ve ağustosta yerler dolmak üzere. Mayısın 4’ü itibariyle düğün sezonunu açmış olacağız. Tabii biz yılın ilk düğününü Şubat ayının 20’sinde Grand AVM’de gerçekleştirmiştik. Bayramdan sonra mayısta da yoğun olarak başlıyoruz sezona” dedi.

İnsanların 2 yıl boyunca pandemi kısıtlamasında eve kapandığı için, sosyalleşme, toplumla iç içe olmak istediğini dile getiren Karacan, “İnsanlar pandemiden sonra daha aktiviteli, görseliğin daha ön planda olduğu, daha güzel düğünler istiyorlar. Pandemi döneminde insanlar ağırlıklı olarak nikâhtöreni gerçekleştirmişti. Evlenmek mecburiyetinde olanlar pandemi dolayısıyla daha sade yapmıştı.Bu sene de arada sade düğünler olacak gibi çünkü bütçe sıkıntısı olanlar daha sadelikten yana tercih yapacaklar” ifadelerini kullandı.

Pandemi kapsamında geçirilen düğün sezonlarında büyük kayıp yaşadıklarını ve maddi olarak 1 yıl gerilediklerini belirten Karacan, “O süreçte kendi hazır birikimlerimizden kullandık. Ona rağmen yine zorluk çektik. Bu konuda devlet sadece personellerin sigortası konusunda yardımcı oldu, ekstradan pek destek göremedik” dedi.

Açıklamasının devamında sektöre yansıyan zamlarla ilgili konuşan Karacan şu ifadelere yer verdi:

“Sezon öncesi hazırlıklarımızı yapıyoruz. Eksik ürünlerimizi tedarik ediyoruz. Yalnız fiyatlar 1 yıl önceki gibi değil. Zamlar bizim sektörü de çok etkiledi. Yüzde 200-300 hatta yüzde 400’lere kadar artışlar oldu. Yenilikler katmaya çalışıyoruz ama inanın çok zor.Mevcut olan ürünlerle idare etmeye çalışacağız, ürün çeşitliliğimiz var zaten onlar yeterli olacak. Elimizde olan imkânları kullanıp müşteriye de onları sunacağız. Bir süre böyle idare edeceğiz, sezon toparlanana kadar idare edeceğiz.

Düğün, kına, doğum günü organizasyonunun yanı sıra bu tür organizasyonlar için kiraladığımız mekânımız var. Açıkhavada tiyatro, sinema yapabiliyoruz, etkinlikler gerçekleştiriyoruz. Matine, çay, konser, sahne, reklam, çadır kiralama, ses sistemi, platform, mezuniyet törenleri, doğum günleri, nişan, kokteyl gibi her türlü organizasyon var. Müşterinin isteğine göre halledebiliyoruz.

Doğum günü organizasyonu için gelen birine mekanımızda gerçekleştirdiğimiz organizasyonlar bin 500 liradan başlıyor, müşterilerin isteklerine göre artıyor. Arz talebe göre fiyatlar değişiyor. Nişan, kına onlar da 5 bin liradan başlıyor. Sınırımız yok, ne isterlerse ona göre yapıyoruz. İstedikleri şeyleri ekletebiliyorlar. Her bütçeye göre konsept ayarlıyoruz. Kişi sayısı da önemliçünkü ona göre iş gücü artıyor. Önceleri yol masrafını eklemiyorduk ama artık akaryakıta fahiş oranlarda zam geldiği için onu da maliyetimize eklemek zorunda kalıyoruz.

Anneler günü var önümüzde, özel günler iyi güzel geçiyor ama insanlar fiyatta takılıyor. Mesela bana 100 liralık çiçek yap diyorlar.Artık 100 liralık çiçek kalmadı. Bir gül 30 lira olmuş, insanlar şaşırıyor bu sektörde artış mı oldu diye. Tabii bize de yansıması oldu. Zaten uzaktan geliyorlar, ithal ediyoruz, Kenya’dan bile bize gül geliyor. Antalya'ya gelen güller bile dışarıdan gelip Türkiye içerisinde dağıtılıyor.Maliyetleri çok yüksek, fiyatlar uçuk olduğu için zorlanıyor insanlar. Ciro artıyor gibi görünüyor fiyatlardan dolayı ama müşteri sayısı azaldı.”

Dilan Şahinbaş