YEREL
Giriş Tarihi : 02-04-2021 13:38   Güncelleme : 02-04-2021 13:42

Drone çekimlerine fotoğrafçılar için sınırsız izin verilmeli

Artvin’de fotoğrafçılık yapan Hasan Avcı COVİD-19 salgını ile birlikte düğünlerin de iptal edilmesiyle hali hazırda olan randevularının iptal edildiğini, önümüzdeki düğün sezonuna ümitli baktıklarını açıkladı.

Drone çekimlerine fotoğrafçılar için sınırsız izin verilmeli

Fotoğrafçılık atölyesi açarak işletmeciliğe başlayan Hasan avcı pandemi sürecinde düğünlerin iptal edilmesiyle yaşadığı ekonomik sıkıntıları anlattı ve şu ana kadar düğün sezonuyla ilgili yetkililer tarafından herhangi bir açıklama yapılmadığından dolayı evlenecek kişilerin kararsız kaldıklarını, randevu almadıklarını belirtti.

‘Kredi üstüne kredi ekledik’

Her sektör çalışanı gibi pandemi nedeniyle işlerinin durma noktasında olduğunu belirten Avcı, “Geçen yıl işlerimiz yarı yarıya düştü. Esnaflara verilen kredi desteğinden ben de yararlandım ancak kredi üstüne kredilerimiz eklendi. Yine işler bu sezonda da açılmadı. Açılıp açılmaması konusunda da muallaktayız.  Ne olacağınız tam olarak biz de bilmiyoruz.  Yeni sezon için randevularımız var.  Ancak insanlar da bir kararsızlık içerisinde.  Bilmiyor ki insanlar düğünlerini yapmak istiyor eskiden olduğu gibi” dedi.

‘Sosyal medya işimizin bir parçası’

Pandemi sürecinden önce Artvin’in her yerinde dış çekim yaptıklarını ifade eden Avcı, Kafkasör başta olmak üzere, Karagöllerde, sahil kesiminde ve yaylalarda çekim yaptıklarını söyleyerek, “İl dışından da müşterilerimiz oluyor. Rize, Bursa, Erzincan, İzmir’den gelenler oluyor. Çeşitli illerden geliyorlar çekim için.  Geçen yılla fiyatlarımız aynı değil çünkü albüm firmaları üç kez zam yaptı albümlere bu nedenle biz de zam yapmak zorunda kaldık.  500 TL gibi bir artışımız söz konusu oldu. Sosyal medya işlerimize büyük katkı sağlıyor. İşlerimizin yüzde 70’i sosyal medya üzerinden oluyor.  Sosyal medyayı aktif bir şekilde kullanmaya çalışıyoruz.  Özellikle yaz dönemlerin de üç saatte bir paylaşım yapıyoruz. Sosyal medya bizim işimizin vazgeçilmez bir aracı. Daha fazla takipçiye bu vesile ile de müşterilerimize bu mecradan ulaşıyoruz. Onlarda bizlerle kolaylıkla iletişime geçiyorlar” diyerek açıklamalarına devam etti.

‘Drone çekimlerini kolaylıkla yapmak istiyoruz’

Artvin’de fotoğrafçılık yapanların Artvin’i tanıtma noktasında büyük rol oynadıklarını, sosyal medyadan paylaştıkları çekim fotoğraflarının kenti tanıtma noktasında ileri boyutta işlevsellikleri olduğunu belirten Avcı, “Karagöl’e gidiyoruz ancak drone kullanamıyoruz. İzin verilmiyor. Bizler için sıkıntı olmaya başladı. Herkesin yani bu işi yapanların drone’u var ancak işlerinde kullanamıyorlar.  Biz bu işin ticaretini yapıyoruz ve bu konudan muzdaripiz. Ehliyetimiz de var ancak bizim çekim yapabilmemiz için izin almamız gerekiyor.  İzin süreci de uzun ve bizim aniden çekim için randevumuz çıkıyor bir sonraki güne ama ben gerekli yere gidip izin alacağım ve bu konuda valiliğin bize yardımcı olması gerekiyor. Bu konuda sesimizi duyarlarsa çok memnun olacağız.  Bizler bu sefer de korsan olarak çekim yapıyoruz insanın olmadığı yaylalarda çekim yapıyoruz. Bir Karagöl’de çekim yapamıyoruz bu kez de bu yerlerin de tanıtımını yapamamış oluyoruz.  Bizlerin işi aksamış oluyor” şeklinde konuştu.

DİLAN ŞAHİNBAŞ