YEREL
Giriş Tarihi : 03-08-2021 10:59   Güncelleme : 03-08-2021 10:59

Dört Yanı Düşman

35 Yıldır pastane işletmeciliği yapan Ekrem Balta Dikkat çeken açıklamalarda bulundu.

Dört Yanı Düşman

Son günlerde ülkemizde gerçekleşen yangın felaketine yönelik açıklamalarda bulunan Balta, aynı zamanda Türkiye'de yer alan işsizliğe yönelikte dikkat çeken açıklamalarda bulundu. Akdeniz kıyısındaki Manavgat'ta Çarşamba günü öğleden sonra başlayan orman yangınlarına saatler ilerledikçe yenileri eklendi, alevler birçok yerde evlere ve otellere ulaştı. Hafta başından bu yana Antalya, Muğla, İzmir, Osmaniye, Mersin, Adana, Çanakkale, Kayseri, Edirne, Kütahya, Aydın, Kilis, Kocaeli, Kastamonu, Sakarya, İstanbul, Hatay, Bursa, Diyarbakır, Karaman, Balıkesir, Manisa, Bingöl, Kırklareli, Bilecik, Şanlıurfa, Bitlis, Kahramanmaraş, Çorum, Isparta illerinde meydana gelen yangına yönelik dikkat açıklamalarda bulunan Balta, ilk olarak işsizliğe yönelik ifadeleri kullandı " Türkiye'de işsizlik varsa bende başka bir şey bilmiyorum, Türkiye'de iş beğenmemezlik var! Vatandaş iş beğenmiyor artık gelip masa başında çalışmak istiyor. Bizim gibi pastane veya çay ocağında çalışmak istemiyor. Garsonluk, sanayide usta veya marangozmuş bunları olmak istemiyor insanlar hazır masa başında oturup para kazanmak istiyorlar. Bu durum aynı 50 sene önceki Avrupa'daki sistem olmuş o zamanlar yabancı işçi o bölgeleri dolduruyordu şimdi de bizim Türkiye'de de aynı durum söz konusu yani bu gidişle durum yabancılara yöneleceğimizi gösteriyor. Başka hiçbir alternatifi yok mesela bundan tam 5-10 sene önce rahatlıkla eleman buluyorduk ve çalıştırıyorduk fakat şimdi hiç eleman yok ve sadece biz değiliz başka sektörler, başka iş verenlerde aynı şekilde eleman sorunundan dolayı bizim gibi şikayetçi maalesef sahil kesimine şimdi gitsek eğer genç kesim hep orada oturup elinde telefon ile akşama kadar vakit geçirmekte ne çalışıyor ne bir işte vasfı var. Bunun sebebi anne ve babadır diye düşünüyorum yani bir çocuk büyüdüğü zaman parayı ailesi verdiğinden dolayı çalışma gereği duymuyor. Karadeniz'de özellikle genç kesim çalışmaya yönelik hep aktif değiller çünkü yazın çay toplayarak kazandıkları para ile yeterli diye geçiniyorlar. Şimdi hangi işletmeye gidersek gidelim herkes eleman arıyor fakat eleman yok ne tuhaftır ki insanlar iş bulamıyoruz diyor ama bizde eleman bulamıyoruz ilginç bir durum birde çalışan kişiye para olarak ne verirsek verelim çalışmıyor, beğenmiyor veya yaz ayındayız yaylaya gideceğim gibi birçok şey söyleyerek geçiştiriyor ve çalışmıyor. Kışın ise fazla yoğun olmuyor ama yaz aylarında aktif olarak işlerimiz oluyor " diye konuştu.

Yaz talepleri

Balta, yaz aylarında oluşan taleplere yönelik şu açıklamaları yaptı " işlerimiz gayet güzel ve pandemiden sonraki süreçte bizim için iyi geçtiğini söyleyebilirim. Tabii işlerimiz iyi ama eleman sorunu yaşadığımızdan dolayı gelen taleplere yetişmemiz zor olabiliyor. Düğünler ve bayramların yaz aylarında olmasından dolayı aynı şekilde iyi talep gördüğümüzü söylemek mümkün inşallah böyle ilerler " dedi.

Sektörde dikkat

Balta, bulundukları iş alanına dair dikkat edilmesi gereken ve yapılması gerekenler hakkında şu ifadeleri kullandı " en başta temizlik çok önemlidir. Bizim kapımız kontrol etmek, denetlemek isteyen herkese açık gelip bakabilirler. Her şey bizim pastanemizde göz önünde 35 senelik bir işletmeyiz ondan dolayı ilk kurulduğumuz tarihten itibaren aynı özenle çalışıyoruz " dedi.

Aşılanmalarda ne olacak?

Balta, yapılan aşı çalışmalarına yönelik şu açıklamaları yaptı " aşıya karşı değilim, ilk aşımı yaptırdım geri kalan aşılarımı da yaptıracağım. Fakat internette veya farklı alanlarda kulaktan duyma yayılan kötü bilgilere aldırış etmememiz gerekiyor. En başta herkes aşısını yaptırması lazım vakalarda artış gösteriyor zaten o yüzden aşı olmayanların olmasında kesinlikle fayda var. Bu gidişte yasakların tekrar uygulanmasını istemeyiz ve her şeyin yasak olması daha doğrusu yasakların uygulanması doğru değil, bir şey yapılıyorsa tam yapılırsa eğer daha iyi olur " dedi.

Gündemde Yangınlar

Balta, ülkemizde gerçekleşen yangın felaketine yönelik dikkat çeken şu açıklamalarda bulundu " bu haberleri basından takip ediyoruz ve ateşin çocuklarının yaptıklarını söylüyorlar PKK yaptı diyorlar ve birçok kişiye yönelik yapıldığı söyleniyor tabii kimin yaptığını net olarak bilmiyoruz fakat kim yaptıysa Allah'ından bulsun. Doğayı soluduğumuz havanın bize faydası olan ağaçların böyle muamele görmesi söylenecek söz bırakmıyor. Dört bir yanımız düşman maalesef ki soluduğumuz havayı kendimiz zehirliyoruz bu yangının sebebi veya sebep olanları kimse umarım gerekli olan yapılır. Orada çiftçilerin ve emekçilerin feryadı yakalarını bırakmaz buna sebep olanların " dedi.