YEREL
Giriş Tarihi : 22-04-2021 11:39   Güncelleme : 22-04-2021 11:39

Dolmuşçuluk yaparak ev geçindirmek zorlaştı

Sınırlı Sorumlu 19 Nolu Minibüsçüler Kooperatifi’nde Ardanuç-Artvin arası servisçilik yapan Doğan Bozkurt, pandemi döneminde ilçeler arası minibüs hattında çalışanların yaşadıkları zorlukları açıkladı.

Dolmuşçuluk yaparak ev geçindirmek zorlaştı

Üniversiteden mezun olduktan sonra baba mesleği olan şoförlüğe devam ettiğini ve 26 yaşında olduğunu dile getiren Doğan Bozkurt, kendisini bildiğinden beri bu işin içinde olduklarını, kendisinin 8 yıldır bu işi yaptığını belirtti ve “ Bu mesleğe ilk başladığımız senelerde evet bir ailenin geçimi rahatlıkla sağlanabiliyordu fakat iş olanaklarının azalmasıyla nüfusun başka illere çalışma ve eğitim amacıyla gitmesiyle birlikte önemli ölçüde bir nüfus kaybı oldu ve bu da biz dolmuşçuları fazlasıyla etkiledi. Ne yazık ki şuan değil ev geçindirmek mazot parasını çıkarmakta bile güçlük çekiyoruz. Kısaca bu iş artık emeklinin can sıkıntısı olarak yapacağı bir iş haline gelmiş durumda” diyerek ek gelir olmadığı sürece bir ailenin artık dolmuşçuluktan kazandığı ile geçimini sağlamasının zor olduğunu vurguladı.

3 günde bir sıra geliyor

19 Nolu Minibüsçüler Kooperatifi’nin Ardanuç halkının il-ilçe arası ulaşım ihtiyacını en güvenilir ve rahat bir şekilde sağlamak amacıyla kurulmuş bir kooperatif olduğunu söyleyen Bozkurt, “12 ile 16 yolcu kapasiteli araçlarımızla yolcu taşımaktayız. Kooperatifimize kayıtlı araç sayımıza göre sıralama sistemi yapılıyor. Bu konuyu açacak olursak şu an mevcut olarak 38 araç il ilçe arası hizmet vermektedir. Sıralama da A, B ve C gurubu olarak 3’e ayrılıyor. A gurubunda 13, B gurubunda, 13 ve son kalan C gurubunda ise 12 araç çalışıyor. Birer saat arayla araçlarımız sabah 07.00’de başlayarak,  akşam 16.00’da son araba kalkacak şekilde hizmet veriyor. Bu da her kişiye 3 günde bir sıra gelmesi anlamına geliyor. Evet yanlış söylemiyorum günde bir sefer Artvin-Ardanuç arası gidip geldikten sonra bir daha ki sıramıza 3’üncü gün gitmiş oluyoruz” dedi ve bu işi yaparken bu şekilde para kazanmaya çalıştıklarını aktardı.

Eve ekmek götüremiyoruz

Pandemi döneminin başlamasıyla birlikte her alanda uygulamalar ve kısıtlamalar yapıldığı gibi minibüsçüler kooperatifinde de kısıtlamalar başladığını ve COVİD-19’un Türkiye’de hızla yayılmasıyla birlikte yolcu sayısının yok denecek kadar azaldığını dile getiren Bozkurt, “Bu kooperatif üyelerimizin tek tek araçlarını çekmeye başlamasına sebep oldu. Sadece bir kaç araç hizmet vermeye başladı, hizmet veren araçlara her binen yolcunun adını, soyadını, TC kimlik numarasını, nerde oturduğunu yazan bir formla hizmet verdi. Araçlarımız her hafta bir kere dezenfekte edildi. Araçlarda maske, eldiven, dezenfekte gibi ihtiyaçlar zorunlu hale geldi. Araca her binen yolcuya maske ve dezenfekte verildi ama belli bir süre böyle devam ettikten sonra yolcu sayısı yok denecek kadar düştü ve bu durumun en büyük etkisi e yasakların artmasıyla birlikte durağı belli bir süreyle kapatmak zorunda kalmamız oldu. Bu da biz dolmuşçuları ekonomik açıdan fazlasıyla etkiledi eve ekmek götüremez olduk” diye ekledikten sonra bu süreçte nakit ya da mazot desteği adına herhangi bir destekle karşılaşmadıklarını söyledi.

Herhangi bir destek görmedik

Pandemi öncesinde normal hayat devam ettiği için yolcu sayılarının normal olduğunu, kazançlarının gayet iyi olduğunu söyleyen Bozkurt, “Evin ihtiyaçları olsun, aracın mazotu olsun, sosyal hayatla alakalı ihtiyaçlar olsun karşılayacak durumdaydı. Ne yazık ki pandeminin başlamasıyla birlikte yolcu sayımızda her yerde olduğu gibi düşüş yaşandı. Bunu yüzdeye vuracak olursak; pandemi öncesi yüzde seksen olan yolcu ortalamamız, ilk başlarda yüzde kırklara, sonraları ve hastalığın yoğun yaşandığı dönemlerde yasakların artmasıyla birlikte yüzde onlara düştü. Bu da biz şoförlerin kontak kapatmasına neden oldu ve 3 aylık bir süreç böyle geçti ve ihtiyaçlarımızı karşılayamayacak duruma geldik” dedi.

Bu dönemin meyvesi sağlık oldu

Sağlık açısından konuşmak gerekirse bu kısıtlamaların ve önlemlerin sayesinde Ardanuç’un hastalığı yok denecek kadar az bir sayıyla atlatmış olduğunu ifade eden Bozkurt, “İnsanımızın konuyla alakalı dikkati ve özeni maske kullanımımdaki özverisi önlemlere ve kısıtlamalara uyulması hastalığın ilçemizde yayılmasını engelledi. Tabii ki biz şoförlerin de araçta maske mesafe ve pandemi kurallarına uyulmasındaki ısrarımızda hiçbir şoför arkadaşımızın araca binen yolcularımızın hastalığa yakalanmamış olmaması da pandemi sürecine verdiğimiz katkının bir meyvesidir” diyerek pandemi döneminde sağlık açısından herhangi bir sıkıntı yaşamadıkları için mutlu olduklarını belirtti.

Kayıplarımızı kapatmak mümkün

Doğan Bozkurt açıklamasını “ Pandemi döneminde yaşanılan kayıplar geri gelir mi bilmem ama tek temennimiz hastalığın biran önce bitmesi ve normal yaşama dönülmesi. Çünkü bu bir senede ne bir destek ne bir yardımla karşılaştık ve bu da bizi hem ekonomik hem de psikolojik açıdan evdeki huzur açısından bayağı etkiledi. Kayıplarımızı telafi etmek ve kazanç elde edebilmemiz için pandemi sürecinin bitmesi ve sosyal yaşamın devam etmesi gerekmektedir. Bu sayede kazanç elde edip kayıplarımızı kapatmamız mümkün olur” diyerek sonlandırdı.

DİLAN ŞAHİNBAŞ